Sareza střílela góly, Jindřichův Hradec zásadně tyče

19.11.2005, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava si proti nováčkovi z Jindřichova Hradce připsala plný bodový zisk za vítězství 3:0. Hrdiny utkání se stali oba brankáři - domácí Jakub Čech, jenž vychytal svou čtvrtou letošní nulu - i za přispění dvou tyčí, a hostující Josef Kučera, který mnoha obrannými zákroky zastínil své kolegy obránce. Dva kanadské body za gól a přihrávku si připsal Patrik Valčák, hráč, který za Jindřichův Hradec v úvodu sezóny nastupoval.

- 25.kolo so 19.11.17:00
KLH Vajgar Jindřichův Hradec
3:0(2:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Valčák (Holík, Mleko), 18. Polášek (Ovšák), 59. Heřman (Valčák). Rozhodčí: Mikula - Vrdlovec, Šimůnek. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:0.Diváci: 500.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Brincko, Ovšák, Vnenk, Holík, Kramný, Tesařík - Šebesta, Koláček, Janeček - Polášek, Badžo, Baranyk - Valčák, Boháč, Heřman - Chyba, Mleko, Holuša
KLH Vajgar Jindřichův Hradec: Kučera - Kolda, Klima, Horák, Klimeš, Vašíček, Vomela, Kolář, Starý, Šperger, Škoda, Schejbal, Kupec, Kocar, Mertl, Bílek, Mucha, Fiala, Kašpárek, Špaček

25. kolo I. hokejové ligy svedlo proti sobě nováčky posledních dvou sezón. Za domácí Sarezu Ostrava nastoupil po vyléčené zlomenině prstu kapitán Pavel Šebesta a okamžitě se zapojil do úporné bitvy s hostujícím Jindřichovým Hradcem. Od prvních minut utkání ukázal sudí Mikula všem na ledě, že nestrpí nedovolené zákroky a bez váhání přestupky trestal. A domácí hned první přesilovou hru využili. V čase 2:03 projel Patrik Valčák kolem mantinelu a se střelou příliš neváhal – 1:0. Ještě v úvodu sezóny oblékal jindřichohradecký dres, aby se nyní radoval z gólu v síti Kučery. Přestože byl v konečném součtu počet brankářských zásahů v první třetině vyrovnaný, byli to domácí, kdo udával tempo hry. Ve 4. minutě po Šebestově asistenci pálí Janeček jen do lapačky hostujícího gólmana. Žlutomodří se prvně osmělili až v 6. minutě pokusem Fialy při hře o jednoho muže navíc. Chvíli nato domácí Polášek obstřelil Kučeru, aby se z protiakce u modré napřáhl Kolář a dalekonosným těžkým kotoučem prověřil formu Čecha. V 8. minutě, kdy za katrem seděl v pořadí čtvrtý až šestý provinilec, bránila trojice ostravských hokejistů čtveřici hostí. A byl to opět Kolář, kdo vyslal projektil na domácího Čecha – toho i překonal, ale tyč jeho brány stála na správném místě. Neuběhlo ani několik vteřin, když stanul před domácím gólmanem tváří v tvář Škoda a jistě musí i nyní litovat, proč jen si puk lépe nezpracoval. Polovina první částí uběhla jako voda v rozbouřené Mississippi a do druhé desetiminutovky vstoupilo duo Holuša – Mleko akcí 2 na 1, jenže prvně jmenovaný přestřelil. Když se v 17. minutě při další přesilové hře Ostravy neprosadil ani nadvakrát Pazdera, musel za otěže potáhnout při následné dvojnásobné přesile zkušený Libor Polášek. Na modré poprosil o touš Ovšáka a napálil jej směr Kučera, a i díky Škodově nadzvednutí rozradostnil publikum podruhé. V samotném závěru si na Kučeru troufl Brincko stahovačku k pravé tyči, a jelikož minul, vedla Sareza nad Jindřichovým Hradcem po první třetině 2:0.

„Srovnejte, srovnejte!“ musel o přestávce burácet trenér hostí Stárek. Schejbal hned po vstupu na led jeho slova plnil a kroužení kolem Čechovy svatyně chybělo jen střelecké prosazení. Fiala zase vyzkoušel, jak pevné na severní Moravě mají lapačky. Když se hosté nemohli dočkat branky, ukázali domácí svou sílu v ofenzívě. Pazdera od modré doslova propálil Kučeru, kotouč zůstal v brankovišti, a než se opět mezi střelce mohl zapsat Valčák, byla obrana pozorná. I duo Holuša – Mleko ani napodruhé neuspělo. Opticky by se mohlo zdát, že hra je vyrovnaná, ale drtivá většina střel hostí končila na holích ostravské obrany, kdežto domácí Kučerovi zatápěli, co to jen šlo. Ve 27. minutě sice jindřichohradecký brankář při vlastním oslabení ukryl kotouč pod lapačku, to by ale nesměl Baranyk v mládí hrávat hru na schovávanou – puk holí nalezl, ale odkrytou bránou, stejně jako následně Brincko, pohrdl. I o minutu později čelil Kučera Baranykovi, který se snažil svého soka z brány vytáhnout, co to jde, aby nepřesně nahrál najíždějícímu Badžovi. Když byl Jindřichův Hradec na ledě zase ve čtyřech, nedostál Starý svému jménu a neohroženě se vydal na domácího gólmana – přestože mu na zádech visel jeden, a pod nohami holí máchal druhý obránce, dostal se až před brankoviště a vystřelil – neúspěšně. V samotném závěru nastřelil Čechovo rameno Kupec a Šebesta vyslal na zteč Janečka, ten ale nezpracoval prudkou přihrávku.

Do poslední třetiny vstoupili jindřichohradečtí hráči mnohem ofenzivněji, nežli v předchozích minutách. Často uzavírali domácí do pásma, ale chyběly jim přesné střelecké pokusy. Fialově střele do betonů ostravské jedničky předcházela domácí střela Šebesty do betonů Kučery – sám ale zvedal ruce nad hlavu, ale červené světlo nesvítilo. Ve 44. minutě vyslal Klima snad nejtvrdší střelu večera, Čech ji ale vsedě do lapačky uklidil. I Kupec jen nechal Čechovi příležitost prohlédnout si kotouč zblízka z lapačky. Kučerovu lapačku v 51. minutě již poněkolikáté dnes prozkoušel domácí Pazdera. Jindřichův Hradec toužil minimálně vstřelit gól – a tři minuty před třetí sirénou nebyl od ní daleko Mertl, jenž z bekhendu orazítkoval břevno domácí brány. Uběhlo sotva šedesát vteřin, když si jedinou používanou výzbroj dnešního zápasu Kučery, tedy lapačku, prozkoušel Janeček. Vzápětí se na domácího brankáře řítil Škoda – kotouč poslal pod jeho tělo, ale směr nebyl udán správný. Veškeré naděje hostí na body utnul Jan Heřman, jenž zachytil Valčákovu vyraženou střelu, objel bránu hostí a poklidně zasunul – 3:0. Jakub Čech se tak raduje ze své čtvrté letošní vychytané nuly a Josef Kučera může především spílat svým spoluhráčům za nedisciplinovanost, neboť dvě ze tří branek padly při oslabení hostí.

Josef Halouzka (Sareza Ostrava): „ Myslím si, že jsme dneska nehráli moc dobře. Po dvou gólech jsme usnuli. Druhou třetinu jsme nestříleli na bránu, což je náš největší problém. Hráče pořád nutíme, aby stříleli. Dneska hrála dobře celá první pětka. Dostala soupeře pod tlak. Udělali jsme nějaké chyby, ale zase zachytal velmi dobře Kuba Čech, měl i štěstí, což k dobrému brankáři patří.“

Jiří Veber (Jindřichův Hradec): „Zaspali jsme začátek. Obávali jsme se toho, protože jsme vyjížděli v 9:15 ráno, což se bohužel projevilo. Při cestě jsme měli problémy, stáli jsme na dálnici a do Ostravy jsme přijeli hodinu a čtvrt před zápasem. Měli jsme šance, které jsme nedali. Nedáváme góly, proto nebodujeme.“