Zachránili jsme extraligu, čímž jsme splnili náš cíl, řekl spokojeně kapitán juniorky Ondřej Mekýš

Vladimír Vronka, 24.03.2008
Juniorka Sarezy bojovala o sestup, ale v průběhu sezóny posílila o hráče Vítkovic, kteří patřili k tahounům týmu. Trenér Sarezy Libor Polášek byl po posledním utkání sezóny rád, že Sareza uhájila extraligovou příslušnost i pro příští sezónu. Mezi nejlepší hráče juniorky v play – out patřil bezesporu její kapitán Ondřej Měkýš. Nejnáročnější sezónu v ostravském dresu asi zažil David Vajda, který opět válčil na dvou frontách, počet odehraných utkání, do kterých ostravský obránce zasáhl, překročil číslo osmdesát. Jednou z posil zadních řad se stal Adam Falter.

Trenér Sarezy Libor Polášek byl po posledním utkání šťastný a měl pro to dobrý důvod, junioři zachránili extraligu i pro sezónu 2008/2009. „Jsme spokojeni s tím, že se nám podařilo zachránit extraligovou příslušnost. Chtěl bych pogratulovat všem hráčům k tomu, že jsme dokázali splnit cíl. Chtěl bych poděkovat celému realizačnímu týmu, který fungoval perfektně po celou dobu. Jsem spokojen s tím, že budeme moci vidět extraligu juniorů na Sareze,“ děkoval po zápase všem, kteří pomohli zachránit juniory v extralize. Sarezu posílili hráči Vítkovic, kteří týmu hodně pomohli. Spousta hráčů musela v nejkritičtějším období hrát za muže i za juniorku, někteří museli zvládnout dvě utkání za den. „Hodně nám pomohli hráči, kteří k nám přišli na hostování z Vítkovic. Přišli samozřejmě s tím, že si zahrají i nějaké zápasy za muže, což se jim umožnilo,“ byl si trenér juniorky vědom pomoci Vítkovic. Během sezóny mohl poznat ostravské juniory. Našel se v týmu někdo, kdo by trenéry překvapil svou hrou?. „Nikdo mě z juniorů nepřekvapil. Myslím si, že kluci jako Petr Tomis, Radovan Vajda či Ivo Jelšík jsou velkým příslibem do budoucnosti.“

Kapitán juniorky Ondřej Měkýš byl po zápase také rád, že Sareza zůstane v juniorské extralize i příští rok. „Začali jsme špatně, nedařilo se nám. V průběhu sezóny přišly posily jako Martin Bartoš, Adam Falter, Michal Bartošek a další. Hodně nám pomohli a začali jsme se pomalu zvedat. Dalším impulsem pro tým asi byla výměna trenéra. Zachránili jsme extraligu, čímž jsme splnili náš cíl,“ hodnotil ostravský obránce sezónu po posledním utkání. Během sezóny odehrál několik zápasů za muže Sarezy, hrál také v druholigové Opavě. „Ze začátku jsem byl zklamaný. V nejdůležitějším období v srpnu jsem se zranil, byl jsem dva týdny mimo, pak jsem se zranil znovu, takže jsem byl mimo měsíc. Oslabilo mě to fyzicky, na ledě to nebylo to pravé. Kolem Vánoc se mi začalo dařit, pan Suchánek (trenér HC Slezan Opava – pozn. redakce) si mě pozval do Opavy, což mi dalo nějaké zkušenosti. Také to, že jsem si zahrál za muže Sarezy mi nesmírně psychicky pomohlo a zvedlo mi to sebevědomí. V play – out šlo o hodně a tam jsem měl asi nejlepší formu. Jsem rád, že jsem pomohl týmu a zachránili jsme extraligovou příslušnost,“ viděl Ondřej Měkýš sezónu ze svého pohledu.

Podobně jako Ondřej Měkýš patřil k nejlepším obráncům Sarezy David Vajda. „Všichni jsme spokojeni, že se nám podařilo udržet extraligu. Dorostu se to bohužel nepodařilo, ale to k hokeji patří,“ neopomněl připomenout i neradostnou situaci dorostu. David odehrál na české poměry obrovské kvantum zápasů, jejich počet překročil 80. „Byla to náročná sezóna, v průběhu jsem toho měl občas dost, chtěl jsem s tím seknout, ale překousl jsem to a vydržel jsem to. Jsem rád, že jsem dostal důvěru trenérů a mohl jsem hrát jak v juniorce, tak i v mužích,“ naznačil ostravský bek, že byl během sezóny unavený. Několikrát sehrál po poledni zápas za juniorku, aby o několik desítek minut později naskočil proti soupeři podruhé, tentokrát v první lize a nejednalo se o lehké soupeře. Davidovy dvojzápasy vyšly na Olomouc a Brno! „Byly to důležité zápasy, měl jsem toho už dost, ale trenéři mě trochu šetřili. Myslím si, že s mým výkonem byli spokojeni jak v juniorce, tak v mužích,“ naznačil, že se svými výkony byl spokojen. Davidovi skončila sezóna, jak bude trávit čas? „Skončila mi sezóna, takže budu odpočívat a začnu se naplno věnovat škole, kterou jsem doteď zanedbával,“ je si vědom svých restů vůči škole.

Jednou z posil Sarezy v cestě za záchranou byl Adam Falter. „Sezóna nebyla ideální, přišli jsme pomoci k záchraně, ale stále jsme se pohybovali na sestupových příčkách, ale v závěru jsme to dokázali urvat,“ hodnotil obránce Sarezy sezónu od svého příchodu z Vítkovic, ze kterých do Poruby zamířil také proto, aby odehrál zápasy v mužské soutěži. „Jsem rád, že jsem si zahrál v několika zápasech za muže, jsou to dobré zkušenosti, ale prioritou bylo zachránit juniorskou soutěž, s tím jsme do Sarezy šli,“ viděl svou úlohu v Sareze jasně. Adam Falter odehrál také několik zápasů za muže v play – off, což je úplně jiná soutěž než play – out juniorské extraligy. „Bylo to rychlejší, snažil jsem se hrát na jistotu, protože jsem nechtěl nic zkazit. Naskakoval jsem do zápasu pořádně až ve druhé třetině, v první jsem byl na ledě jen párkrát, o to jsem to měl těžší. Jsem za to doopravdy rád,“ prohlásil na adresu svého vystoupení v prvoligovém play – off. V bojích o záchranu může rozhodnout jediná chybička. „Hráli jsme jednoduše celou sezónu, dávali jsme puky po mantinelech, nahazovali jsme na teče. V zadu jsme nechtěli vymýšlet nic složitého a hráli jsme na jistotu. Tlak na nás byl, ale ten se musí zvládnout.“ Příští sezónu bude Adam Falter bojovat o místo v sestavě. Určitě by raději hrál za muže mateřských Vítkovic. „Ačko Vítkovic by bylo určitě pěkné, ale nemyslím si, že bych na extraligu zatím měl výkonnost. Rád bych se probojoval do Áčka Sarezy, kdyby byla ta možnost,“ naznačil, kam by se mohly jeho kroky ubírat.