AZ Havířov vyučoval v Porubě jednoduchost a gólovou produktivitu

06.11.2011, Gabriela Juříková

Podle umístění týmů v tabulce to měl být vyrovnaný zápas. Po pěti výhrách v řadě byl papírově lepším týmem RT TORAX. AZ Havířov, byť lídr tabulky, v posledních pěti zápasech nasbíral jen dvě výhry a jednu remízu. Na ledě bylo však ve vzájemném souboji vše jinak. Domácím nic nevycházelo, kupili jednu individuální chybu za druhou a než se dopracovali k prvnímu gólu, hrála se již poslední třetina zápasu a snižovali na 1:7. AZ Havířov hrál jednoduše, výborně bruslil a hlavně byl u všeho o krok dříve. Zaslouženě porazil RT TORAX vysoko 3:10 a pojistil si první pozici v tabulce.

Liga juniorů - 15.kolo ne 6.11.13:30
3:10(0:2, 0:3, 3:5)
Branky a nahrávky: 46. Vaněk (Kameníček, Dominec), 49. Kysučan (Odsedek) 55. Kameníček (Vaněk, Lužný) - 2. Pechanec ( Brezani), 13. Majda (Pechanec), 26. Putniorz (Barnošák), 30. Přívara (Barnošák), 40. Matějek, 44. Přívara, 45. Pechanec, 48. Pechanec (Brezani), 50. Majda (Brezani), 60. Matějek (Dýrr). Rozhodčí: Šír - Hlavatý, Tošenvjan. Vyloučení: 3:3, navíc Matějíček (HAV) 10 min. OT. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 250. Střely na branku: 34:42 (9:12, 17:13, 8:17). Průběh utkání: 0:7, 1:7, 1:8, 2:8, 2:9, 3:9, 3:10.
HC RT TORAX Poruba 2011: Rudl (od 40. Seifert) - Lužný, Axman, Franek, Jasiok, Dusík - Vaněk, Kameníček, Kysučan - Mihal, Palkovič, Kanaloš - Šimkovič, Odsedek, Rosypka - Dominec, Plášek, Maček.
AZ Heimstaden Havířov: Matoušek - Ovčaří, Weisser F., Jaroch, Čintala, Kostelník, Szewieczek, Patrman, Lešiga - Barnošák, Divoký, Dýrr, Glos, Majda, Matějek, Matějíček, Přívara, Putniorz, Brezani, Pechanec, Smuž.

Do zápasu lépe vstoupil AZ Havířov a nejenom proto, že se už ve druhé minutě ujal vedení, kdy se v přesilovce trefil Antonín Pechanec. Ale i proto, že byl u všeho o krok dva dříve. Domácí hráči se jen těžko dostávali přes střední pásmo, nevycházeli jim přihrávky nebo nahrávali nazdařbůh. Z toho Havířov těžil. Při střele Majdy zazvonila za Rudlem tyč, střelu Smuže zase vytěsnil ramenem nad bránu.

Hosté excelovali i v oslabení. Domácím se vymanili z tlaku a dvakrát mohli zvýšit vedení. Přesilová hra nebyla silnou herní stránkou RT TORAXu. Při plném počtu hráčů se přece jen zrodila útočná akce přihrávkou na útočnou modrou Vaňkovi, který si svou střelu i dorazil. Puk skončil za zády Matouška, ale gól nebyl uznán pro dosažení vysokou holí. Na druhé straně se radovali z regulérního gólu hosté. Na 2:0 zvyšoval Jiří Majda, když se dostal k odraženému puku po střele Pechance.

Na konci třetiny a začátku druhého dějství si druhou přesilovku zahrála Poruba. Měla stejný výsledek, jako ta první. Střela Kysučana skončila v lapačce Matouška. Další pokusy nepřišly. Z útočnou aktivní nátlakovou hrou si domácí obránci, a vlastně celé pětky, často nevěděli rady. Nechávali nekryté hráče před Rudlem. Bartošák ještě puk do brány nedopravil, ale následná akce, kdy se hráči protočili, byla gólová. Na 3:0 z pohledu hostí zvyšoval na hranici brankoviště otočkou Jan Putniorz.

RT TORAX se na chvíli probudil k většímu nasazení a dostal se k pár střelám na gólmana Matouška. Kameníčkova střela středem hřiště šla mimo bránu a spolupráce Kanaloše s Palkovičem ztroskotala na přílišné rychlosti přihrávky. Naučené vyhození kotouče po mantinelu za brankou stálo domácí čtyřgólové manko. Puk zachytil Bartošák a po závaru na brankovišti zvyšoval na 4:0 Vladimír Přívara.

Hostující gólman Matoušek neměl tolik práce, jako jeho protějšek, ale také se dostával do spršky střel. Od modré se pokoušel o úspěch obránce Axman, jenže s nulovým výsledkem. Hosté se aktivní hrou lehce dostávali do útočného pásma. Puk odražený od zadního mantinelu poskakoval na brankovišti. Rudl měl dojem, že jej má pod kontrolou, ale chyba lávky. Nejrychleji se zorientoval Tomáš Matějek a zvyšoval díky nepozornosti domácích obránců již na 5:0.

V první minutě poslední třetiny se hodlal prosadit Dalibor Mihal poté, co za bránou hostí vybojoval puk Vaněk, ale Matouška neprostřelil. Následně byla k vidění podobná akce v podání Vaněk – Kameníček. Opět s nulovým výsledkem. S pukem se prvně seznámil střídající brankář v domácí bráně Seifert, když jej lovil ze sítě. Nedosáhl včas na puk, který dotlačil do cíle Vladimír Přívara. Po necelé minutě lovil Seifert puk ze sítě opět. 7:0 po sólové hře Antonína Pechance. Přejel celé kluziště, projel se obranným pásmem Poruby a v pravou chvíli vystřelil. Nikdo jej neatakoval, nikdo jej nezastavil. Porubští hráči jen čekali, co provede.

Až v šestačtyřicáté minutě se prosadili domácí hráči. Dobře vyřešená situace dvou na jednoho v podání Kameníčka a Rostislava Vaňka vyústila v premiérový gól tohoto zápasu a snížení na 1:7. To však dlouho nevydrželo. Hosté využili i druhou přesilovku. Antonín Pechanec poslal puk mezi betony Seiferta a zvýšil na 1:8. Hrozivě se blížila desítka v domácí síti.

Vhazovalo se po levici Matouška. Patrik Odsedek buly vyhrál na René Kysučana, který okamžitě pálil. Puk proletěl jako motýlek přes lapačku havířovského gólmana a tak se na straně domácích rozsvítila dvojka – 2:8. Jenže tento stav se okamžitě měnil. Na desítku stačil již jen jediný zásah do černého, protože devátý gól si připsal Jiří Majda. Porubská obrana jej nechala samotného na brankovišti.

RT TORAX se dopracoval ke třetímu gólu, když Lužný zachytil na modré havířovské vyhození. Poslal puk za bránu po mantinelu, tam jej zachytil Vaněk a okamžitě poslal puk střílenou přihrávkou na střed hřiště, kde si najížděl Dalibor Kameníček a neomylně trefil střed brány. Na konci zápasu hrál Havířov třetí přesilovku. Úspěšnost v této herní činnosti si nepokazil. V přesilovkách byli hosté v tomto zápase stoprocentní.

Po nevyhození puku z vlastního pásma se Poruba dostala pod tlak. Hosté se evidentně chtěli podesáté trefit a tak se i stalo. Havířovští zasypali Seiferta střelami a posledním úspěšným střelcem byl Tomáš Matějek. RT TORAX zaslouženě prohrál. Byl u všeho poslední, v obraně to skřípalo a v poslední třetině se jim rozjetý Havířov už nepodařilo zastavit.

Další zápasy 15. kola Ligy juniorů sk. Východ

HC Zubr Přerov – HC Rožnov pod Radhoštěm 5 : 3
HCM Warrior Brno – SK Horácká Slavia Třebíč 2 : 2
Hokej Šumperk 2003 – HC Slezan Opava 6 : 2
VHK Vsetín – LHK Jestřábi Prostějov 3 : 3

Martin Smeták (HC RT TORAX Poruba): Kluci se musí vrátit na zem. Pět zápasů se vyhrálo a myslím si, že jim to vlezlo trochu do hlavy. Mysleli si, že to už půjde samo. Dostali jsme lekci, velkou lekci z jednoduchosti. Co dnes vyrobili naši obránci, to jsem dlouho neviděl. Na brankách se podepsali i gólmani a byla chyba, že jsme nedohráli zápas s úctou a dál kupili chyby jednu za druhou.

Dalibor Pasker (AZ Havířov): Po stránce herní i výsledkové spokojenost. To bych lhal, že ne. Hlavně po posledních třech zápasech, kdy jsme se trápili. Vytvořili jsme si náskok, vždy jsme ho ztratili a jsme rád, že teď se to neopakovalo. Řeknu to jednoduše – jsem spokojený.