B-tým přehrál Uherský Brod, Matouš Stupka se rozloučil dvěma góly

09.09.2017, René Chyla

Na závěr přípravy vítězně. Svěřenci Marka Pavlačky a Karla Suchánka v sobotu odpoledne přivítali na svém ledě dalšího účastníka krajského přeboru, do Ostravy tak zavítal uherskobrodský Spartak, který ale figuruje v jiné skupině než Poruba “B“. Domácí měli po celou první třetinu více ze hry a zaslouženě tak vedli 3:1. Pak ale přišel zlom stejně jako ve středu a hru několik minut dirigovali hráči v modrožlutých dresech. Ti se ale zmohli vždy pouze na snížení, a když Vladimír Rosypka po parádní individuální akci zvýšil na 5:3, bylo rozhodnuto. Matouš Stupka sehrál v porubském dresu na nějaký čas svůj poslední zápas, ze studijních důvodů tak bude nastupovat pouze v univerzitní lize za Brno. Své loučení okořenil navíc dvěma góly.

Přípravné zápasy B-mužstva - přát. so 9.9.13:00
HC RT TORAX Poruba "B"
HC Spartak Uherský Brod
5:3(3:1, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 2. Česlík (Černín), 15. Hranoš (Štěpán, Kuncek), 20. Stupka (Kuncek, Rosypka), 52. Stupka (Štěpán, Kuncek), 59. Rosypka – 16. Vaněk J. (Hladiš), 29. Vaněk P. (Hladiš, Šiller), 55. Ondra. Rozhodčí: Vaculík – Orság, Chamrád. Vyloučení: 1:3, navíc Hladiš (UHB) 5 min. + OK. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 41. Střely na branku: 32:27 (15:7, 7:9, 10:11). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3.
HC RT TORAX Poruba "B": Zavadil – Hranoš, Štěpán, Široký, Černín, Hudec, Bijota, Poláček, Prepsl – Rosypka, Stupka, Kuncek – Korec, Sysala, Česlík – Veselý, Gola R., Kurnik
HC Spartak Uherský Brod: Zubo – Surý, Krůžela, Vaněk J., Vaněk P., Heča, Uhříče, Bouček, Klusák, Ondra, Kužílek, Šiller, Hladiš, Bařinka, Bumbál, Bujáček

Matěj Štěpán (POR) (0+2)
Luděk Kuncek (POR) (0+3)
Jakub Vaněk (UHB) (1+0)

Česlíkova parádní premiéra

Porubští borci začali stejně jako v předchozím utkání velmi aktivně, což přineslo velkou úrodu už po 61 vteřinách hry. Střelu Vojtěcha Černína sice ještě Lukáš Zubo vyrazil, dorážka Petra Česlíka však už mířila přesně k pravé tyči – 1:0. Domácí pak svého soupeře dostali v sedmé minutě pod velký tlak, druhá branka ale nepadla, a tak z protiútoku mohli vytěžit z minima maximum hosté, když Milan Šiller našel v přečíslení najíždějícího Patrika Vaňka, ten ale trefil pouze skvěle přesunutého Zavadila. Spartak ale přeci jen o pár vteřin později docílil vyrovnání, nicméně až po odpískání, a tak se skóre nezměnilo.

Vaňkova naděje pro hosty

HC RT TORAX byl i nadále aktivnější a po zásluze byl také odměněn. Michael Hranoš v přesilovce zužitkoval nahrávku svého kolegy Matěje Štěpána a poslal kotouč k pravé tyči – 2:0. O minutu později přišel kontaktní gól, když se odraženého puku zmocnil Jakub Vaněk, který z ostrého úhlu prostřelil přesouvajícího se Zavadila – 2:1. Pavlačkovi svěřenci ale nemuseli dlouho smutnit, hosté totiž vypustili závěr třetiny a Luděk Kuncek perfektně nahrával z rohu kluziště osamocenému Matouši Stupkovi a ten z předbrankového prostoru zamířil přesně pod víko – 3:1.

Repríza středeční hororové prostřední části

Začátek druhé dvacetiminutovky připomínal podobný strašák, jako tomu bylo ve středu. Už ve 23. minutě totiž přišel ideální pas z rohu kluziště před branku, kde byl Milan Šiller naprosto nehlídaný, naštěstí pro domácí ale trefil z blízkosti jen tyč. Ostravané se dostali pod mohutný tlak, který vyvrcholil při přesilovce, kdy se Jakub Vaněk protáhl přes téměř celé kluziště až k Zavadilovi, ten ale svůj tým podržel. Tentýž hráč byl krátce před polovinou základní hrací době brance ještě blíže, od modré totiž orazítkoval břevno.

Kurnik supermanem

A byla jen otázka času, kdy se uherskobrodský Spartak prosadí. Stalo se tak krátce po nastřeleném břevně, když Martin Hladiš naservíroval kotouč Patriku Vaňkovi, který znovu oživil naději hostujícího mužstva – 3:2. Uherský Brod ale jako by se kontaktním gólem spokojil a následně znovu dirigovali hru domácí. Antonín Kurnik se mohl dostat do úniku, Lukáš Zubo ale včas vyjel, šanci zneškodnil dříve, než útočník stačil vystřelit a porubský forvard neměl pak už moc na vybranou, a tak předvedl alespoň ukázkovou rybičku.

Dlouhá oslabení na obou stranách

Uherský Brod měl ideální šanci na vyrovnání, ve čtyřminutové přesilovce se ale k ničemu nakonec nedostal. Na hostující straně tak byl potrestán velmi přísně Martin Hladiš za hru vysokou holí, k pětiminutovému trestu dostal automaticky do konce utkání a HC RT TORAX mohl rozhodnout. Porubě stačilo z přesilovky pouhých 19 vteřin, když Matěj Štěpán od modré našel nalevo Matouše Stupku, který z levého kruhu propálil vše, co mu stálo v cestě – 4:2. Domácí tlačili, dobré šance Poláčka, Česlíka i Luďka Kuncka však zůstaly nevyužity. Ve stále trvající pětiminutové výhodě domácího mužstva se ale paradoxně po neproměněných šancích prosadil právě Spartak.

Lekce z produktivity a Rosypkovo sólo

V oslabení ujel porubské obraně Michal Ondra, který vzal v přečíslení vše na svou hruď a střelou z kruhu nedal Zavadilovi šanci – 4:3. Dvě minuty před koncem mohl svůj předešlý nezdar napravit Antonín Kurnik, který si chtěl rozpohybovat gólmana a zasunout puk do prázdné branky, zakončení mu ale nesedlo a Lukáš Zubo tak vyrazil puk pravým betonem. Definitivum přišlo ale záhy. Vladimír Rosypka po ukázkové individuální akci útočným pásmem najel mezi kruhy, odkud se do mezery nad vyrážečkou nemýlil – 5:3.

Marek Pavlačka (HC RT TORAX Poruba "B"): Pro kluky to bylo další velmi náročné utkání. Shodli jsme se s kolegou, že tam bylo viditelné zlepšení od minulého zápasu, a to jak v nasazení, tak v přístupu. Domluvili jsme se, že to nejde hrát jen tak a že tam nějaký systém musí být. V první třetině jsme svou hru jakž takž dodržovali, do vyložených šancí jsme soupeře prakticky nepouštěli a myslím si, že jsme byli určitě lepším týmem. Ve druhé třetině ale zase dominoval soupeř, jeho tlak pramenil z našich zbytečných chyb a také z toho, že někteří kluci si dělali, co chtěli a nehráli vůbec zodpovědně. Proto vypadala druhá třetina tak, jak vypadala. Ve třetí třetině jsme se vrátili k naší hře, která se tedy oproti předešlé dvacetiminutovce zlepšila, ale opět tam byly úseky, ve kterých se kluci zbytečně cpou dopředu, protože chtějí dát sami gól. Byla to ale dobrá prověrka.

Miloslav Gureň (HC Spartak Uherský Brod): Jsme rádi, že jsme mohli tento zápas odehrát, protože už příští týden nám začíná mistrovská sezona. Zápas určitě splnil svůj účel, za kterým jsme do Poruby přijeli. Hráli jsme proti kvalitnímu mužstvu, i když nás trochu mrzí, že jsme nebyli v plné sestavě. Místo nich jsme tedy dali příležitost třem starším dorostencům. Zákrok, který rozhodčí posoudil ve třetí třetině na pět minut, tak se asi v přátelském utkání pískat vůbec nemusel. Faul to asi byl, i když pouze jen na dvě minuty, ale rozhodčí se rozhodl, tak jak se rozhodl, nicméně si myslím, že to bylo hodně přísné. Začátek zápasu jsme sice měli horší, ale zbytek utkání už byl vyrovnaný. Pětiminutovou přesilovku jsme přečkali, nicméně jsme měli využít předtím tu čtyřminutovou, to zřejmě rozhodlo celý zápas.