Štěpis je takový můj mentor, hlásí dvoubrankový zadák Bijota

René Chyla, 15.10.2016
Naskočil sice až do pátého kola proti Uherskému Brodu, nicméně už nyní je s Michaelem Hranošem nejlepším střelcem mezi obránci juniorského kádru. Trefil se v Boskovicích a proti Frýdku-Místku přispěl k přesvědčivé výhře 6:2 hned dvěma brankami. Řeč je o navrátilci z Vítkovic Přemyslu Bijotovi, který v pátek válel hned po boku první lajny. „První pětka je suprově sehraná! Abych byl upřímný, tak jsem byl docela nervózní, jestli si s nimi sednu a jestli jim budu stačit,“ směje se s trochou nadsázky junior Přemysl Bijota.

STATISTIKY & FAKTA: PŘEMYSL BIJOTA #44
Věk: 18 let, narozen 14. června 1998 Výška: 175 cm Váha: 74 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2013-2015)

Příchod talentovaného mladíka byl dotáhnut do úplného konce až na přelomu září a října. „Moje angažmá se řešilo už delší dobu, protože ve Vítkovicích má většina hráčů ročníku 98 střídavé starty do svých rodných klubů nebo do klubů v první lize. I proto jsem byl od začátku v kontaktu s panem trenérem Bahníkem, s kterým jsem byl domluven, že pokud mne bude kdykoliv potřebovat a pokud bude trenér Trličík ve Vítkovicích souhlasit, tak jsem k dispozici,“ říká nejlepší střelec porubských zadáků.

Kromě Poruby však byl o osmnáctiletého obránce zájem i v jiných klubech. „Byly i jiné možnosti, ale já měl od první chvíle jasno. Mám prostě Porubu v krvi,“ má jasno porubský odchovanec. Spolu s ním měli dres RT TORAX obléknout ještě další hráči z vítkovické juniorky. „Mělo nás být víc, kluci však měli nějaké kontakty v Opavě a Havířově a z důvodu malého počtu hráčů zamířili nakonec tam,“ vysvětluje otázku ohledně možných nových jmen na Bahníkově soupisce.

Hlavnímu lodivodovi Miroslavu Bahníkovi se za poskytnutou důvěru odvděčuje, jak nejlépe může. V Boskovicích vstřelil veledůležitý gól na 2:0, čímž nastartoval ostravský brankostroj. V pátek proti Frýdku-Místku nastoupil po boku první lajny a parťáka z minulých sezon Matěje Štěpána a znovu mířil do černého. „Se Štěpisem se mi hraje úžasně! Už když jsem byl mladý holub a vytáhli si mě, abych hrál za mladší dorost, tak mě trenér dal do dvojice právě s ním. Dá se říct, že je to takový můj mentor,“ směje se dvoubrankový střelec pátečního večera.

BIJOTA S GOLOU SE BLÝSKLI DVĚMA GÓLY A SRAZILI FRÝDEK-MÍSTEK, JUNIORKA SLAVÍ V LIZE POČTVRTÉ V ŘADĚ »

„Celá lajna je suprově sehraná a abych se přiznal, byl jsem docela nervózní, jestli k nim budu sedět a jestli jim budu vůbec stačit,“ dodává s úsměvem od ucha k uchu. Do první pětky ale zapadl od první minuty a blýskl se dvěma góly. „Do vedení nás dostala přesilovka, kterou se mi po výborné výměně Goga a Štěpise (Patrik Gola a Matěj Štěpán, pozn. red.) podařilo využít druhou dorážkou mezi betony,“ líčí Přemysl Bijota. akci u své první branky, která poslala RT TORAX v šesté minutě do vedení.

Ostravané ale měli k dispozici hned tři přesilovky v krátkém sledu, nicméně ty další už přišly vniveč. „Byla to pro nás určitá výhoda a díky tomu jsme měli takovou herní pohodu. Ale i tak si myslím, že tempo nijak rychlé nebylo a spíše jsme se tak nějak oťukávali a čekali, kdo udělá první „krok“,“ říká krátce po malém derby s Frýdkem-Místkem. Druhá branka přišla až v prostřední části a také hlavně přinesla tolik potřebný klid na porubskou střídačku.

„Druhý gól byl při hře čtyři na čtyři, kdy se Davidu Malátovi podařilo pro mě vypíchnout puk, a pak jsme se s Gogem ocitli v situaci dva na jednoho. Díky jeho neskutečnému přehledu jsme už gólmana jen vymíchali, jak se říká, až do kuchyně,“ popisuje strůjce dvoubrankového vedení Poruby. Drama ale přeci jen RT TORAX dopustil. Frýdek-Místek chvíli nato snížil a z dalšího brejku mohl dokonce vyrovnat, nebýt v brance skvělého Jana Zavadila. „Frýdek-Místek hraje hlavně na brejky a rozhodujícím faktorem naší výhry byl jednoznačně parádní výkon našeho brankáře, který nás podržel,“ pěje slova chvály na porubského muže v masce.