Žákovské okénko: Starší žáci jsou v tabulkách mezi nejlepšími, ti mladší sbírají zkušenosti

Gabriela Juříková, 30.12.2017
Porubský hokejový klub je jeden z mála v republice, který má obsazeny všechny soutěže a je potěšující, že se v letošní sezóně daří hlavně žákům. Osmáci hrají o účast na turnaji o přeborníka ČR a mají docela dobře nakročeno, hráči sedmé třídy se po základní části soutěže dostali mezi pět nejlepších ve skupině a budou hrát o konečné umístění. Méně zdatně se daří mladším žákům, ale ti sbírají zkušenosti, takže jejich úspěchy ještě přijdou. Šestka je v tabulce sice pátá, ze sedmi účastníků, ale před sebou má silné soupeře, a když zlepší vstupy do zápasů, které nejsou ideální, může se posunout výše. A nejmladší žáky páté třídy může těšit, že jsou v tabulce lépe postaveni než tým Havířova. Více v článku.
8. třída…

…si jde za snem – účast na turnaji o přeborníka ČR. Šňůru čtyř výher sice přerušilo domácí utkání s Vítkovicemi, které městský rival vyhrál 9:2, ale v následujících třech zápasech Porubané opět plně bodovali. Z Olomouce přijeli s výhrou 5:1 díky skvělé první třetině, kdy si vytvořili čtyřgólový náskok. Doma po první třetině s Havířovem sice prohrávali o gól, druhou část zápasu hráli s AZetem vyrovnaně 3:3, ale přetahovanou nakonec ovládli ve třetím dějství dvěma góly a vyhráli 5:3.
Na trestné minuty divoké utkání v Třinci, kde bylo celkem dvanáct vyloučených, vybojovali Porubští, hlavně díky vedoucímu gólu v druhé třetině, těsnou výhru 2:1. Nejproduktivnějším hráčem byl Ondřej Becher s pěti góly a jednou asistencí. Shodně tři asistence si připsali Mikuláš Stuchlík a Maxim Vehovský.
Po osmnácti zápasech je HC RT TORAX Poruba s 27 body na druhém místě. Na první Vítkovice ztrácí sedm bodů, což lze ve dvanácti zbývajících zápasech sezóny změnit.

2.12. Poruba – Vítkovice 2:9 (0:3, 1:4, 1:2)
Branky a nahrávky: 31. Becher O., 58. Petruška (Kalužík) – 13. Moravec (Pavelec), 13. Koudelný (Pavelec), 20. Skřipčák, 26. Pavelec (Moravec, Petr), 29. Koudelný (Skřipčák), 33. Kučerová (Koudelný), 35. Pavelec, 49. Koudelný, 50. Koudelný (Skřipčák).
Průběh utkání: 0:5, 1:5, 1:9, 2:9.

6.12. Olomouc – Poruba 1:5 (0:0, 0:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 49. Ševčík (Petřeková) – 24. Skála (Stuchlík), 35. Kovalčík (Becher O.), 37. Becher O., 46. Macias Kr. (Kaleta M.), 59. Činčala (Macias Kr., Petruška).
Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5.

16.12. Poruba – Havířov 5:3 (0:1, 3:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 24. Becher O. (Vehovský M.), 33. Puchala, 35. Becher O. (Vehovský M.), 46. Becher O. (Vehovský M.), 55. Skála (Stuchlík) – 15. Kolat (Kubíček), 28. Fluksa, 35. Kusak.
Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 5:3.

17.12. Třinec – Poruba 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Tomiczek (Volný) – 7. Petruška (Stuchlík), 33. Činčala (Brabec).
Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

7. třída

Souhrn pěti posledních utkání v základní části soutěže odehráli starší žáci sedmé třídy s bilancí tří výher, jedné remízy a jedné prohry. V celkovém sumáři uhájili s 23 body a skórem 72:66 pátou tabulkovou pozici a dostali se do nadstavby prvních pěti týmů. Dva lépe umístěné soupeře Porubští v závěru roku gólově přehráli.
Na konci listopadu uhráli svěřenci trenéra Moravce cennou výhru proti Ocelářům, kteří marně dotahovali porubské čtyřbrankové vedení a dokonce neproměnili ani trestné střílení nařízené v druhé třetině. V prosincovém zápase na ledě Orlové vyhráli vysoko 8:3 a doma zdolali druhý silný tým Havířov 5:1. Pak ale nestačili na silnou Opavu a z jejího ledu odjeli s prohrou 0:6. První soutěžní část sezóny ukončili porubští sedmáci doma remízou 3:3, kdy Frýdek-Místek na konci třetí třetiny stáhl dvoubrankové manko. Do kanadského bodování schází připsat statistiky z utkání v Orlové, ale když vezmeme zbylé zápasy, hráčem sedmé třídy je Ilja Kovalčík s třemi góly a dvěma asistencemi. Těsně za ním je také se třemi góly ale jen jednou asistencí Maxim Vehovský a třígólovým byl i Ondřej Krčmarský. < /p>

26.11. Poruba – Třinec 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 2. Vehovský M. (Činčala), 13. Vehovský M., 15. Kovalčík, 22. Krčmarský O. (Kovalčík, Šrubař), 48. Kovalčík (Šrubař), 59. Činčala (Kovalčík) – 40. Blaha, 45. Lipka (Gazur), 46. Kapitanov (Malická).
Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:3, 6:3.

3.12. Orlová – Poruba 3:8

10.12. Poruba – Havířov 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Krčmarský O. (Kalužík T.), 27. Kavan (Činčala), 31. Kalužík T. (Gajda), 49. Vehovský M. (Kovalčík) – 41. Jung (Macko).
Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.

17.12. Opava – Poruba 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 17. Hradil (Fišara), 19. Kršík, 29. Benš (Fišara, Chudoba), 32. Backa, 41. Chudoba, 59. Wendelín.
Průběh utkání: 6:0.

20.12. Poruba – Frýdek-Místek 3:3 (2:0, 0:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 18. Popelka (Vehovský M.), 18. Krčmarský O., 48. Činčala (Kavan) – 41. Kupka (Mičulková), 54. Berski (Mičulková), 55. Vrba (Němec).

6. třída

Tak té se poslední měsíc roku 2017 moc nevydařil. Ale nutno říct, že mladší žáci měli na programu nejtěžší možné soupeře a rozhodně jim nedávali body zadarmo. S Vítkovicemi druhý prosincový den po dvou třetinách hráli nerozhodně 3:3 a až závěr utkání rozhodl o třech bodech pro městského rivala, který využil dvě přesilovky a vsítil branku i v oslabení.
O čtyři dny později sehráli svěřenci trenéra Mrázka zápas v Olomouci a ani s Kohouty se jim nedařilo získat body. Utekla jim totiž první třetina, ve které si domácí vypracovali dvougólový náskok. A až za stavu 4:0 pro Olomouc se dokázali prosadit i Porubští. Ve druhém dějství byli vyrovnaným soupeřem, jenže na body to nestačilo.
Doma pak Porubu v polovině měsíce čekal duel s Havířovem a byl to podobný scénář jako s Olomoucí. První třetina Porubským nevyšla a pak už horko těžko gólové manko stahovali. AZet z Poruby odjel s výhrou 5:2.
Poslední utkání roku odehráli porubští šesťáci se čtvrtým těžkým soupeřem v jeho domovské Werk Aréně a z předchozích dvou zápasů se moc nepoučili. Opět neměli dobrou první třetinu a ani druhé dějství se gólově soupeři nevyrovnali. Až třetí třetina skončila poměrem 2:2, ale co naplat, vedení Ocelářů ze dvou předchozích třetin bylo pro zisk bodů dostačující. Navíc byli domácí sto procentní v proměňování přesilovek.
Kanadském bodování za měsíc prosinec v šesté třídě vyhrál Mathias Hlaváč (3+3), úspěšným střelcem se čtyřmi góly se stal Matyáš Veselý a titul dvorního nahrávače si vysloužil za čtyři asistence Tobiáš Vehovský.

2.12. Poruba – Vítkovice 3:5 (0:1, 3:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 30. Hlaváč (Vehovský T.), 33. Dragon, 40. Veselý (Jeřábek) – 17. Mišurec (Glas F.), 29. Glas F. (Mikunda), 35. Glas F., 53. Čuba (Jasinski), 56. Glas S..
Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5, 3:5.

6.12. Olomouc – Poruba 6:3 (2:0, 3:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Pípal (Polcr), 18. Dokoupil, 22. Hořák (Pípal), 24. Dokoupil (Galvas), 36. Dokoupil (Neoral), 51. Pekař – 31. Vehovský T., 35. Hlaváč (Vehovský T.), 40. Veselý (Hlaváč).
Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3.

16.12. Poruba – Havířov 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 20. Veselý (Hlaváč, Papaj), 41. Hlaváč (Vehovský T., Veselý) – 2. Graněčný (Ščerba), 8. Bortoli (Gnida), 19. Bortoli (Gnida), 36. Beleš, 60. Karas (Jarolím).
Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4, 2:5.

17.12. Třinec – Poruba 7:3 (2:0, 3:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 6. Čmiel (Cieslar), 15. Sajdok (Jaglař), 29. Cieslar (Pavlík), 30. Sajdok (Dorda), 49. Švančara (Mikula), 60. Bielesz (Mikula) – 31. Dragon (Schrom), 52. Veselý (Hlaváč, Dragon), 53. Schrom (Vehovský T.).
Průběh utkání: 4:0, 4:1, 6:1, 6:3, 7:3.

5. třída

Největší porci zápasů pro poslední žákovský souhrn přinášíme u doposud nejmladší kategorie, která hraje na velkém kluzišti. Od Nového roku totiž přibydou zápasy i čtvrté třídy.
Z osmi utkání bodovali svěřenci trenéra Moravce ve třech duelech. Navíc na domácím ledě. Páťákům se vůbec nedařilo v obou zápasech s Bohumínem, kterému dokázali vsítit dohromady jen čtyři góly, ale sami inkasovali celkem osmnáct krát. V domácím utkání dokonce čtyřikrát ve své přesilovce. Naopak s Třincem si poradili výsostně a ze svého ledu vyprovodili Oceláře 10:5, když po dvou třetinách Porubští vedli už 7:2. A to ještě domácí v druhé třetině neproměnili trestné střílení.
Po nevydařeném domácím utkání s Bohumínem přivítali v Kooperativa Areně Karvinou a její tým „B“ vypoklonkovali dvanáctkou díky vydařené první třetině, která skončila 5:0 pro Porubu. O den později přijel do Poruby Havířov a ani ten nenašel na domácí tým recept, jak jej na jeho ledě překonat. A to havířovský gólman v druhém dějství vychytal i trestné střílení. Na nájezdech budou muset porubští páťáci malinko zapracovat.
Pak přišlo období bez zisku bodů. Utkání v Opavě hostům vůbec nesedlo, přestože se prosadili jak v přesilovce, tak ve vlastním oslabení. Doma je pak čtyři dny před Štědrým dnem připravil o body Frýdek-Místek. Přitom to po první třetině tak nevypadalo. A v posledním zápase roku, na ledě Orlové, byli Porubští blízko vyrovnání. V gólově divokém klání dokázali v druhé třetině srovnat na 4:4 a ve třetí dvacetiminutovce druhé odskočení domácího týmu snížili na jedinou trefu. Trenér Moravec si v poslední minutě základní hrací doby vzal oddechový čas, ale jeho svěřencům se srovnat na 8:8 nepodařilo.
Na čtyřiceti čtyřech porubských gólech se nejvíce podílel Matyáš Veselý, který nastřílel úctyhodných deset branek a na čtyři nahrál. S deseti kanadskými body (7+4) to pak byl Dominik Dragon. V pořadí třetím kanonýrem byl s pěti góly Jan Kapitanik.
Matyáš Veselý si svými výkony jak v páté třídě, tak v zápasech šesté třídy vysloužil nominaci ve výběru U12 Moravskoslezského kraje, kde byl spolu s obráncem Ondřejem Jeřábkem, a z turnaje v Uničově přivezli první místo.

22.11. Bohumín – Poruba 8:3 (3:0, 3:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 1. Man Mat., 12. Sobol (Gavroň), 16. Man Mat. (Sobol), 26. Toráč, 29. Sobol, 31. Ivan (Sobol, Man Mat.), 48. Gavroň (Ivan, Sobol), 54. Sobol – 27. Vehovský T. (Hlaváč), 31. Veselý, 56. Hlaváč.
Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2, 8:2, 8:3.

26.11. Poruba – Třinec 10:5 (3:1, 4:1, 3:3)
Branky a nahrávky: 3. Veselý (Papaj), 5. Papaj, 16. Veselý (Hlaváč), 23. Kapitánik (Dragon), 31. Murin, 34. Dragon (Murin), 39. Hlaváč, 46. Veselý, 57. Veselý (Hlaváč, Papaj), 59. Dragon (Závišek) – 7. Rybnikár (Krišica), 36. Barna, 46. Majtán (Gladiš), 50. Grečmal (Hladonik), 52. Rybnikár (Barna).
Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1, 6:2, 8:2, 8:5, 10:5.

6.12. Poruba – Bohumín 1:10 (0:1, 0:6, 1:3)
Branky a nahrávky: 46. Neuwirt (Závišek, Kapitanik) – 9. Nogová (Man Max.), 25. Menšík, 32. Pawlas (Gavroň), 32. Toráč, 33. Sobol, 36. Sobol (Ivan), 39. Sobolová (Gavroň), 51. Sobol (Man Mat.), 58. Man Max., 59. Man Mat..
Průběh utkání: 0:7, 1:7, 1:10.

9.12. Poruba – Karviná „B“ 12:1 (5:0, 2:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 9. Kubatík T. (Veselý), 10. Neuwirt (Závišek), 14. Neuwirt, 15. Dedek, 17. Kapitanik, 23. Telnar (Veselý), 39. Veselý, 43. Dragon, 51. Kapitanik, 54. Korpas (Závišek), 55. Veselý, 59. Korpas (Dragon) – 33. Magner (Kolebáč).
Průběh utkání: 6:0, 6:1, 12:1.

10.12. Poruba – Havířov 6:3 (3:0, 2:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Dragon, 10. Dragon, 18. Dedek (Kapitanik), 29. Kapitanik (Neuwirt), 33. Kapitanik, 53. Dragon – 36. Balog, 41. Szarowski (Jurica), 60. Kisza (Ptáček).
Průběh utkání: 5:0, 5:2, 6:2, 6:3.

17.12. Opava – Poruba 8:2 (2:0, 3:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 3. Glos Vin. (Hůlek), 18. Glos Vin. (Hůlek), 35. Dietrich, 39. Hůlek (Vizauer, Dohner), 40. Weiss (Hrdý), 49. Hrdý (Hůlek), 58. Dietrich (Weiss), 59. Matýsek (Vizauer) – 29. Krajc (Kubatík T.), 46. Kubatík T..
Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2, 8:2.

20.12. Poruba – Frýdek-Místek 2:7 (1:1, 0:1, 1:5)
Branky a nahrávky: 18. Dragon, 42. Veselý (Hlaváč) – 6. Indest (Gebauer), 39. Škola (Muroň, Bobok), 45. Čagala, 49. Muroň, 56. Čagala (Muroň), 59. Muroň, 59. Bobok (Indest, Blanar).
Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:7.

21.12. Orlová – Poruba 8:7 (3:2, 1:2, 4:3)
Branky a nahrávky: 3. Klupa, 11. Štébel (Littner), 19. Kohl (Olšar), 21. Klimša (Lerch), 43. Olšar (Klupa, Juhasz), 44. Klupa, 49. Štébel (Kroczek), 51. Štébel (Littner, Lerch) – 17. Kubatík T. (Dragon, Hlaváč), 20. Kubatík T. (Dragon, Pelikán), 25. Veselý (Neuwirt), 31. Vehovský T. (Neuwirt), 46. Neuwirt (Veselý), 51. Veselý (Vehovský T., Neuwirt), 55. Vehovský T. (Veselý).
Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:4, 6:4, 6:5, 8:5, 8:7.