Ve 22. kole jede Sareza do Prostějova

Jan Škarpa, 14.11.2006
Po domácí výhře v dohrávce 17. kola čeká Sarezu již ve středu 15. listopadu další utkání. Tentokrát bude ostravský tým bojovat o ligové body v Prostějově, jenž měl nyní týdenní přestávku, neboť měl v mládežnických reprezentacích 6 svých hráčů. Tým v této přestávce opustil bývalý hráč Sarezy a nyní již bývalý kapitán Prostějova Martin Janeček, který nyní hostuje v Přerově. Zápas začíná v Prostějově v 18:00 a vy jej můžete sledovat také prostřednictvím online přenosu.

Základní info

Zatímco Ostrava hrála od minulé středy další dva zápasy, Prostějov ve stejné době nenastoupil ani k jednomu – utkání s Jihlavou má totiž přeložené na jiný termín. Ve svém posledním utkání nebyli Jestřábi úspěšní, na svém ledě podlehli Třebíči po samostatných nájezdech. To Sareza nezahálela a připsala si v sobotním 21. kole i v pondělní dohrávce 17. kola dvě cenné vítězství, nejprve v Havířově a posléze na domácm ledě proti silnému Ústí nad Labem.

V devátém kole se oba středeční soupeři potkali letos poprvé, šťastnější po zápase byl domácí trenér Fabián, neboť jeho svěřenci přehráli Prostějov 5:1, když o zápase rozhodli ve druhé části, kterou vyhráli jasně 5:0. V 55. minutě se sice střelecky prosadil nejlepší střelec Jestřábů Lukáš Říha, jeho gól však znamenal pouze čestný gól hostí.

Prostějov sice nedávno opustil Martin Piecha, jehož zlákala Mladá Boleslav. Tým z města automobilů se však zachoval velice šlechetně a zapůjčila Jestřábům celkem pět hráčů (Všetečka, Gengel, Sláma, Jindra a Hlouch). Ze Vsetína přišel na hostování navíc Škoda a tak mohli prostějovští uvolnit do Přerova kapitána týmu Martina Janečka a Ondřeje Podešvu.

Nejlepší střelec týmu Lukáš Říha je také nejproduktivnějším hráčem – zatím se mu podařilo nasbírat 29 bodů (18+11). Tento bodový počin z něj dělá druhého nejproduktivnějšího hráče celé ligy. Z obránců nasbíral nejvíce bodů Tomáš Sedlák, 7 asistencí je pro obránce slušná vizitka. V bráně nejčastěji nastupuje Martin Vojtek, jenž inkasoval v průměru 2,76 branek na zápas a má procentuální úspěšnost zásahů 93,51. Nejtrestanějším hráčem týmu je Zdeněk Pavelek, který od rozhodčích "vyfasoval" celkem 56 trestných minut.

Letošní vzájemné zápasy

9 kolo: Sareza Ostrava – Prostějov 5:1 (0:0, 5:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Janečka (Pavlačka, Glas), 25. Pavlačka (Janečka, Tesařík), 36. Janečka (Dresler, Tesařík), 37. Badžo (Kubala), 39. Tesařík (Pavlačka) - 52. Říha.

Poslední kolo obou týmů

Jestřábi Prostějov

20 kolo: HK Jestřábi Prostějov - SK Horácká Slavia Třebíč 3:4 sn. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 2. Škoda (Pukalovič), 41. Říha, 49. Říha (Hlouch, Všetečka) - 16. Handlovský (Mertl), 32. Bulička (Ščerban), 55. Zahradník (Bulička), SN Ščerban.

Sareza Ostrava

dohrávka 17. kola: HC Sareza Ostrava - HC Slovan Ústečtí Lvi 2 : 0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Šebesta (Mocek D., Baranyk), 55. Klimek (Baranyk).
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledních utkáních

Jestřábi Prostějov: Vojtek - Sedlák, Všetečka, Pukalovič, Bobček, Doseděl, Podešva - Pavelek, Říha, Hlouch, Škoda, Duba, Gengel, Janeček, Čech F., Grofek, Minařík, Korčák.

Sareza Ostrava: Štěpánek - Mocek D., Rimmel, Brincko, Ovšák, Holík, Vnenk, Tesařík, Mocek J. - Šebesta, Boháč, Baranyk - Janečka, Klimek, Svačina - Gelačák, Badžo, Glas - Valušiak, Pavlačka, Bokroš.

Statistiky soupeřů

JESTŘÁBI PROSTĚJOV SAREZA OSTRAVA
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE
12. místo (20 bodů) 7. místo (29 bodů)
SKÓRE
51 : 67 59 : 64
BILANCE
5 – 1 – 3 – 11 8 – 1 – 3 – 9
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
5:2 (Kadaň) / 6:2 (Boleslav), 5:1 (Ostrava) 5:1 (Prostějov) / 0:5 (Brno)

HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Lukáš Říha 29 (18+11) Pavel Šebesta 15 (8+7)
STŘELEC
Lukáš Říha 18 Pavel Šebesta 8
NAHRÁVAČ
Lukáš Říha 11 Pavel Šebesta, Milan Baranyk, Michal Holuša všichni 7
NEJLEPŠÍ V +/-
Ondřej Podešva +3 Dušan Brincko, Michal Holuša, Robert Najdek všichni +2
NEJTRESTANĚJŠÍ
Zdeněk Pavelek 56 David Mocek 52
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Martin Vojtek 93,51% Jakub Štěpánek 92,47%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Martin Vojtek 2,76 Jakub Štěpánek 2,82

JESTŘÁBI PROSTĚJOV SAREZA OSTRAVA

Z historie prostějovského hokeje

V Prostějově se hokej začal hrát v roce 1913, kdy zde byl založen hokejový oddíl. Ve stejném roce zde bylo také sehráno první utkání, ve kterém Prostějov podlehl Kroměříži 12:1. V meziválečných letech hrál celek z Prostějova často velmi úspěšně hanáckou župu, k nejúspěšnější sezóně v tomto období dozajista patří 1931/1932, kdy se celek probojoval až do celostátního mistrovství, ve kterém podlehl pražskému LTC. V poválečném období střídali prostějovští hráči lepší sezóny s horšími, a tak se jednou pohybovali v celostátní nejvyšší soutěži, podruhé v soutěži nižší. V následujících letech hrál Prostějov 1.NHL, případně 2.NHL, kterou musel po reorganizaci soutěží opustit a tak se hrál v Prostějově Jihomoravský krajský přebor. Po období neslaná – nemastná postoupil Prostějov v sezóně 1989 – 1990. V té se Hanáci ohřáli tři sezóny, poslední z nich byla zakončena druhým místem a postupem do druhé nejvyšší soutěže. V té Prostějov vydržel až do roku 2004, kdy v baráži o první ligu neuspěl a sestoupil do druhé ligy. Po sérii problémů hrozil klubu zánik, avšak opak se stal pravdou. Z HC Prostějov se stali součastní HK Jestřábi Prostějov a po jedné sezóně strávené v nižší soutěži uspěli na jaře roku 2005 v baráži a vrátili se tak zpět do první ligy. V sezoně 2005/2006 ovšem nenásledovalo tradiční nováčkovské nadšení a Jestřábi se museli smířit s hnízdem uloženým až na předposlední příčce a až úspěšná baráž uchovala první ligu.