Smál jsem se, že jsem se netrefil, hýří dobrou náladou Vladimír Luka

Lukáš Bajgar, 17.03.2018
Druhé semifinálové utkání značí pro porubský RT TORAX vyrovnání stavu série a návrat před vlastní publikum s lepší náladou. A zatímco v prvním klání se Zdeňkova formace podílela na skóre třemi góly ze čtyř, ve Valašském Meziříčí svou sbírku rozšířila – na ledě byla hned u pěti ze šesti ostravských tref do černého. Hattrick zaznamenal porubský Ovečkin – Vladimír Luka! „V neděli podáme lepší výkon, a dáme góly,“ předesílá, co mohou diváci ve třetím měření sil očekávat.

„Super! Stav série je 1:1 a nic více se k utkání asi nedá říct,“ začíná Vladimír Luka s úsměvem na tváři stručně hodnotit páteční utkání. „Jak už posledně říkal Jirka Zdeněk, celou dobu jsme dřeli, makali, ale chyběla nám rozehranost. Zápas jsme začali dobře, ale…“ nesnaží se ani zakrývat smích, „…těch sedmnáct, osmnáct nebo kolik oslabení, co jsme hráli, to jsem ještě nezažil.“

Hráč se čtyřiadevadesátkou na zádech patří mezi střelecké stálice všech týmů, do nichž kdy vstoupil, ale dát v semifinále hattrick, má vždy dvojnásobnou váhu. Který gól se Vladimíru nejvíce líbil? „Asi gól na 4:1. Honza Káňa mi dal puk pěkně na jedničku mezi kruhy, trefil jsem to tam, kam jsem chtěl,“ popisuje hrdě, však se branka líbila. Minimálně hostujícímu týmu a jeho fanouškům. Foto střílené branky si můžete prohlédnout níže.

Nešlo si ale nevšimnout, že Vladimír Luka míří v zápase na vyšší mety, kdy měl opuštěnou klec před sebou: „Snaha byla, ale nemrzí mě to. Je v podstatě jedno, jestli se vyhraje 1:0 nebo 15:3. Chtěl jsem se trefit, ale šlo to vedle, co už.“ Šestatřicetiletý matador druholigových kluzišť v závěru oplýval dobrou náladu a úsměv á la prodavač McDonald’s zářil všemi směry, pravý důvod smíchu byl ale prozaičtější: „Smál jsem se, že jsem se netrefil.“

Černou kaňkou utkání byl vysoký počet vyloučení na porubské straně, ve dvacáté minutě zápasu měli Ostravští na svém kontě již 45 trestných minut, zatímco domácí tým ani jednu. „Polovina faulů byla určitě fauly, ale myslím si, že za některé, za které jsme šli ven my, mohli klidně jít i domácí. Ale nešli,“ odpovídá v zápase čtyřbodový hráč na nevyřčenou bolístku hostujícího kádru – nedisciplinovanost. „Více nebudu hodnotit,“ uzavírá téma.

„Síly častá vyloučení berou, ale máme hru rozdělenou tak, že někteří kluci nehrají vůbec oslabení, někteří zase hrají jak přesilovky, tak oslabení a v pěti, a těm to bere strašně síly, což je nevýhoda,“ rozvíjí spíše fyzickou stránku týmu při časté hře ve třech či ve čtyřech a pokračuje, „my jsme ale perfektně připravení a síly to ubírá spíše ValMezu.“

Když se k zemi skácel Michael Janota a dlouho se nezvedal, zatrnulo mnohým. Za pomoci svým spoluhráčů byl posléze odvezen do šaten a do utkání více nezasáhl, jak se obránci daří? „Je playoff. Doufám, že bude v pořádku!“

Co tedy očekávat od nedělního třetího vzájemného utkání? „Neočekáváme snazší průběh, ale očekáváme, že za nás podáme lepší výkon. Do zápasu musíme vletět a výborně hrát naši hru,“ rozkrývá jasný plán. „Hru, kterou nám trenéři nakreslí, kterou nám připraví, a co máme na soupeře hrát. Budeme perfektně bránit tak, jak jsme bránili v tomto zápase, a my ty góly dáme.“ Když se řekne Vladimír Luka, má každý před očima vybojovaný postup, je tento úsudek zavazující? „Necítím tlak, ale samozřejmě chci dojít co nejdále, takže chci projít minimálně do kvalifikace. A potom děj se vůle boží.“

Do Valašského Meziříčí zavítala velká skupina porubských fanoušků, která po celou dobu poctivě svůj tým povzbuzovala. „Byli super, četl jsem, že jsme jim posledně nepoděkovali za fandění. Omluvím se za sebe a omluvím se za mančaft. Šel jsem sám první do kabiny, byl jsem strašně rozčílený. Přijelo jich opravdu hodně, a to mohli být na pivečku či na vínečku. Doufám, že přijdou v takovém počtu i v neděli doma,“ přeje si ve vyřazovacích bojí už sedmibodový kanonýr Luka.

STATISTIKY & FAKTA: VLADIMÍR LUKA #94
Věk: 36 let, narozen 7. března 1982 Výška: 180 cm Váha: 85 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: SK Karviná Další kluby: AZ Havířov (1998-1999, 2003-2004), HC Oceláři Třinec (1999-2002, 2015-2016), HC Orlová (2001-2002, 2010-2011), HC Kometa Brno (2003-2004), HC Sareza Ostrava (2003-2004), HK Opava (2004-2005), LHK Jestřábi Prostějov (2004-2006), Draci Šumperk (2005-2006), SK Karviná (2006-2009, 2011-2015), Zaglebie Sosnowiec (2007-2013), HC Frýdek-Místek (2015-2017), HK Nový Jičín (2016-2017), VHK ROBE Vsetín (2016-2017) Úspěchy: postup do WSM ligy (2004, 2005, 2016, 2017), nejlepší střelec PHL (2010)