Ani srovnání skóre z 1:4 na 4:4 tři minuty před koncem zápasu Sareze na body dosáhnout nepomohlo

04.02.2006, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila ve 46. kole I. ligy brněnskou Kometu. Ta chtěla odčinit svou minulou porážkou z ostravského ledu 6:1 a také za svým cílem od počátku směle šla. Již v 5. minutě hosté vedli brankou Roberta Holého a do první přestávky skóre ještě navýšil Alexandr Lhotský. Sareza se boje o osmičku nechtěla snadno vzdát a branka Jana Heřmana slibovala zdramatizování utkání. Ale když Brno vedlo před druhou sirénou 1:4 góly Richarda Brančíka a Davida Appela, zdálo se, že utkání v poklidu dohraje. Ve třetí části jasně dominovali domácí a po trefách Dalibora Sochorka, Pavla Augusty a Radovana Glase zadělali na pořádnou zápletku. Škrt přes rozpočet udělal všem brněnský David Appel svou druhou brankou v zápase sedmnáct vteřin před 60. minutou. Sareza podlehla Brnu 4:5.
Za stavu 4:4, dle statistik autora článku, slavila Sareza Ostrava hned dvě malá jubilea, vsítila svou 800 a obdržela 700 soutěžní branku od svého vzniku pod tímto názvem v roce 2001.

- 46.kolo so 4.2.17:00
HC Kometa Brno
4:5(0:2, 1:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 27. Heřman (Augusta), 42. Sochorek (Janeček), 53. Augusta (Polášek, Oliverius), 58. Glas (Augusta) - 5. Holý, 15. Lhotský (Obdržálek, Dibelka), 30. Brančík (Dibelka, Meluzín), 40. Appel (Staněk, Barus), 60. Appel (Staněk). Rozhodčí: Trombík - Vrdlovec, Šimůnek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1.Diváci: 700. Střely na branku: 28:37. Průběh utkání: 0:2, 1:4, 4:4, 4:5.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Jelínek, Mocek, Augusta, Vnenk, Ovšák, Buček - Glas, Sochorek, Janeček - Polášek, Boháč, Oliverius - Foltýn, Holuša, Heřman - Chyba, Bokroš, Badžo
HC Kometa Brno: Maláč - Kališ, Lhotský, Vyrůbalík, Burian, Karlíček, Špelda - Dibelka, Brančík, Obdržálek - Staněk, Barus, Appel - Šůrek, Meluzín, Holý

Sareza Ostrava hostila ve 46. kole Kometu Brno, domácí, hnáni touhou bojem o osmičku, chtěli oslavit sobotní podvečer třemi body, aby se až příliš nevzdálili osmé Olomouci, kdežto hosté svádí podobný duel na dálku s Mladou Boleslaví. Již od prvních vteřin se hrálo v ostrém tempu a hokej se jistě líbil nejen domácímu publiku, ale i početné skupince, jež dorazila z jihu Moravy podpořit svůj mančaft. Ve 3. minutě se do útočného pásma Ostravy vřítil Burian a střelou do boční sítě Čechovy brány pozastavil všem Ostravským ne jeden tep srdce. O minutu později a na druhé straně naopak totéž učinil hostům Janeček rozezvučením tyče Maláčovy brány střelou nápřahem. Ovšák poté usadil kotouč do lapačky brněnského gólmana po samostatné akci. A když se nevstřelí branka na jedné straně, padne zákonitě na té druhé - Robert Holý zachytil na útočné modré Sarezy Ovšákem mířenou příhru na Vnenka, a prakticky čtyřicetimetrový výlet zakončil pukem v domácí bráně. Akce střídala akci, Jelínek či Foltýn za Ostravany, či Meluzín a Staněk za hosty svými střelami mohli rozvlnit síť, kdyby jim přálo více štěstí. Druhé brance Komety předcházela, jak jinak, ostravská tyč z hole Boháče. Zmíněný gól docílil v čase 14:10 Alexandr Lhotský blafákem nad lapačku a zasloužil si řádné ovace „Saša, Saša!“ Sareze po druhém inkasu jakoby došel dech a taktak, že Brančík nebo Karlíček, proti kterému se vytáhl ostravský kasař semaforem, nepřinutili časoměřiče měnit skóre i potřetí. Ve 20. minutě opět Brančík uplatnil svůj technický fond, ale bekhendová střela za záda Čecha neprošla.

Do druhé třetiny vstoupili domácí s touhou minimálně snížit. A není divu, že Kometa se hře přizpůsobila a spoléhala na smrtící brejky ze zajištěné obrany. Maláč prvně jen přihlížel Ovšákově střele nad a následně chytil Bučkovu ránu do lapačky. 25. minuta přinesla první střelecký pokus Brněnských této dvacetiminutovky, zasloužil se o ni Šůrek. A vzápětí nastřelil hranu Čechovy lapačky Vyrůbalík. Ostrava se rozhodla, že každou třetinu ozdobí rozezvučením tyče a nejinak tomu bylo ve 27. minutě, jenže nyní při Janu Heřmanovi stálo štěstí a puk vlétl do brány – 1:2. Po rychlém znovunabytí dvoubrankového vedení prahl Šůrek, jenž se před ostravskou jedničkou nejlépe zorientoval ve změti hráčů a i vystřelil, rovněž Dibelka, který pro změnu v přesilové hře bekhendem okořeněné ve své podstatě trestné střílení prováhal, ale až Richard Brančík se nemýlil a přesilovkou trefou upravil na průběžných 1:3. Po polovině řádné hrací doby na modré vystřelil Bokroš a tečující Holuša zvedl kotouč nad brněnskou bránu. Minutu nato si na své přišli i diváci prahnoucí po hokejově řežbě – tato sice nebyla nijak zvlášť mocná, ale vše se skončilo políčkem Sochorka na Maláče, který dopadl na led. Tři minuty před druhou sirénou nastřelil Polášek brněnskou jistotu v bráně, odražený kotouč nalezl Oliverius, jenže v pádu neměl přesnou mušku. Jako na houpačce se odehrával celý zápas a není divu, že po ostravské šanci se ke slovu hlásili hosté – Holý se utrhl jako rampouch ze střechy a nebýt fantastického zákroku gólmana Čecha, mohli hosté vést 1:4. Ale co se nestalo nyní, následovalo minutu nato několik málo vteřin před druhou přestávkou. Staněk stojící na modré nalezl rovněž na modré číhajícího Davida Appela, ten si najel mezi kruhy a poslal za Čecha již čtvrtý touš zápasu.

„Je zle,“ museli odtušit domácí. A tak do poslední části vlétli, jako by hráli poslední zápas ligy. V čase 41:52 Dalibor Sochorek při hře 4:4 překonal brněnského brankáře. Krátce poté, když měli hráči Komety o jednoho bojovníka na ledě méně, odmítl Janeček snížení na kontaktní branku. Několikrát v zápase Brnu vyšly brejky, ale tento si Staněk do rámečku rozhodně nedá, ač ho Appel vybídl ke skórování, několik decimetrů od brankoviště minul. Ostravský Ovšák dostal slibu a ve 49. minutě nastřelil již třetí tyč Maláčovy brány. A protišance v podání Brančíka a Dibelky skončila se nepřesným křižným pasem druhého jmenovaného. 53. minuta přinesla Ostravě další naději – velezkušený zadák Pavel Augusta na modré vyslal puk směr Maláč a k překvapení obou aktérů upravil skóre na průběžných 3:4. Pomalu se blížil konec utkání a nervozita byla znát na obou týmech. Dlouhé minuty se nedostávali hráči před gólmany vinou nepřesných asistencí či taktických zdržování. Když náhle sudí Trombík poslal na trestnou lavici Lhotského a na tento okamžik čekal Radovan Glas, ke kterému se dostala Augustou vypálená dělovka a bezmocného Maláče tečí překvapil. To na kostce svítil čas 57:00. Zničehonic se mohly o body dělit oba celky. Rázné NE ale sedmnáct vteřin před koncem utkání učinil před zkoprnělým ostravským publikem David Appel druhou brankou zápasu, jenž po úniku místo přímé střely na Čecha si objel celou bránu a ležící ostravský gólman se natahoval k druhé tyči již zbytečně. Sareza Ostrava podlehla Kometě Brno 4:5 a všichni příznivci líbivého hokeje mohou litovat, že do Zimního stadionu v Ostravě – Porubě nedorazili. Sareze tak po vítězství Olomouce uniká na play-off devět bodů a k tomu si musí pohlídat dotírající Beroun, kdežto Kometa po prohře Mladé Boleslavi s Kadaní okupuje druhou příčku se tří bodovým náskokem.

Josef Halouzka (Sareza Ostrava): „Brno nám dalo lekci z produktivity. My jsme měli mnohem více gólových příležitostí. Brno má kvalitní hráče, kteří čekají na brejk a ten pak promění, a to se dnes potvrdilo. Štěstí dnes stálo na straně Komety.“

Lubomír Oslizlo (Kometa Brno): „Dvě třetiny jsme byli lepší. Ostrava podala asi nejhorší výkon z těch čtyř utkání, které jsme s ní hráli. Ve třetí části jsme hráli hůře a Ostrava vyrovnala. Nakonec zapomněli na Davida Appela a ten svůj brejk proměnil.“