ZMĚNY V KÁDRU: končí čtveřice hokejistů v čele s Ballnerem, přichází Toman s Balážem

René Chyla, 07.08.2018
První řez kádrem je za námi. Po prvním týdnu přípravných zápasů neoslnila trenéry Aleše Flašara a Tomáše Sršně hned čtveřice hokejistů. K úternímu přípravnému utkání do Šumperka tak již neodcestuje dlouholetá akvizice Poruby David Ballner, loučí se také Marek Smrčka a z kádru vypadla také dvojice, která se mohla stát nováčky v porubském dresu. Konkrétně jde o obránce Marka Karocha ze Sparty Praha a Jaroslava Janebu, jenž má za sebou kanadské angažmá v tamní FHL za North Shore Knights. Všichni výše jmenovaní hokejisté posílí druholigovou Orlovou. Porubský klub pak naopak oživí talentovaná dvojice z extraligových Vítkovic, za Porubu si v následující sezoně zahraje v rámci ročního hostování Radim Toman a Jozef Baláž, které budete moci zhlédnout již dnes od 18 hodin na ledě druholigových Draků. Poruba k tamnímu duelu s největší pravděpodobností nenastoupí v plné sestavě a několik opor do zápasu nezasáhne, prostor tedy opět dostanou mladší hokejisté bojující o sestavu.

JOZEF BALÁŽ pochází ze Slovenska, jeho kořeny lze nalézt v Liptovském Mikuláši. Velmi brzy ale Slovensko opustil a od mladšího dorostu už hraje ve Vítkovicích, pravidelně dostával také pozvánky do mládežnických slovenských reprezentacích, tři starty s dvěma kanadskými body si připsal také na Mistrovství světa do 18 let v roce 2017, které pořádalo jeho rodné Slovensko. V mládežnických extraligových výběrech vynikal, nebyla sezóna, v níž by nenasbíral v průměru alespoň bod na utkání. V minulé sezoně dokázal ve 33 zápasech nastřílet 27 branek, na 28 jich přihrál. Díky tomuto počinu se stal nejproduktivnějším hráčem Vítkovic v juniorce, v rámci celorepublikové juniorské soutěže to stačilo na konečné čtvrté umístění, o dva roky dříve ve starším dorostu byl se 70 body třetí v republice. K dospělému hokeji přičichl až v minulé sezoně, kdy si čtyři starty připsal v extralize, šestnáct zápasů poté odehrál na hostování v Havířově. Zajímavostí je pak fakt, že v žákovských kategoriích nosil na dresu číslo 99, tedy po vzoru jak jeho ročníku, tak jeho vzoru Wayne Gretzkyho.

Jozef Baláž pro SlovakProspects.com (2016):

STATISTIKY & FAKTA: JOZEF BALÁŽ
Věk: 18 let, narozen 26. září 1999 Výška: 174 cm Váha: 74 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: MHk 32 Liptovský Mikuláš Další kluby: HC Vítkovice Ridera (2013-2018), AZ Residomo Havířov (2017-2018) Úspěchy: účast ve slovenské reprezentaci do 17 a 18 let (2015-2017), účast na MS do 18 let (2017)

RADIM TOMAN je odchovancem nedalekého Bohumína, v mládežnických kategoriích hrál ale také za Havířov a jednu sezonu v Porubě. Pak už jej objevily Vítkovice, za které bojoval až do minulé sezony. Starty už si připsal i za vítkovický A-tým, více zkušeností ze seniorského hokeje však nabral ve třech týmem WSM ligy, konkrétně z minulé sezony v Havířově, Vsetíně nebo Litoměřicích. Stejně jako jeho spoluhráč z lajny, tak se i Radim Toman každoročně prodral do výběru mládežnických reprezentací, v minulé sezoně odehrál za reprezentační devatenáctku deset zápasů, třikrát v nich dokázal skórovat. Ani bohumínský rodák se v extraligových mládežnických soutěžích nenechal zahanbit. Ve starším dorostu před dvěma lety zazářil 57 kanadskými body, kde byl po Jozefu Balážovi druhým nejproduktivnějším útočníkem vítkovického kádru. V minulé sezoně se situace opakovala, ve 28 zápasech juniorské extraligy nasbíral talent z Ostravska 47 kanadských bodů a po Jozefu Balážovi byl druhým nejproduktivnějším útočníkem. Za sebou nechal mimochodem například již porubského Marka Rubnera.

Radim Toman pro Mládežnický hokej (2017):

STATISTIKY & FAKTA: RADIM TOMAN
Věk: 18 let, narozen 6. října 1999 Výška: 177 cm Váha: 80 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC BOSPOR Bohumín Další kluby: AZ Residomo Havířov, HC RT TORAX Poruba, HC Vítkovice Ridera (? – 2018), VHK ROBE Vsetín (2017-2018), HC Stadion Litoměřice (2017-2018) Úspěchy: účast reprezentacích do 16, 17, 18 a 19 let (2014-2018), hráč měsíce září ELJ (2017)