Raketový start Panterů rozhodl derby

20.12.2008, Libor Gavlas

HAVÍŘOV – Panteři v regionálním derby rázně utnuli ambice Poruby hned po pětačtyřiceti vteřinách. To už totiž vedli o dvě branky a tento start určil ráz celého utkání. Poruba v celém utkání pouze dotahovala, ale Panteři si hlídali v celém průběhu bezpečný náskok.

- 35.kolo so 20.12.16:00
7:5(4:1, 2:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Seman (Lukačovič, Velecký), 1. Kotásek (Piecha), 4. Seman (Vala, Kolarz), 15. Velecký (Vala), 27. Kotásek (Novák, Evan), 34. Piecha (Kotásek, Sikora), 48. Seman (Přeučil, Vala) - 5. Najdek (Červenka), 24. Vnenk (Zdeněk, Najdek), 30. Najdek (Zdeněk), 53. Janečka, 60. Rehuš (Holuša, Kolařík). Rozhodčí: Šír - Barteček, Koliba. Vyloučení: 11:5. Využití: 1:4. V oslabení: 0:0. Diváci: 1421. Střely na branku: 33:45. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 7:3, 7:5.
AZ Heimstaden Havířov: Čech - Kolarz, Lukačovič, Štefanka, Evan, Novák, Lašek, Klimeš, Hegegy - Seman, Vala, Velecký - Sikora, Piecha, Kotásek - Hampl, Zeliska, Přeučil - Brynecký, Daneček, Minařík
HC RT TORAX Poruba 2011: Smolka (od 15. Iláš) - Ovšák, Vnenk, Vajda, Buček, Tesařík, Falter, Rangl - Červenka, Najdek, Zdeněk, Gelačák, Ivan, Mikula, Pavelek, Kolařík, Holuša, Rehuš, Janečka, Mocek

Na havířovském zimáku probíhala před utkáním menší slavnost, neboť právě letos slaví havířovský hokej osmdesát let svého trvání. Kdo na tuto oslavu dorazil byť jen o pět minut později, přišel asi o nejdůležitější část utkání. Po dvaceti vteřinách totiž rozvlnil poprvé síťku ve Smolkově brance Filip Seman a za dalších dvacet vteřin našel Piecha nezištně Martina Kotáska a domácí vedli už o dvě branky – 2:0. Hosty tento úvod dokonale zaskočil a než se stačili pořádně otřepat, rozsvítil potřetí světlo za Smolkou Filip Seman, který si pohrál s bránícími soupeři i s gólmanem a zasunul kotouč do prázdné branky – 3:0. Po třetím gólu už se hosté osmělili a nakonec za to byli i odměněni. Nejprve chytil Janečkovu ránu Čech, poté si poradil i s pokusem Zdeňka, ale další pokus Červenky už jen vyrazil před sebe a Robert Najdek dorazil kotouč za jeho záda - 3:1. Domácí poté hráli první přesilovku, ale dva pokusy Štefanky vytěsnil Smolka ramenem. Po přesilovce zbytečně oplácel Piecha a stejnou výhodu tak dostali i hosté. A málem ji dokázali využít. Do skvělé pozice se totiž dostal Mikula, ale těsně minul levou tyč. V další přesilovce hostů byla zajímavá jen jedna situace, to když domácí bek Štefanka napálil kotouč přes celé hřiště a málem překvapil Smolku. Ten sice tento moment zvládl, ale za minutu už skončila jeho epizoda na havířovském ledě. Michal Velecký totiž převzal kotouč ve středním pásmu, nádhernou stahovačkou se zbavil obránce, položil si gólmana a zasunul kotouč do prázdné branky – 4:1. Domácí byli při chuti a následující přečíslení 3 na 2 mohl zakončit Kotásek, ale Iláš, který po čtvrté brance vystřídal Smolku nemusel zasahovat, neboť kotouč mířil mimo. V 17. minutě se dostal před Čecha Holuša, ale nepovedlo se mu zasunout kotouč za brankovou čáru. V závěru třetiny hráli domácí znovu v oslabení a tentokrát Najdek vymyslel perfektní přihrávku na Červenku, jeho samostatný nájezd však Čech bravurně zlikvidoval.

Úvod druhé třetiny vyšel lépe hostům. Zdeněk nejprve vyzkoušel pozornost Čecha z pozice mezi kruhy, poté však zamířil za katr Novák a hosté trestali. Ke kotouči se na modré dostal Lukáš Vnenk, který obešel Semana a nechytatelnou bombou málem protrhnul síť v Čechově brance – 4:2. Domácí mohli opět odskočit, ale Kotáskovu ideální nahrávku Piecha prováhal, když nechal Ilášovi čas, a ten se stihnul přesunout do prostoru, kam následně Piecha poslal kotouč. Ve 27. minutě pálil od modré Evan, jeho střelu Iláš vyrazil pouze k Martinu Kotáskovi, který kotouč pohotově doklepl do sítě – 5:2. O chvíli později domácí předvedli rychlou akci, na jejímž konci byl Vala, který však nedokázal vzduchem letící kotouč usměrnit za gólmanova záda. Hosté byli docela produktivní v přesilovkách. Další faul Lukačoviče totiž potrestal Robert Najdek, jehož střelu tečoval jeden z domácích hráčů za záda bezmocného Čecha – 5:3. Těsně po polovině utkání byl vyloučen nejprve Ovšák a minutu nato také Najdek, jehož zásah vysokou holí sice hlavní sudí neviděl, ale pomohl mu čárový a hosté se tak museli bránit ve třech. Když už se zdálo, že oslabení přežijí a na led se vrátil první vyloučený hráč, předvedl skvělé myšlení Martin Piecha, který si vybruslil zpoza branky a pod Ilášem zasunul kotouč do branky – 6:3. V další přesilovce Poruby si hosté vypracovali tlak, ale zužitkovat se jej pokusil akorát Ivan, jehož ránu ale Čech zlikvidoval, stejně jako o chvíli později šanci Červenky, který si pěkně vybruslil od mantinelu, ale nepropálil domácího gólmana. V dalším oslabení mohli domácí dokonce skórovat, ale Pechovi při blafáku, kterým chtěl zakončit přečíslení 2 na 1, utekl kotouč v poslední chvíli.

I poslední třetinu začínali hosté v přesilovce, ale Zdeněk v dobré pozici prováhal ideální moment ke střele. Další ránu Tesaříka od modré čáry vyrazil Čech do bezpečí. Domácí se nechávali příliš často vylučovat a dávali tak hostům šanci, protože ti byli v početních výhodách produktivní. V další přesilovce ale Vnenk udělal chybu Seman jej připravil o kotouč a Vnenkovi nezbývalo nic jiného než jej faulovat. V přesilovce ale domácí nic nevymysleli, za řeč stála pouze individuální akce Piechy, který se dostal až před Iláše, ale ten zachránil hosty před další pohromou. Ale asi pouze na minutu. Po dalších šedesáti vteřinách totiž domácí předvedli rychlou učebnicovou kombinaci. Přeučil nahrál Valovi, ten okamžitě našel úplně volného Filipa Semana, který objel Iláše a znovu zasunul kotouč do prázdné branky – 7:3. Po této brance však přišlo další oslabení a s ním i pokusy od modré, nejprve z hole Kolaříka, poté Rangla, ale ani jeden nebyl úspěšný. Překonat Čecha dokázal až Janečka po trochu kuriózní situaci. Hampl zkušeně podržel kotouč, mohl rozehrát akci, jenže na modré podklouznul a když mu kotouč utekl, tak ve snaze jej vypíchnout jej nahrál pouze Petru Janečkovi, který sám před Čechem poslal kotouč mezi jeho betony – 7:4. V 55. minutě se bil v brankovišti Gelačák, ale jeho dorážka přišla pozdě, Čechova lapačka už kotouč ukryla. Tři minuty před koncem dostal další dvojku Seman a hosté tak měli poslední šanci na zkorigování stavu. Tu taky využili, když sice nejprve neuspěl v šanci Holuša, ale poté se dostal ke kotouči Kolařík, vypálil od modré, Čech pouze kotouč vyrazil a Branislav Rehuš jej doklepl do sítě – 7:5. Utkání se tak muselo divákům líbit, neboť nabídlo bezstarostný hokej plný pěkných branek.

René Ševěček (asistent trenéra Havířova) – „Nástup jsme měli z říše snů. Tak bychom si nějak představovali, že by to mělo vypadat. Divákům se utkání muselo líbit, jsem rád, že jich přišlo dneska hodně a taky bych jim chtěl poděkovat, že nás dneska povzbuzovali. Byla to dneska dobrá oslava výročí 80 let hokeje v Havířově.“

Kamil Kašťák (trenér Poruby) – „Začátek jsme měli katastrofální, takhle se k zápasu přistupovat nedá. Poté byl ten zápas celkem vyrovnaný, dařilo se nám i střílet branky, ale bohužel ten začátek rozhodl. Dneska to bylo z naší strany hodně špatné, hlavně v defenzivě.“