Tréninky ve školním rozvrhu! Obnovená spolupráce klubu HC RT TORAX Poruba se ZŠ Dětská

Gabriela Juříková, 11.04.2019
Od roku 1983 je ZŠ Dětská hokejovou školou. Dlouhá léta měla od 3. třídy výhradně chlapecké kolektivy, které měly hokejové tréninky v rámci školního rozvrhu. Ale díky poklesu zájmu o tento sport a v neposlední řadě i změně soutěžních řádů, kdy se zrušily třídy, a začalo se hrát na ročníky, se hokejové třídy pomyslně rozpadly a spolupráce školy s hokejovým klubem byla jen symbolická. Nyní přišel čas na znovu obnovení tradice a rozšířenou výuku hokeje zapracovat opět do rozvrhu.

Jedním z cílů šéftrenéra mládeže Davida Moravce bylo, jak rodičům, tak trenérům, zjednodušit tréninkové jednotky a taky, aby se vrátilo to, co sám ve školních letech prožil. „Chtěl jsem oprášit to, v čem jsem vyrůstal já. Kdy jsem ráno šel na trénink, pak do školy a odpoledne, kdy šly holky domů, my měli dál vyučování. Pro mě to tedy byla výzva, kterou jsem chtěl otevřít. První schůzku jsme měli loni, kdy jsme tuto variantu probírali, ale než se situace vykrystalizovala a vše se dalo do pohybu, byl rok pryč. Teď nastala ta správná chvíle vše dotáhnout do konce a od nového školního roku znovu obnovit koncepci. A díky paní ředitelce jsme se domluvili. Bylo to rychle, opravdu během chvilky.“
Což potvrzuje i paní ředitelka Mgr. Zuzana Škapová. „Jsem ráda, že se naše úsilí neminulo účinkem. O spolupráci s klubem jsme měli zájem po celou dobu, ale až v poslední době opět došlo k jednání a následné vzájemné dohodě.“

Z podepsaného dokumentu vyplývá, že v rámci školního rozvrhu budou mít tréninky zatím jen žáci páté a šesté třídy. „Od šesté třídy je povinný volitelný předmět a jeden z těch předmětů je i pohybová výchova, takže nám vyjednání ranních tréninků do toho krásně zapadlo,“ potvrzuje fakta trenér Moravec a dodává, „pro hokejisty páté, šesté třídy, kteří navštěvují ZŠ Dětská, budou ranní tréninky POVINNÉ. Ostatní žáci/hokejisté, kteří navštěvují jiné základní školy, se samozřejmě mohou přidat, nebráníme se tomu, ale nemusí.“

Jinými slovy, žáci Dětské budou v hokejovém růstu zvýhodněni. A ne málo! Dvě hodiny na ledě více než ostatní, bude dávat hráčům této kategorie sakra náskok! Pak je na zvážení rodičů, zda zvolí změnu školy. ZŠ Dětská totiž dovoluje kvalitní a kvantitativní sportovní přípravu. „Hokejistům, kteří byli a jsou našimi žáky, vycházíme vstříc, stále mají sportovní přípravu jako volitelný předmět,“ říká paní ředitelka Škapová. „Jsme připraveni udělat maximum pro to, aby na naší škole opět byly hokejové třídy tak, jako v minulosti. Ulehčilo by nám to i sestavování rozvrhů. Naším cílem je, aby hokejisté měli ranní (dopolední) trénink včleněný do výuky, což ve zkratce znamená, že hokejisté budou mít trénink, ostatní žáci např. angličtinu. Hokejisté však o nic nepřijdou, svou AJ budou mít v jiné části rozvrhu. Předpokladem však je, aby byl ve třídě vyšší počet žáků-hokejistů než doposud,“ rozvádí představy a očekávání paní ředitelka.

Hokejové třídy a tréninky v rámci výuky jsou tedy přímo úměrné zájmu rodičů. „Budeme mluvit s rodiči a vysvětlovat, v čem jsou pro hokejisty/žáky výhody chodit do školy Dětská. Družina – trénink – škola – trenér – volný čas odpoledne,“ přidává své představy trenér Moravec a pokračuje, „ale je to jejich volba, zda dají možnost dítěti, které pak bude mít zvýhodnění v tréninku navíc, protože navštěvuje školu, která to dovoluje. A když se sejde více dětí i ve třetí a čtvrté třídě, tak bychom ranní tréninky dali i těmto třídám. Zatím to vypadá tak, že se to podaří.“

O tom, že přínos to bude i klub, není sporu. Nejde jen o ekonomičtější využívání ledu, ale i ve výchově hráčů, co se týče dochvilnosti, disciplíny a zodpovědnosti. Přeci jen, budou mít jen půl hodiny na to, aby se dostali do lavic. Co když ne, pane šéftrenére? „Na včasné opuštění šatny bude dohlížet trenér. Navíc od trenéra/učitele Trojana budu mít zpětnou vazbu, takže kdo opakovaně bude nedochvilný, tak prostě nebude na tréninky chodit. Disciplína je základ a u hokejisty obzvlášť! Přesto, musíme dětem dát i trochu zodpovědnosti, jinak se jí prostě nenaučí,“ konstatuje trenér Moravec. A co na to paní ředitelka? „Vše záleží na domluvě a my jsme určitě schopni pozdní příchody žáků eliminovat ve spolupráci s trenéry.“

Návrat k třiceti šestileté tradici základní školy Dětská, kterou navštěvovali hokejisté jako Martin Prusek, Roman Polák, Rostislav Olesz nebo Ondřej Roman je tedy odstartován. „Věříme, že obnovená spolupráce bude úspěšná a spokojené budou obě strany,“ říkají svorně ředitelka Mgr. Škapová a trenér Moravec.