Ani napotřetí Sareza v Olomouci neuspěla a končí letos sedmá

03.03.2008, Vladimír Pašek, Jan Škarpa

Po porážce v pátém čtvrtfinálovém utkání končí pro Sarezu Ostrava letošní sezóna. Celek z Poruby v ní končí na sedmé příčce, což je nejlepší umístění v historii klubu. Horší vstup do utkání si hráči Sarezy nemohli snad ani představit - již ve 45 sekundě prohrávali po úspěšném pokusu Brančíka. Když v 11. minutě zvýšil Chmelíř na 2:0, na Sarezu by si vsadil snad jen nejodvážnější sázkař. Ostrava se však dokázala vrátit, během 40 sekund otočila zápas. Postupně se prosadili Radek Hubáček, Jiří Zdeněk a Adam Červenka. Olomoučtí však nesložili zbraně a v ve druhé třetině opět otočili vývoj utkání. V závěrečné části si hráči z Hané vedení pohlídali a ještě přidali tři góly. V 52. minutě zaznamenal poslední letošní branku Sarezy Lukáš Klimek. Ostrava prohrála své poslední letošní utkání 7:4.

- ČF5 po 3.3.19:00
HC Olomouc
7:4(2:3, 2:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 1. Brančík (Žajgla, Ondráček), 11. Chmelíř (Zbořil), 26. Smejkal (Ministr), 35. Čuřík (Zbořil), 47. Ministr, 51. Ondráček (Ministr), 55. Čuřík (Bordowski) - 16. Hubáček (Svačina), 16. Zdeněk (Najdek, Urban), 17. Červenka, 52. Klimek (Najdek). Rozhodčí: Minář, Turčan - Gutt, Rittich. Vyloučení: 8:10, navíc Mrázek (SAR) 5 + OK. Využití: 1:0. V oslabení: . Diváci: 3500. Střely na branku: 42:31. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 6:3, 6:4, 7:4.
HC Olomouc: Sedlář (17. Žigárdy) - Nedbálek, Švrček, Ministr, Chmelíř, Smejkal, Bouz, Brančík, Štach, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Gelačák, Buček, Mrázek, Tesařík, Palík, Vnenk, Tomis, Kolařík - Klimek, Najdek, Svačina - Urban, Hubáček, Zdeněk - Červenka, Řípa, Holuša - Dušek, Novák, Niec

Úvod vyšel Olomouci fantasticky, Ondráček našel po 40 vteřinách Žajglu, který ještě vyšperkoval pozici pro Richarda Brančíka a ten už měl snadnou úlohu zasunout do poloprázdné brány 1:0. Ostravský gólman Štěpánek měl i nadále více práce než jeho protějšek Sedlář a to i díky dvěma oslabením, které Ostrava odehrála. Mora se tlačila do šancí, nejčastěji střílejícím hráčem byl Kříž. V 11.minutě, po návratu Najdka z trestné lavice vyhrál vhazování po Štěpánkově pravici Zbořil a z jeho pasu se do kotouče opřel Lukáš Chmelíř a od modré prostřelil Štěpánkův zacloněný výhled 2:0. Na ledě jakoby existovalo jedno mužstvo, Mora si hlídala všechny herní situace a Ostravu jasně přehrávala. To ale platilo jen do 16.minuty. V průběhu 30 vteřin totiž Sareza předvedla nevídaný brankostroj, kterým zcela ochromila domácí. Nejprve po Svačinově nájezdu vrátil kotouč do olomoucké sítě Radek Hubáček, za třináct vteřin prostřelil Sedláře po pasu Najdka Jiří Zdeněk a obrat za půl minuty dokonal přesnou střelou Adam Červenka - 2:3. Mora byla zaskočena, Sedlář byl vystřídán Žigárdym a zbytek třetiny se odehrával zcela v režii Ostravy.

Hned v úvodu druhého dějství hrála Mora přesilovku po sekání Palíka. Krom Vyrůbalíkovy signalizované dělovky ale Ostrava domácí k ničemu nepustila. Rostoucí tlak Mory nutil hosty stáhnout se do vlastního pásma. Sareze se stalo osudným opět prohrané buly ve vlastním pásmu. Hned po Ministrově přiťuknutí totiž přesně vypálil a vyrovnal Filip Smejkal 3:3. Hra poté získala na tempu, hrálo se nahoru dolů a na nedostatek práce si nemohli stěžovat oba gólmani. V polovině utkání si zahrála početní výhodu i Sareza, po Vyrůbalíkově podražení. Sareza se ale v přesilovce nedostala do pásma a hned po návratu svého nejproduktivnějšího beka mohla přesilovkový kolotoč roztáčet Mora, vyloučen byl totiž Urban. Za chvíli k němu přisedl i Vnenk, olomoučtí však proti třem střelecky neuspěli. Až po návratu Urbana vybruslil zpoza brány Jakub Čuřík a po rozmýšlení, co udělat s kotoučem, nakonec nechytatelně vypálil a v přesilovce strhnul vedení zpět na olomouckou stranu 4:3. Ve 35.minutě se na trestnou po krosčeku musel opět vrátit Vnenk a Čuřík ze stejné parkety tentokráte Štěpánka jen řádně protáhnul. Mora se dostala do souvislého tlaku a do druhé sirény už kontrolovala a režírovala hru.

Sareza začínala poslední dějství hned přesilovkou, když Mrázka podrazil Smejkal. Střely Zdeňka a Mrázka sice donutily Žigárdyho k zákrokům, leč Sareza z přesilovky nic nevytěžila. I nadále se však ostravští drali před bránu Olomouce, jejich úporná snaha byla živena bojem o bytí či nebytí v sezóně. 45.minuta přinesla první ostřejší výměnu názorů, Hubáček v brankovišti srazil Zbořila a pustil se hlava nehlava do svého ležícího bývalého spoluhráče. Vylučovalo se na obou stranách, navíc hostující Mrázek musel nuceně pod sprchy. Hrálo se 4 na 4 a do rychlého přelévání hry náhle vystartoval Bordowski, v samostatném úniku byl podražen. Nařízené trestné střílení s bravurou střelou nad vyrážečku proměnil Milan Ministr, 5:3. Ministr byl i aktérem 51. minuty, kdy našel na levém křídle rozjetého Jiřího Ondráčka, který švihem vymetl pavučinu opět nad vyrážečkou Štěpánka 6:3. Porubští hokejisté však zbraně nesložili a dokázali do půlminuty odpovědět. Po Najdkově nahrávce propálil Žigárdyho Lukáš Klimek, 6:4. Sareza se začala více tlačit dopředu, ale otevřená dvířka vzadu ponechávala. V 54.minutě si tak mohl vychutnat ovace stadionu Jakub Čuřík, který se elegantně vyhnul obránci padajícímu do naznačené střely a následně opět vymetl pravý horní růžek Štěpánkovy brány 7:4. Sareza se v závěru ještě pokusila o power-play, skvěle hrající domácí jí ale do tlaku nepustili a po zásluze si vychutnali největší dosavadní úspěch v historii olomouckého hokeje.

Jan Vavrečka (HC Sareza Ostrava): “V první řadě blahopřeji Olomouci k postupu. I když výsledky v celé sérii a zvláště po zápasech v Olomouci měly vysoký rozdíl, myslím, že celá série byla vyrovnaná. Bohužel, z naší strany byla největší slabinou obrana. Byli jsme v situaci, kdy se zranilo několik beků, nasadili jsme juniory a zkušení obránci prostě chyběli. V takových vypjatých situacích, kdy jsme schopni hrát 40 minut vyrovnanou partii, se nezkušenost a nevyzrálost projeví. Olomouc šla dnes jednoznačně za svým cílem, v první třetině jsme je určitě překvapili, ale zase se dokázali do zápasu vrátit. Já můžu jen poblahopřát. Ovšem jednoznačně si pochvalu zaslouží i hráči Sarezy.“

Petr Fiala (HC Olomouc): “Hokej byl hodně ofenzivní, my jsme věděli, že Sareza není v obraně tak silná, ale má velmi šikovné útočníky, rychlé, brejkové, šikovné v útočném pásmu. Začali jsme velmi dobře, Ostrava nám ale napálila tři góly. Timeout jsme si nebrali, při výměně gólmanů jsme měli dost času probrat s hráči to nejdůležitější. Kluci si potom uvědomili, že nám vítězství Ostrava nenechá a šli jednoznačně za svým cílem. Myslím, že jsme jako tým byli komplexnější než hosté. Útočníci i brankáři byli v celé sérii vyrovnaní, co rozhodovalo, byli obránci a ty jsme měli my. Jsme rádi, že jsme sérii ukončili v pátém zápase a máme tím pádem pár dnů volna navíc.“