„V koncovce nám schází klid,“ konstatoval po utkání s Chrudimí útočník Jiří Zdeněk

Gabriela Juříková, 07.12.2008
Třetí zápas na domácím ledě během sedmi dnů. A-tým nemusel překonávat dlouhé cesty k zápasům, měli pohodlí domova, takže spoře zaplněný stadión doufal, že v posledním kole první části ligy, uvidí střelecky probuzené domácí hokejisty. Bohužel scénář hry byl opačný. Po šesti minutách hry prohrávali s Chrudimí 0:2. Porubští nic nevzdali a dokázali se soupeři přiblížit na rozdíl jedné branky. Jenže nervozita, která je provází již delší dobu, opět udeřila a chrudimští hokejisté chyby nekompromisně trestali. Několik vyložených gólových příležitostí mělo domácí útočné duo Marek Ivan a Jiří Zdeněk. Hostující brankář Němec měl svou lapačku vždy ve správný čas na správném místě. Hokejisté Poruby podlehli Chrudimským 1:4 a zůstali na posledním místě tabulky, což je odsuzuje hrát v dalších kolech s týmy na lichých pozicích. Pozápasové postřehy nám byli ochotni sdělit hostují trenér Martin Hosták, domácí šéf lavičky Petr Fabián a asistent jediné trefy domácích Jiří Zdeněk.

V jednom z předešlých ohlasů bylo řečeno, že na prvoligových střídačkách se pohybují známé tváře z extraligy a reprezentace. Je tomu i v případě hokejové Chrudimi, kterou trénuje bývalý hráč, reprezentant a v současné době hokejový komentátor České televize a generální manažer reprezentace do osmnácti let Martin Hosták. Těžko uvěřit, že jeden člověk stihne toliko práce najednou. „Komentování jsem hodně omezil,“ prozradil pan Hosták. „Letos jezdím komentovat občas. Tato práce vyžaduje spoustu času a nejvíc to odnese rodina. Doma moc nejsem, ale snažím se to skloubit. A díky tomu, že mi vycházejí v Chrudimi hodně vstříc, díky manažeru panu Tankosovi, tak se to dá nějakým způsobem zvládat.“

Hosté přijeli do Poruby v roli favorita, ale jistě neměli výhru jednoduše získanou. „První dvě třetiny nebyly lehké. Dobře jsme začali. Nástup jsme měli lepší než v předchozích zápasech a pak se daleko lépe hraje,“ liboval si trenér Chrudimi. „Jenže do druhé třetiny jsme nastoupili zakřiknutě a soupeř nás zmáčkl. Prvních deset minut druhé třetiny jsme hráli velice špatně. Soupeř dobře napadal, získával puky a my byli hodně pod tlakem a prakticky jsme nevystřelili. Pak jsme se zvedli. Na začátku třetí třetiny jsme dali třetí gól a závěr zápasu jsme kontrolovali velice dobře.“ Zápas by se dal shrnout fakty. Chrudim z minima vytěžila maximum oproti domácím hokejistům. „Domácí měli hodně střel, to je pravda. Ale my měli také veliké šance, které jsme neproměnili. Kromě deseti minut v druhé třetině byl myslím zápas minimálně vyrovnaný a v závěru jsme byli lepší,“ řekl na závěr trenér Hosták.

Generální a sportovní manažer týmu HC VOKD Poruba Petr Fabián odkoučoval „poslední“ zápas na lavičce A-týmu. Zápas se mu nehodnotil nijak dobře. „Sehnal jsem pro tento zápas Pavla Šebestu a Jirku Haška. Sestavu jsem si psal večer před zápasem a doufal jsem, že tato sestava měla jednoznačně na to, aby zápas vyhrála,“ zklíčen pronesl trenér. „Kluci jsou na tom tak špatně, že nedají dvě tři vyložené šance za sebou a myšlení v hlavách se změní. Za tím nic jiného nevidím. Hrát nátlakovou hru šedesát minut žádný tým neumí. Dvě střídání se vždycky dostanete pod tlak, ale když přijdou šance, tak se musí proměnit. U nás to vůbec nefunguje. Za stavu 1:2 Ivan se Zdeňkem jedou na jednoho obránce a nepromění. Už by to bylo 2:2, soupeř by byl pod tlakem a hra by byla jiná, v tom to je.“

Po neděli přebírá mužstvo nový trenér Kamil Kašťák a manažer věří, že přinese do týmu nový náboj. „Věřím tomu, že s novým trenérem se myšlení hráčů nastaví jinak a já budu mít jinou práci - najít hráče, kteří by dávali góly. To bude můj prvořadý úkol, i kdybych měl hledat na Slovensku, abychom zachránili první ligu. Bude na novém trenérovi, které typy hráčů bude chtít a mým úkolem bude je sehnat.“ Jediným problémem hráčů není jen střílení gólů, ale i nepřesné přihrávky, na kterých celá hra stojí. „To je tady menší problém už delší dobu. Staví se na tom celá hra, máme na to směřované tréninky, aby nebyli pod tlakem. Ale moc takových hráčů není, co jsou schopni přesnost ve hře vyprodukovat, což je špatné. Přesilovka i celá hra je o přesné nahrávce,“ řekl nahlas realitu manažer-trenér Petr Fabián. Liga má za sebou první část základní části a těchto třicet kol se panu Fabiánovi hodnotilo hořce. „Možná jsme zvolili hru moc na mladé hráče, trošku se to podcenilo, ale bylo to vázáno i ekonomickou stránkou klubu, kdy jsme si nemohli dovolit hotové hráče jako Havířov. Teď to bude trošku lepší i po ekonomické stránce, která se stabilizuje.“

Druhý útok Poruby ve složení Pavelek-Ivan-Zdeněk zařídil jediný gól v síti Chrudimi. Marek Ivan spolu s Jiřím Zdeňkem, měli na svých hokejkách vyrovnání, ale přečíslení nezhodnotili úspěšným zásahem. V průběhu utkání měl Jiří Zdeněk ještě několik možností skórovat, ale štěstí nepřálo. „V koncovce nám schází klid. Jsme na posledním místě, víme, že musíme vyhrát, a to nám svazuje ruce. Na hokejkách máme nervozitu a nemáme ani štěstí, aby nám ty šance vycházely. Je to asi úděl posledního mančaftu, že to štěstí není k němu nakloněno,“ posteskl si dnes neúspěšný střelec. Na začátku soutěže se dlouho hledala optimální sestava a moc bodů do tabulky se nenastřádalo. „Když se nepovede začátek soutěže, potom je to těžké dohánět. Spadli jsme na poslední místo a o to je to těžší. Hodně jsme ztratili body při prohrách o gól nebo jsme vedli a prohráli si to. Mančafty, které jsou v tabulce těsně nad námi, jsme nedokázali porazit, a to byla chyba. Vypadá to, že se s nimi budeme bít do poslední chvíle,“ zhodnotil nelichotivou skutečnost Zdeněk. V rozhovoru také prozradil, že trenér Fabián pozvedl tým po fyzické a silové stránce výrazně dopředu, a z toho budou moci hodně těžit v další fázi soutěže. A jestliže Porubští nechtějí bojovat v play-out, musí skutečně velice rychle zabrat a posbírat v nadcházejících šestnácti kolech co nejvíce bodů.