Rozhodčí ELH na MMČR U15, návštěva pana Lenera v Porubě a akce

Rozhodčí ELH na MMČR U15, návštěva pana Lenera v Porubě a akce "Pojď hrát hokej"

Gabriela Juříková, 28.01.2017
Čtyři lednové dny bylo na zimním stadionu v Porubě mládežnicky velmi rušno. 20. – 22. ledna obývaly RT TORAX ARENU i KOOPERATIVA halu týmy starších žáků z celé republiky. Sehrály celkem třicet sedm zápasů v turnaji, pod vedením rozhodčích z Akademie a Programu rozvoje. Turnaj pořádal hokejový svaz a organizace se zhostilo vedení klubu HC RT TORAX Poruba. V následujícím týdnu odstartovala další velká akce ČSLH „Týden hokeje“ a porubský hokejový klub uskutečnil výzvu „Pojď hrát hokej“ v pondělí 23. ledna s překvapivě velkou odezvou u veřejnosti.

Velmi pozitivně byl nejen lidmi ze svazu hodnocen třídenní turnaj uskutečněný v Porubě, kde skoro čtyři sta hokejistů ročníku 2002 hrálo nejen o pohár pro vítěze, ale taky o zařazení do širšího kádru reprezentační šestnáctky. Asi čtrnáct pozorovatelů svazu si už nyní totiž vybíralo kluky do prvního reprezentačního týmu. „Nejprestižnější akci MLÁDEŽNICKÉ MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY KRAJSKÝCH VÝBĚRŮ všichni účastníci chválili a to nejen bezproblémovou organizaci, stravování, ale také prostředí porubského stadionu a jeho zázemí,“ konstatuje po čtvrteční svazové schůzce generální manažer hokejového klubu Pavel Hinner.
Zápasy navíc řídili vybraní rozhodčí z Akademie a Programu rozvoje, které doplnili nadějní krajští rozhodčí. V RT TORAX ARENĚ a KOOPERATIVA hale se tak vystřídalo 13 hlavních rozhodčích a 17 čárových rozhodčích, kteří denně řídili jedno až dvě utkání a když nebyli zrovna na ledě, sledovali výkony svých kolegů společně s přítomnými mentory z řad delegátů a aktivních rozhodčích ELH, jako například s Robinem Šírem, René Hradilem, Rudolfem Tošenovjanem, Lubošem Chytilem nebo Vítem Ledererem. A nemohl chybět ani předseda komise rozhodčích ČSLH Vladimír Šindler.

„Po celé tři dny byly výkony rozhodčích hodnoceny a okamžitě po utkání probíhala hodnocení, která měla vést ke zlepšení práce rozhodčích. Dále probíhaly semináře, videorozbory a diskuze,“ prozradil generální manažer a jedním dechem přidává, „ČSLH tuto velkou akci pojal jako jedno velké soustředění všech, kteří se nějakým způsobem podílí na rozvoji hokeje, a jsem rád, že i přes velmi krátkou dobu pro přípravu akce jsme se tohoto úkolu zhostili více, jak dobře. Ohlasy ze stran všech krajských svazů jsou jen pozitivní.“
Což samozřejmě činovníky hokejového klubu těší. „Nebýt ale vstřícnosti společnosti SAREZA a vedení restaurace AURA, tak by tato akce úspěšná nebyla. Tímto chci poděkovat městu Ostrava a jeho společnosti SAREZA za poskytnutí reprezentativních prostor celého zimního stadionu, paní Šulcové z restaurace AURA za skvělou organizaci stravování nemalého počtu účastníků turnaje, kteří nešetřili slovy chvály na chutnou a bohatou kuchyni,“ říká pan Hinner na adresu skrytých spoluorganizátorů této velké akce.

Na TURNAJ se přijel podívat i pan Slavomír Lener, s nímž měli všichni porubští trenéři možnost diskutovat a vyjasnit si pohledy a názory na trénování mládeže. „Chvíli trvalo, než se naši trenéři osmělili k vyjádření svých názorů, ale posléze byly ledy prolomeny a možná bychom diskutovali ještě dnes, kdyby pan Lener už nemusel odjet,“ prozrazuje GM a dodává, že sám měl s panem Lenerem diskuzi o pořádání dalších možných reprezentačních nebo svazových akcích v RT TORAX ARENĚ. „Porubský klub totiž patří mezi pětadvacet nejlepších klubů v republice, které mají na svazu zaregistrovány všechny věkové kategorie. A jak to u nás chodí, běží a funguje, na svazu moc dobře ví. Že se v Porubě koná v posledních letech tolik svazových akcí a zápasů různých reprezentačních kategorií, napomáhá i zázemí, které díky společnosti SAREZA zde máme,“ uzavírá generální manažer povídání o proběhlém turnaji.

Všichni účastníci MMČR se ještě ani nerozjeli do svých domovů a už se připravovala na pondělí 23. ledna další akce. V září roku 2016 se konala v Čechách, nyní byla pořádána i na Moravě. V rámci projektu Týden hokeje zorganizovali skoro všichni trenéři HC RT TORAX Poruba jako jedni z prvních na Moravě akci Pojď hrát hokej.
„Za její hladký průběh, výborný přístup k příchozím, vstřícnost poskytovat informace a za pohlednou a dobře vedenou ukázku tréninku chci všem trenérům, kteří se na tomto projektu podíleli, poděkovat. Jen díky jejich profesionálnímu přístupu se akce povedla,“ říká generální manažer klubu. „Připravili se na výbornou a možná i proto si zástupci hokejového svazu, kteří byli na akci přítomni, vybrali do videoklipu uvedeného na stránkách sociální sítě právě nás a naší prezentaci akce. Ve středu 25. ledna měl klip přes tři tisíce shlédnutí.“
Na ledě RT TORAX ARENY bruslilo bezmála osmasedmdesát dětí, což bylo úžasné a zároveň překvapující. „Ale nebyla to největší účast, jak jsem si myslel,“ prozradil s úsměvem pan Hinner, „Sto dětí přišlo v Brně a i Kroměříž si užila dětského reje na ledě.“

Druhý den po akci, tedy v úterý, měla večer porubská přípravka trénink a koučové měli frontu příchozích rodičů s ratolestmi, takže zpětná vazba proběhlé události byla více méně okamžitá. Povědomost, že hokej už dávno není drahou záležitostí, že nemusí tolik zatížit rodinné rozpočty, se úspěšně dostala mezi veřejnost a doufejme, že se hráčská základna bude nadále rozšiřovat. Pomoci by tomu měly další podobné či stejné akce. Několik moravských klubů se už nyní hlásí do dalšího kola Týden hokeje. Včetně toho porubského, který uvažuje o uspořádání i své náborové akce a to ještě v tomto kalendářním roce.