Věděli jsme, že jde o všechno, přiznává Petr Ščurek

René Chyla, 20.02.2017
Dvě hodiny. Přesně takový čas měl v neděli odpoledne rozhodnout o tom, zda porubská juniorka skončí před branami závěrečné kvalifikace, nebo jestli si ligovou sezonu prodlouží o další měsíc a zabojuje o celorepublikové prvenství. Bahníkovi svěřenci bravurně zvládli vstup do všech třetin, kdy se jestřábí letka ještě ani nevzpamatovala a hned musela lovit puk ze své sítě. „Doma se hraje lépe než venku, i proto si myslím, že páteční duel byl mnohem těžší,“ připomíná klíčovou páteční výhru 4:1 na ledě frýdeckomísteckého rivala Petr Ščurek.

STATISTIKY & FAKTA: PETR ŠČUREK #15
Věk: 20 let, narozen 15. prosince 1996 Výška: 188 cm Váha: 95 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: SK Karviná (2014-2015) Úspěchy: 2. místo LJ (2016), 1. místo SILESIA BISSET CUP (2016), kvalifikace o ELJ (2014), postup do ELSD (2013)

Porubská juniorka zvládla poslední zápas základní části na jedničku s hvězdičkou. S Prostějovem si lehce pohrála a vyprovodila jej nejvyšším výsledkem v sezoně – 6:1. „Věděli jsme, že jde o všechno, tak jsme k tomu i tak přistoupili. Podle mého názoru jsme zvládli zápas výborně. S Prostějovem je většinou dobré tempo, takže se hraje lépe než se soupeřem, který na tempu moc nepřidá,“ ví porubský odchovanec. Jestřábům tak nepomohla ani zvýšená motivace v podobě bečky piva, která měla do Prostějova přiletět od brněnských hokejistů v případě, že na porubském ledě oberou favorita o body. Brněnský Warrior totiž zdemoloval Uherský Brod 9:2 a netrpělivě čekal na výsledek z Ostravy. Krátce po půl čtvrté však přišla na jih Moravy nepříjemná zpráva, která definitivně ukončila Brnu fantastickou sezonu, o jejíž osudu rozhodl ze vzájemných zápasů jediný gól.

„Moc často se to nestává, aby se takto rozhodovalo o postupu, na druhou stranu to bylo napínavé až do konce, ale i takový je někdy hokej,“ oddychl si krátce po závěrečné siréně Petr Ščurek. Junioři Poruby srazili vaz Jestřábům vždy v úvodu každé třetiny, což Prostějovským podrazilo kolena. „Pomohlo nám to hodně, vždycky je lepší hrát s náskokem, než abychom doháněli gólovou ztrátu,“ hlásí ostravský zadák. „Klíčové momenty byly asi třetí a čtvrtý gól, protože dvoubrankový náskok se v hokeji dá dohnat i za minutu, ale dát čtyři góly je už trochu těžší. To, že vyhrajeme jsme si byli stoprocentně jistí, až rozhodčí odpískali konec zápasu,“ dodává. Za rozhodnutého stavu se mezi střelce mohl zapsat právě i dvacetiletý obránce. V 58. minutě totiž trefil tyč.

JUNIORKA SMETLA PROSTĚJOV A PO ROCE BUDE ZNOVU HRÁT O TITUL MISTRA LIGY JUNIORŮ »

„Zrovna byla přesilová hra. Stojím na vrcholu Deštníku u modré čáry. Přede mnou se objevil puk, a tak jsem vystřelil. Snažil jsem se vystřelit do horní části brány, což se mi povedlo. Přes výborně clonícího Širdu jsem doufal, že prostřelím gólmana a přitom netrefím Širdu, jak to obvykle bývá,“ směje se. Právě po boku Jaromíra Širokého nastupuje ve druhé obranné řadě pravidelně již několikátým rokem a ti dva by mohli hrát prakticky i poslepu. „Jsem rád, že můžu hrát po boku jednoho ze svých nejlepších kamarádů. Víme přesně, co máme dělat. Stačí jenom křiknout a hned víme, co se děje, popřípadě co udělat, kam se pohnout. Máme domluvené i nějaké signály. I když občas mi zavází v přesilovkách přímo ve střele. Někdy si myslím, že mi to schválně chytá, abych nedal gól, i za cenu, že ho to občas zabolí,“ přemýšlí s úsměvem nad nekalými praktikami hráče s šestnáctkou na zádech.

Krátce po nastřelení tyčky se Petr Ščurek zapsal do historie postupového zápasu i bitkou mezi střídačkami, kde vyzval prostějovského Jaroslava Adolfa. „Po odehrání puku mi bezdůvodně vrazil ruce do obličeje, což si od hráče s mřížkou samozřejmě nenechám líbit. Navíc celý zápas provokoval i ostatní kluky,“ líčí příčinu roztržky v závěru již rozhodnutého utkání. Juniorka po dvou výhrách ve třech dnech znovu po roce ovládla východní skupinu a těšit se může na další porci zápasů v závěrečné kvalifikaci. „Určitě jsme rádi, že jsme zápas vyhráli. Poslední dva zápasy byly těžké, ale zvládli jsme je výborně. Myslím si, že páteční zápas byl pro nás těžší než nedělní, protože s Frýdkem-Místkem máme horší bilanci a vždy se lépe hraje doma než venku,“ přemítá.

Petr Ščurek po boku Jaromíra Širokého.

Junioři v této sezoně dlouho za vedoucím Brnem zaostávali, prohráli i v Uherském Brodě, se kterým málem ztratili první zápas i doma. Jedno je ale jisté, klíčové zápasy Bahníkově partě vyšly náramně, o čemž svědčí například drtivá výhra v derby na ledě třetího Havířova (8:1), vydřené vítězství v Brně (3:2) nebo veledůležité konfrontace s Frýdkem-Místkem (4:1) a Prostějovem (6:1) v posledních dvou kolech. „Asi když je na nás vyvíjen tlak, podáváme lepší výkon,“ culí se dvacetiletý mladík. „Chvíli nám ale trvalo, než jsme se dostali na vítěznou vlnu. Odehráli jsme plno dobrých zápasů, ale našly se i takové, které se moc nepovedly,“Petr Ščurek.

V kvalifikaci Poruba narazí na vítěze skupiny Střed Třebíč a skupinu Západ pravděpodobně znovu ovládne Ústí nad Labem. „Loňskou kvalifikaci se nám nepodařilo vyhrát. Když už jsme letos vyhráli znovu základní část, dáme všechno do toho, abychom i kvalifikaci úspěšně dotáhli do konce,“ připomíná loňský ročník, v níž byli junioři stříbrní, kde jim celkový triumf tehdy protekl mezi prsty v poslední třetině u pozdějšího mistra z Písku. Petru Ščurkovi se sice čas v juniorské kategorii již krátí, nicméně s hokejem končit nehodlá. „S hokejem určitě nemám v plánu skončit. Musím to nějak skloubit se školou, ale rád bych v hraní pokračoval. Uvidíme, kam mě hokejové cesty zanesou,“ uzavírá.

Petr Ščurek je dle kanadského bodování třetím nejlepším bekem porubské juniorky.