Utkání s Porubou byla vždy vyhecovaná, vzpomíná Petr Mrázek

René Chyla, 03.07.2016
Zatímco Ostravsko sužují tropická vedra, RT TORAX ARENA nabízí skvělou možnost ke zchlazení. Na hlavní ledové ploše totiž v těchto dnech probíhá gólmanský kemp, jehož tréninky vede talentovaný brankář Detroitu Petr Mrázek. „Jsme opravdu rádi za RT TORAX ARENU, protože zde máme vše, co potřebujeme,“ pochvaluje si zázemí porubského zimního stadionu hvězda Red Wings.

RT TORAX ARENA hostí brankářský kemp v červenci hned dvakrát. Nejprve tomu tak bylo první prázdninový víkend a podruhé se tak stane ještě na konci měsíce (22. – 24. července 2016). Každý gólmanský kemp je ovšem omezen v zájmu kvality a efektivity tréninků na dvacet talentovaných mladíků, kteří by jednou rádi kráčeli ve stopách ostravského rodáka. „Chtěli jsme, aby tady bylo pouze dvacet gólmanů s tím, že těm klukům něco předáme,“ potvrzuje vítkovický odchovanec.

Na trénování však není až tak úplně sám a detroitskému gólmanovi vypomáhají v koučování další čtyři trenéři. „Každý z trenérů má na starosti jedno stanoviště, kde má vždy čtyři kluky, kteří se pak na těch stanovištích pravidelně střídají,“ vysvětluje schéma koučinku na ledě Petr Mrázek. „Dostali jsme mnoho e-mailů. O těch brankářích jsme si samozřejmě zjišťovali různé informace a z těch pak vybrali dvacet. Někteří navíc před kempem onemocněli, tak jsme to doplnili mladšími ročníky, kterým se snažíme předávat své zkušenosti,“ vyzdvihuje hlavní cíl celého projektu.

„Myslím si ale, že můžeme být zatím s průběhem kempu spokojeni. Uvidíme, jak na tom budou kluci zítra. Makají ale opravdu naplno, s trenéry jsme prozatím velmi spokojeni,“ dodává. Slovy chvály nešetří ani u tématu RT TORAX ARENY. „Jsme opravdu rádi, že můžeme být právě tady, jelikož máme vše, co potřebujeme. To znamená hřiště, tělocvičnu, led je také perfektní, takže opravdu spokojenost,“ pochvaluje si zázemí ostravské haly Petr Mrázek, který má stále ještě v živé paměti nespočet ostravských derby v mládežnických kategoriích, kde hájil barvy nedalekých Vítkovic. „Na zápasy s Porubou si vzpomínám, ta utkání byla vždycky vyhecovaná, takže o nějakém favoritovi se dalo asi těžko mluvit.“

Talentovaného Petra Mrázka nakonec sezonu po odchodu do zámoří draftoval v pátém kole Detroit Red Wings. „Je to naprosto něco jiného, každé město má svůj specifický život. Víceméně to ani nejde srovnat, jelikož v centru Detroitu se moc bydlet nedá, na druhou stranu je tam zase plno krásných míst v okolí,“ snaží se najít rozdíly mezi rodným městem a největší aglomerací státu Michigan.

Po třech letech strávených v OHL, kde hájil barvy Ottawy, odcestoval vítkovický talent na Mistrovství světa juniorů, které tenkrát hostila kanadská města Calgary a Edmonton. Tam čtyřiadvacetiletý gólman mezi třemi tyčemi doslova čaroval a byl vyhlášen nejlepším brankářem celého turnaje. I přes skvělé výkony, kterými pomohl k senzační výhře 5:2 nad Američany, však zůstala i tenkrát česká družina bez medaile.

„Byl to můj poslední rok v juniorce, takže dá se říct, že tohle byl takový vrchol juniorské kariéry. Byl jsem vděčný za to, že jsem si tam mohl zahrát. Velmi mě ale mrzí, že jsme nezískali medaili, jelikož jsme k ní měli opravdu velmi blízko a prohra 1:2 v prodloužení s Rusy ve čtvrtfinále hodně bolela,“ neskrývá smutek ostravský rodák. „Jako odrazový můstek beru každou sezonu v juniorce, protože každý rok jsem se naučil něco nového a vždycky mě ty nové zkušenosti posunuly o kus dále. Důležité byly určitě první dva roky v juniorské kategorii, ve kterých jsem posbíral řadu zkušeností, které jsem pak mohl prezentovat na dvacítkách,“ hledá původ svých excelentních výkonů.

Petr Mrázek má za sebou již druhé playoff v dresu Red Wings, kde jim ale stopku vždy vystavila Tampa Bay. Za Lightning nastupuje již čtvrtým rokem Mrázkův bývalý spoluhráč Ondřej Palát, se kterým pozvedl nad hlavu v roce 2009 juniorský mistrovský titul. „Proti každému hráči, kterého znám z Čech nebo se kterým jsem kdysi hrával, je to vždy pikantnější souboj, protože samozřejmě nechci, aby mně dal gól. Takže o tohle jsou určitě vyhecovanější ty zápasy,“ uzavírá své povídání brankář NHL, kterého již v září čeká start na Světovém poháru v Kanadě.