Víme, co chceme hrát. Důležitá je střelba, odkrývá klíč ničivých přesilovek Marek Haas

René Chyla, 29.12.2017
Porubští hokejisté se pomalu, ale jistě vracejí do starých, zato velmi příjemných kolejí. HC RT TORAX zvládl i druhý velmi těžký duel na ledě soupeře a stejně jako v podhůří Jeseníků, tak i na dalekém jihu slavily ovečky Aleše Flašara těsné vítězství 4:3. Šest bodů z ledů dvou největších pronásledovatelů přineslo na porubské hokejky o poznání větší klid, Poruba totiž znovu vede tabulku luxusním šestibodovým náskokem, navíc může využít zápas, který má ještě k dobru. „Cílem je určitě první místo udržet, protože kvalitní kádr na to máme,“ hlásí bez jakýchkoliv okolků střelec Marek Haas.

PORUBŠTÍ POŘÁDNĚ ZATOPILI HAVÍŘOVSKÉMU AZ, GENERÁLKA ALE VÍTĚZNÁ NEBYLA »

Poruba ale do šlágru pravou nohou nevstoupila a v prvních dvaceti minutách se na ledě stále víceméně hledala, což potvrzuje také nakonec jeden z hlavních strůjců ostravského rabování v hodonínském stánku. „Do utkání jsme nevstoupili vůbec ideálně. Nebruslili jsme, z čehož vyplynuly fauly a srážela nás oslabení. Hodonín se dostal zaslouženě do vedení, nicméně do přestávky jsme ještě stihli dát veledůležitý gól na 2:1, čímž jsme se trochu uklidnili a ujistili, že i v Hodoníně se dá hrát a vyhrát. Ve druhé třetině jsme tu dalekou cestu autobusem rozjezdili, podařilo se nám skóre otočit a nakonec vyhrát,“ těší havířovskou posilu, která má na svědomí z posledních dvou zápasů hned polovinu branek.

Právě Marek Haas vstřelil onu veledůležitou branku, která Porubské polila živou vodou a která měla zásadní význam pro konečný obrat. „Podařilo se nám vyhrát buly na Fofina (Josef Fojtík, pozn. red.), ten to střílel nadvakrát. Trenéři nám říkali, že máme více chodit do brány, takže jsem tam šel, v brankovišti se mi puk už jen odrazil na hokejku a naštěstí se mi podařilo kotouč do prázdné branky zamést,“ přibližuje první zápasovou euforii na ostravské střídačce. Marek Haas hýřil aktivitou i nadále a nakonec to byl právě on sám, který zmrazil hnízdo Drtičů trefou znamenající vedení 3:2 pro hosty.

Emoce lomcovaly nejen s domácími diváky.

Marek Haas byl po Josefu Fojtíkovi druhým hráčem, který proti Drtičům využil přesilovku. A nebyl ani posledním, rozhodující slovo měl opět v početní převaze Michael Janota, jenž nakonec celý duel rozsekl. „V přesilovkách o sobě víme, víme také, co chceme hrát, ale důležitá je zejména střelba. V tomto zápase nám početní převahy opravdu šly a myslím, že všechny branky padly po pěkných akcích. Jdeme krůček po krůčku tak, abychom se dostali na vítěznou vlnu tak, jak jsme byli na začátku sezony zvyklí,“ burcuje své kolegy dvoubrankový útočník. HC RT TORAX se může prozatím spolehnout na svou ofenzivní sílu, která dokáže zápasy otáčet.

„Poslední zápasy je už tradicí, že když jedeme ven, tak jsou domácí nabuzení a mají zpočátku velký tlak. Snažili jsme se to první třetinu ustát, protože kdyby to bylo po dvaceti minutách hry už 5:0, tak už by se s tím jen těžko dalo něco dělat,“ ví agilní forvard po čtvrtečním šlágru, který se opět neobešel bez emocí. „První emoce jsou už jen to, že hraje v tabulce první s druhým. Dále byl natřískaný stadion, takže tohle jsou další emoce. V takové atmosféře stačí jeden neodpískaný faul a on to vlastně ani faul být nemusí, protože vám to může jen podklouznout, divák už celou situaci vidí úplně jinak a pak už to vře. Rozhodčí najednou třeba ani neví, která bije, ale takhle je to určitě všude, kam chodí více lidí,“ líčí emotivní bitvu Poruby s Hodonínem, kterou sledovalo úctyhodných 1911 fanoušků.

Marek Haas na hodonínském ledě.

O to více je právě vítězství cenné, že se zrodilo před natřískaným zimákem, které po celý zápas hnalo své oblíbence ke kýženému triumfu, leč nakonec neúspěšně. Poruba přehrála Drtiče 4:3 a na čele si vytvořila šestibodový odstup. „Cílem je určitě první místo udržet, protože kvalitní kádr na to máme, nicméně určitě nijak nepodceňuji ani Šumperk, ani Hodonín a v podstatě ani Valašské Meziříčí, které je pro nás velmi neoblíbené. Vyhlásili jsme útok na postup a na takové ambiciózní celky se vždycky chce každý vytáhnout,“ přikyvuje Marek Haas. V jeho lajně na pár střídnání také poprvé v tomto ročníku zasáhnula nová akvizice Jan Káňa. „S Honzou se znám ze Šumperka, je to kluk, který je velmi důrazný a který góly dávat umí.“

Porubským hokejistům zbývá odehrát již jen osmnáct zápasů v základní části a poté přijde na řadu to nejdůležitější – playoff. „Myslím, že žádná únava ani tak nepřijde. Vždy totiž dostaneme den dva volno, kdy zregenerujeme, a pak se zase normálně trénuje a hraje. Většina kluků jsou profíci, samozřejmě máme ale také pár kluků, kteří chodí i do práce, takže pro ně to musí být opravdu velmi náročné,“ smeká před svými spoluhráči. A jak trávil porubský sympaťák vánoční svátky? „Snažil jsem si hlavně odpočinout, Vánoce vždy pojmu tak, že objedu celou rodinu, to je pro mě největší relax. Navštěvovat maminky, babičky, dědečky, něco podobného mám strašně rád a pak samozřejmě nemohly chybět pohádky,“ prozrazuje na závěr.

STATISTIKY & FAKTA: MAREK HAAS #31
Věk: 29 let, narozen 21. ledna 1988 Výška: 177 cm Váha: 79 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC AZ Havířov 2010 Další kluby: HC Oceláři Třinec (2003-2007), HC Orlová (2008-2009), Draci Šumperk (2009-2016) Úspěchy: stříbro ELSD (2005), stříbro ELJ (2006), postup do I.ligy (2011)