Ani čtyři góly na body nestačily

16.11.2005, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava nestačila na Mladou Boleslav a podlehla jí divokým skóre 4:5. Domácí, krom úvodního krátkého vedení, celý zápas tahali za kratší konec a jen srovnávali, popřípadě snižovali. O první dva góly hostí se postaral Václav Drábek a domácí dvakrát rozradostnil Jan Heřman. Zásluhou Kocáka a následně Hradeckého se Boleslav dostala do dvoubrankového vedení, na které již ostravští hráči nenalezli odpověď.

- 24.kolo st 16.11.17:00
BK Mladá Boleslav
4:5(1:2, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 5. Heřman (Boháč, Valčák), 22. Heřman (Baranyk, Badžo), 51. Pazdera (Koláček), 59. Květoň (Koláček, Brincko) - 8. Drábek (Rozsíval, Hradecký), 11. Drábek (Pospíšil), 28. Čech (Krupka L., Hradecký), 49. Kocák (Hradecký, Rozsíval), 58. Hradecký (Rozsíval). Rozhodčí: Havlík - Brabec, Pospíšil. Vyloučení: 3:6, navíc Baranyk (SAR) 10 OT. Využití: 1:0.Diváci: 500. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 3:4, 3:5, 4:5.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Brincko, Ovšák, Vnenk, Holík, Kramný, Mocek, Tesařík - Chyba, Koláček, Janeček - Polášek, Badžo, Baranyk - Valčák, Boháč, Heřman - Mleko, Květoň, Gelačák
BK Mladá Boleslav: Mařík - Vyhlídal, Štrach, Klimeš, Šrek, Čech, Drábek - Pospíšil, Fadrný, Nouza, Nedorost, Kameš, Krupka M., Rozsíval, Hradecký, Kocák, Krupka L., Vrbata, Hanzal

Ve 24. kole I. ligy hostila domácí Sareza tou dobou sedmou Mladou Boleslav. Utkání obou soupeřů byla vždy vyrovnaná a postavení jak Ostravy, tak Boleslavi dávalo tušit bitvu o každý centimetr ledu. A byli to domácí, kdo rozehráli partii lépe. V úvodních sekundách tečuje Ovšák střelu mířenou na Maříka, ale posunutá brána celou akci zmařila. Ostravským na počátku pomohla přesilová hra, kterou na výbornou zužitkoval Jan Heřman, jenž v pokleku ke konci 5. minuty překonal Maříka poprvé. Hosté kontrovali poměrně rychlou brankou Václava Drábka, který zpracoval křižný pas Rozsívala a od modré Čecha propálil. A hosté chtěli po vhazování jít do vedení, jenže Vrbatův průnik s následnou jedovkou a dorážkou z brankoviště skončil se nezmarem. Sareza jako by usnula na vavřínech. Mladoboleslavští hýřili aktivitou, Pospíšil neuspěl, stejně jako duo Martin Krupka – Nedorost a Drábek prozkoušel tuhost držadla Čechovy hole. A byl to právě a opět Václav Drábek, kdo přinutil znovu lovit kotouč z domácí brány Čecha, ten byl totiž v pohybu a střelec dosavadních obou branek hostí mířil pod beton. Ve 13. minutě prověřil těžkou střelou Maříka domácí Baranyk, ale ten se štěstím kotouč vyrazil nad sebe a dotírajícího Poláška za cenu faulu Štrach odstranil. Domácím se naskytla možnost dvou přesilových her v řadě – bez využití, hosté pozorně bránili a čekali na první sirénu. A když zazněla, svítilo na ukazateli skóre 1:2.

Druhou dvacetiminutovku načal Kamešův útok vydatným tlakem. Stejně jako se za hosty dvakrát trefil stejný střelec, nenechal se Jan Heřman zahanbit, objel si Maříkovu svatyni, poslal kotouč na spoluhráče, ten si ke svému neštěstí Klimeš bruslí srazil za záda vlastního gólmana – v čase 21.23 se hrálo odznovu. Dvě minuty nato domácí Badžo nahazuje kotouč, ten je opět sražen a Mařík jej s problémy kryje. Na druhé straně Nedorost bekhendem mířil do Čecha – stejně jako Hanzal, ale proti tomu vyrukovala lapačka domácího gólmana. Ve 28. minutě Romana Čecha vyslal Lukáš Krupka na zteč, nejenže si dovolil drzý bekhendový blafák, ale zakončil je úspěšně posláním kotouče za Čechova záda – 2:3. V polovině utkání boleslavský Štrach nasměroval touš vedle tyči a domácí Holík ukončil střelou od modré do Maříkové hrudi Heřmanovu sólojízdu. Neuběhlo mnoho okamžiků, když se hostující brankář notně zapotil - to se na něj vyřítil Baranyk se vsetínským Květoněm, oba se ale své šance zalekli. A když dvě minuty před koncem nepřekonal Pazdera svého spoluhráče z brány nešťastnou tečí, vedli hosté po 40 minutách 2:3.

Do poslední části vstoupila Mladá Boleslav s vědomím jednobrankového vedení, které si chtěla minimálně ponechat. Sice toužil domácí Koláček vyrovnat, jeho myšlenka proplachtila, stejně jako kotouč, jen brankovištěm. Ve 44. minutě po vítězném bully zakouzlil Fadrný s kotoučem, a ani Pospíšil Čecha nepřekonal. Následující minuty hráli domácí přesilovou hru 4 na 3, jež se překlopila do výhody dvou hráčů v poli, ale Mařík, i díky výtečné obraně, neměl prakticky žádnou práci. Říká se, že ubráněná přesilová hra tří proti pěti dodá týmu morální síly, a tato slova nejsou rozhodně do větru, neboť Peter Kocák ve 49. minutě namířil kotouč pod Čechovo rameno – 2:4. Ostravští hráči stále neskládali zbraně, o 2 minuty později vyhrává Koláček vhazování po pravé ruce Maříka a Aleš Pazdera nechytatelnou bombou pod víko snížil. Agilní Pospíšil prověřoval domácího gólmana mnoha pokusy, ale toho nepřelstil ani Vrbata v přesilové hře, kdy si mohl vybrat, kam to „dá“. V 58. minutě Tomáš Hradecký poslal Mladou Boleslav opět do dvoubrankového vedení ranou pod horní tyč ostravské brány a zároveň završil počet dosažených kanadských bodů v zápase na 4. David Květoň si sice nemůže pamatovat hektický závěr loňského klání dnešních soků, které Ostrava, i přes dílčí stav 2:5, dotáhla do vítězného prodloužení, a 17 sekund po páté brance hostí snížil střelou z otočky na konečných 4:5. Ostravě k zopakování minulosezónního obratu nepomohla ani krátká power-play. Mladá Boleslav zvítězila nejen výsledkem, ale i počtem střel 51:25, které dokazuje propustnost domácí obrany dnešního zápasu.

Josef Halouzka (Sareza Ostrava):"Dnes to nevyšlo z prostého důvodu. My nejsme tak bohatý klub. Nemůžeme si dovolit takové hráče jako oni. Přijeli s deseti extraligovými hráči. To se pak hraje daleko lépe. Bylo to poznat hlavně v útočném pásmu. Dostali jsme tři góly úplně stejné, kdy to hráli přes beky. Dali jsme do toho všechno, ale nevyšlo to."

Jan Neliba (Mladá Boleslav): „V nástupu jsme byli ztvrdlí, ale já to přisuzuji daleké cestě. Potom jsme ovládli zápas a zaslouženě vyhráli. Bylo to až moc dramatické. Měli jsme vyložených šancí více než domácí. V závěru jsme měli štěstí. Domácí mohli utkání zremizovat, ale my jsme měli smůly dost a já to beru tak, že se nám to dnes vrátilo.“