ROZHOVOR: O připravenosti na sezónu, cílech dorostu a juniorky, o změnách a dohodě

Gabriela Juříková, 01.07.2019
S posledními školními dny spěla ke konci i první část letní hokejové přípravy žáků, extraligových dorostenců i juniorů. Jaké byly dva měsíce dřiny, jaké jsou plány extraligové mládeže pro novou sezónu či co trenérům vadí? Na to a na další informace kolem mládeže HC RT TORAX Poruba jsme se před volnými dny horkého léta zeptali hlavního trenéra porubské mládeže DAVIDA MORAVCE.

První část letní přípravy je u konce. Byli vaši svěřenci, dorostenci, pracovití a probíhaly tréninkové jednotky dle plánu?
Vše proběhlo v naprostém pořádku. Podle testů na začátku a na konci přípravy šel vidět u všech hráčů velký pokrok v kondici. Velkou váhu jsem s trenéry také přikládal stmelení kolektivu, mentální přípravu v herních trénincích a v neposlední řadě také jejich morálně volné vlastnosti.

Překvapil Vás, nebo naopak zklamal, některý z hráčů v přístupu k tréninkům letní části sezóny?
Všichni hráči doslova dřeli a byli velmi aktivní. Bohužel jsme se nevyvarovali absencí z důvodu dovolených. Školní a zdravotní povinnosti, např. fyzio prohlídky apod., respektujeme, ale rodinné dovolené v této kategorii nejsou od rodičů vůči hráči zodpovědné. V rámci celé sezóny jsou rodičovská rozhodnutí velmi nešťastná.

Co řekly na závěr první letní přípravy testy českého svazu?
Výsledky teprve dostaneme, ale po zhlédnutí výsledků letmým pohledem byla většina hráčů v zeleném políčku. Znamená to tedy velmi dobrý výsledek.

Sledoval nebo i kontroloval jste z pozice hlavního trenéra i ostatní kategorie, hlavně juniory, kteří v nové sezóně budou také hrát extraligu?
Na startu sezóny jsme udělali tři úseky se zodpovědností jednoho trenéra. Jiří Trembač zodpovídá za přípravku – 5. třídu, Karel Suchánek 6. – 9. třídu a já David Moravec juniory a dorost. Za celou mládež mám zodpovědnost já a s oběma trenéry jsem byl v neustálém kontaktu. Proto si troufám říct, že na sezónu jsou všechny kategorie připraveny dobře.
Máme přírůstky nových hráčů ve všech kategoriích a další se stále hlásí. Což je pro nás pocta a ohodnocení naší práce. Jsme za to velmi rádi a zároveň nás to zavazuje v pokračování nastoleného systému.

Přichází krátká hokejová dovolená. Kdy se opět sejdete k závěrečné přípravě před sezónou?
Ve středu 24. července začíná dorost fotbálkem a přeběhy přes hřiště. Nafasujeme hokejovou výstroj a 25. července začínáme dvoufázovou přípravou. Ostatní kategorie začínají v pondělí 29. července buď na ledě, nebo soustředěním na horách.

Jaké jsou cíle? Hlavně nás zajímá dorost a junioři?
Dorost má prioritní cíl záchranu v ELD. Věřím, že máme velmi dobré a mentálně připravené hráče pro tento cíl. Juniorka má za úkol šlapat po krku loňským extraligovým klubům, jako Havířov, Přerov a další.

Jsou známá nějaká úskalí, která bude potřeba vyřešit, překonat?
Hlava je základ a na tom budeme pracovat nejvíc. Díky klubu máme velmi dobré materiální zabezpečení a co se týče hráčské kvality, tak tu dorostenecké družstvo má.

Juniorská extraliga zná rozlosování už nějaký ten týden. Ví se, kdy bude zveřejněn jízdní řád extraligy dorostu?
Zatím se avizuje změna v rozdělení družstev. K nám možná do skupiny přiskočí Kometa Brno místo Techniky Brno. Rozlosování je na spadnutí, předpokládám…

Nová sezóna bude plná změn. Nové kategorie, zrušení systému Hosys.cz a také, že všichni činovníci na střídačce musí mít patřičné oprávnění. Jsou ještě nějaké další změny, které se legislativně výrazně dotknou fungování týmů?
Každý rok jsou větší nebo menší změny. Prostě se přizpůsobíme a co nejlépe připravíme na novou sezónu ve všech kategoriích.

Na závěr otázka ke kooperaci s Vítkovicemi. Nastínil jste tuto možnost v rozhovoru pro Hokej.cz. Jak jednání dopadlo a co všechno bude spolupráce obnášet?
Spolupráce s Vítkovicemi je dořešena ústně, ale ještě se ladí detaily na papíře. Pro oba kluby je z mého pohledu důležité spolupracovat a respektovat dohodu. Je to dohoda oboustranně výhodná od nejmenších hráčů až po juniory, na které jsme se dohodli při jednáních ve Vítkovicích už v květnu.