Žákovské okénko: Opava, Šumperk i Orlová potrápily Porubu

Kateřina Juříková, 01.11.2016
Minulý týden byl pro žáky velice náročný. Všechny třídy totiž sehrály dva duely a musely tak šetřit se svými silami. Páťáci sice nevyhráli, ale vydobyli si alespoň jednu remízu. Šestka ani v jednom ze svých zápasů neuspěla, opakem ovšem byla sedmá třída, která dvakrát zvítězila. Osmáci porazili pouze Opavu, ale proti Šumperku zvítězit nedokázali, ačkoliv snaha byla.

Středa patřila šesté a osmé třídě, které vyrazily do nedaleké Opavy. Mladší žáci se pokoušeli ve svém utkání na soupeře dotahovat, ale dařilo se jim to jen do stavu 2:2. Poté již nedokázali na žádný z dalších gólů odpovědět a navíc ztratili v první třetině jednoho hráče. Michal Činčala nejenže vstřelil první Porubskou branku, ale za svůj faul zásah do oblasti hlavy a krku si vysloužil trest nejvyšší, a to 5 minut + vyloučení do konce utkání. Jen pár sekund po jeho vyhnání do šatny obdržela Poruba třetí gól. Utkání skončilo stavem 6:2. Autorem druhé branky TORAXU byl Tadeáš Kalužík.

Pravý opak zažívali osmáci. Ti svého soupeře rozstříleli téměř deseti brankami. K vytoužené desítce ovšem chyběl jeden jediný gól, ale i tak se z výhry jistě radovali. Svěřencům trenéra Rambouska se povedlo vyhrát na ledě Opavy neuvěřitelných 1:9, ale svůj dosavadní rekord branek osmička nepřekonala. Nejvyšší počet nastřílených gólů má z utkání proti Frýdku-Místku. Vrátíme-li se k průběhu tohoto utkání, zjistíme, že Opava od šesté minuty vedla. Až o čtyři minuty později hosté stav dorovnali a pak již přidávali další a další branky. Nejproduktivnější hráč se díky hattricku stal Matěj Halata (3+1), za ním pak Ondřej Becher (1+3), Filip Hlaváč (2+1), Krysztof Macias (2+1) a Kryštof Krčmarský.

Proti Opavě se ve státní svátek postavili také páťáci a sedmáci, kteří za soupeřem nemuseli jezdit, ale přivítali jej na domácí půdě v Ostravě. Před pátou třídou stál těžký soupeř, přesto se s tím porubští mladíci porvali statečně a udolali remízu. Hosté po první třetině vedli 0:2 a zvrat přišel již v devatenácté sekundě druhé třetiny. Domácím se totiž podařilo stav snížit a nakonec jej i dorovnali. Do poslední části se tedy vstupovalo remízou a nejinak utkání i skončilo. Opava se pokoušela udržet svůj náskok do poslední vteřiny, ale nepovedlo se a vítězem se nakonec nestala ani jedna strana. Za Porubské se blýskl Matyáš Veselý(2+1), jež dvě branky vstřelil ve druhé třetině a na jednu v závěru utkání i nahrával. Druhým dvojnásobným střelcem byl Vojtěch Matějka(2+2), který nejenže nahrával Veselému na jeho dva góly, ale také sám dvě branky vstřelil a zajistil svému týmu remízu.

Vyhrát proti Opavě se povedlo také sedmé třídě, ale boj to nebyl lehký. Oba gólmani dlouhý čas odolávali nátlaku svých soupeřů, až nakonec jednu ze střel neustál opavský brankář a v sedmnácté minutě inkasoval. Nedlouho poté obdržel vyrovnávací gól i porubský strážce. Vyrovnaný souboj na ledě stvrzovala také čísla na světelné tabuli. Až do třetí třetiny se nevědělo, který z týmů vyhraje, anebo zda-li nakonec utkání skončí stejně jako to předchozí. Poruba stav zvedla v začátku poslední části a čelila tak hrozbě, že soupeř opět dorovná. Skóre nakonec domácí tým udržel a mohl se radovat z výhry. Autory branek byli Matyáš Haladěj, Matěj Kaleta, Krysztof Macias a Josef Pasek.

Po výhrách občas přijdou i prohry, což byl případ domácích sobotních mačů šesté a osmé třídy proti Šumperku. Šesťáci z Šumperka na tom byli lépe takticky i bruslařsky, a ačkoliv se domácí snažili, vězeli neustále před svou klecí, kde se musel Filip Juříček, a posléze od třetí třetiny Tomáš Maňásek, pořádně otáčet. Oba porubští gólmani se snažili svůj tým podržet, ale tlak ze strany hostů byl příliš velký. Když se střela nepovedla napoprvé, pálili Šumperští tak dlouho, dokud puk neskončil tam, kde chtěli. Michal Činčala v závěru utkání stav snížil, ale nebylo to nic platné. Šumperk zvítězil na ledě Ostravy 1:7.

Ani pro osmou třídu nebylo lehké postavit se proti soupeři z Jeseníku. Sedmnáct porubských hráčů v poli ovšem nedokázalo obelstít dvě pětky (plus dva) hochů ze severu. Přesto mohli poděkovat Mariovi Žalčíkovi za to, že za svá záda pustil puk pouze třikrát. Šumperský soupeř byl opravdu dravý a bez Žalčíkova postřehu a pohotovosti by padlo jistě více branek.

V neděli zavítala na porubu Orlová, která nejprve potrápila pátou třídu. A potrápila porubské páťáky pořádně, neboť porubský gólman si musel připadat jako na střelnici. Hosté mu totiž za jeho záda nasázeli jedenáct branek. V poslední třetině ale i domácí ukázali své drápky a povedlo se jim vstřelit čtyři góly. Za zmínku stojí hlavně to, že o tři z těchto branek se zasloužili dva hráči z nižší třídy. Dominik Dragon se strefil za záda orlovského brankáře dvakrát a parádním backhandem vyškolil Orlovou Vojtěch Pleskač. Pár minut před koncem utkání skóre snižoval Patrik Šenkyřík. Porubská pátá třída podlehla svému soupeři 4:11.

Oplácet se sice nemá, ale stalo se. Orlová utržila peprnou porážku od sedmáků, kteří tak trochu pomstili své mladší kolegy. Hráčů bylo na obou stranách podobně (domácí měli pouze o dva hráče navíc), přesto si trenér Orlové postěžoval hlavnímu sudímu nevybíravým způsobem na vedení utkání. Hosté, nejenže prohrávali ve čtvrté minutě 3:0, ale díky faulům a následně i trestu pro hráčskou lavici, se poslali do velmi odvážného oslabení 5 na 3. Naštěstí to pro Orlovou nemělo žádné následky v podobě dalších branek, ale po skončení trestů opět začala inkasovat. Změna gólmana ve druhé třetině pomohla a hosté si mohli oddechnout, přesto po první třetině bylo utkání již rozhodnuto. Poruba vedla 8:0. Hostům se nedařilo a domácí měli stále elánu na rozdávání. V poslední třetině TORAX stav zvedl na 9:0 a utkání tak zvládl s přehledem.