Tak jsem jel a jel a jel… září štěstím kapitán David Zachar

Lukáš Bajgar, 27.03.2018
Druhé finálové utkání hostili Šumperští na své půdě a od zápasu si zcela jistě slibovali srovnání série. Trhliny v plánu pomalu utvořil Jiří Zdeněk s Tomášem Káňou, když pomohli HC RT TORAX odskočit na rozdíl dvou branek. Domácí Fischer sice vykřesal jiskřičku naděje, ale tři trefy porubských forvardů v samotném závěru mače poslaly právě hosty do mečbolu. „Nenechali jsme jim moc šancí, naopak my jsme ty góly dávali,“ líčí jeden z pěti střelců Ostravy, kapitán David Zachar.

„Druhý zápas jsme vyhráli celkově 5:1 a doma bychom chtěli celou sérii ukončit,“ postupně popisuje autor čtvrté trefy do černého druhé finálové dějství, „jsme rádi za to, jak jsme hráli – dělali jsme málo chyb a hlavně jsme měli málo vyloučení, protože Šumperk má dobré přesilovky. Nenechali jsme Šumperku moc šancí, a naopak my jsme ty góly dávali.“

Celá série se nese v gentlemanském tónu, oproti duelům s Valašským Meziříčím rapidně ubylo vyloučených, přesto se ve druhém dějství v krátkém sledu dosti vylučovalo. „Zápasy jsou vyhecovanější než v sezóně. Někdo třeba ani nechtěl faulovat, nebo to neunesl či nestíhal. Ve své podstatě je to jedno, důležité je, že jsme zápas zvládli,“ přemítá miláček porubských tribun. Přesto rozporuje, že by zápasy se Šumperkem byly v playoff umírněnější než v dlouhodobé části: „Na ledě úplně uklidněnou hru nevidíme, ale máme pokyny – nenechávat se vylučovat a nedostávat zbytečně desítky tak, jak jsme je dostávali v sezóně. To by byl náš konec. Nikdo nechce sedět deset minut na trestné lavici, všichni chtějí hrát a všichni chtějí vyhrávat.“

Čtvrtá branka Porubských v utkání si říká o Gól finálové série. Hráč se sedmasedmdesátkou na zádech popadl za bránou touš, setřásl jedno klíště a vydal se na lup. Domácí Lakosil v pozici pozorovatele viděl Zacharovo sólo z jedné strany na druhou a následně jen mohl vytahovat kotouč zpoza zad. „Dostali jsme puk dobře do rohu, všichni jsme se vytočili. Já jsem byl rád, že jsem se zbavil hráče, kterého jsem měl na zádech,“ popisuje David Zachar svou první trefu v letošních vyřazovacích bojích a pokračuje: „Vyjel jsem zpoza brány, chtěl jsem hned střílet, ale viděl jsem, že nikdo po mně nejde. Tak jsem jel a jel a jel… …až jsem dával do prázdné brány.“

Kritický moment pro hosty nastal ve 42. minutě, tedy v okamžiku, kdy domácí Radek Fischer snížil na průběžných 1:2. Hra se přestala dařit, kotouč ne a ne opustit obranné pásmo. Čím to? „Určitě ne nervozitou. Vedli jsme dva nula a náhle je stav o jednu branku. Ne že bychom chtěli bránit, ale začali jsme se více zatahovat a to nám ne zcela sedí. Měli jsme prostě hrát stále svou hru, což jsme se pak k ní vrátili. Taková se po nás chtěla a zápas jsme vyhráli,“ vysvětluje šestadvacetiletý centr a poodkrývá plány pro třetí finále. „Do zápasu vstoupíme tak, jak jsme zápas skončili. Chceme vyhrát, nechceme do Šumperka jet podruhé, nebo jim dát ještě šanci. Chtěli bychom se vítězně rozloučit s domácími fanoušky. I když ne se všemi. Do zápasu půjdeme naplno, prostě se nám sem nechce, a šance máme.“

A co tedy říci závěrem? „Chci poděkovat všem fanouškům – těm, kteří přijeli, i těm, kteří nepřijeli, ale určitě chtěli přijet, ale z nějakého důvodu to nezvládli. A zase se na ně ve čtvrtek těšíme!“

STATISTIKY & FAKTA: DAVID ZACHAR #78
Věk: 26 let, narozen 28. dubna 1991 Výška: 185 cm Váha: 90 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: LHK Jestřábi Prostějov Další kluby: SVG Burgkirchen (2008-2010), HC Olomouc (2010-2011) Úspěchy: účast na univerziádě (2015, 2017), 3. místo II. liga (2014, 2015)