Pro osmičku uděláme vše, hlásí Radim Toman. Po nájezdu se klepal

René Chyla, 19.01.2019
Porubští hokejisté urvali v sobotním derby po výhře 2:1 po nájezdech další dva body a z posledních šesti utkáních vybojovali pět vítězství a celkem třináct bodů. Takovou sérii tým HC RT TORAX od začátku Chance ligy nepamatuje, pod Milošem Holaněm aktuálně prožívá nejúspěšnější část sezony. O dalším skalpu Havířova rozhodl v páté sérii nájezdů Radim Toman, jenž zvolil bekhendový blafák pod víko. „Matouška znám z juniorky, takže jsem čekal, co udělá. Po prvním nájezdu jsem byl rozhodnutý, že půjdu do bekhendu,“ prozrazuje teprve devatenáctiletý útočník.

PORUBA OPĚT ZVLÁDLA NÁJEZDOVOU LOTERII A V DERBY PORAZILA HAVÍŘOV »

Pátá výhra z posledních šesti zápasů a třetí zářez havířovského AZ v této sezoně. Poruba potřetí za sebou doma nedostala více než jeden gól a potřetí v řadě také před svými fanoušky mohla slavit vítězství. „Jasně, dva body bereme. Samozřejmě jsme chtěli tři, ale za dva jsme strašně rádi, protože to byl zápas o jednom gólu. Gólmani byli fantastičtí a jsem rád, že jsme to zvládli aspoň za dva body,“ těší Radima Tomana krátce poté, co byli právě oba brankáři vyhlášeni jako nejlepší hráči svých celků. Za domácí zářil Daniel Dolejš, za hosty pak devatenáctiletý Jiří Matoušek.

„Bylo to derby se vším všudy. Diváci vytvořili super atmosféru, jak porubští, tak havířovští. Mělo to tempo, byla přečíslení, fanouškům se to muselo líbit,“ přidává ke svému hodnocení celého duelu, v němž byl nakonec za hrdinu, jelikož proměnil v páté sérii svůj nájezd a přisoudil Ostravanům druhý bonusový bod. „Chtěl jsem jet čtvrtý nebo pátý nájezd. Díval jsem se na Matouška, znám ho z juniorky, vím, že je ohebný, rychlý, tak jsem čekal, jak bude u kluků reagovat. Když jsem viděl hned první nájezd od Honzy Káni, tak jsem věděl, že půjdu do bekhendu nahoru,“ odkrývá podrobnosti svého vydařeného pokusu.

Při samostatném nájezdu si počínal velice zkušeně, havířovskému gólmanovi jen naznačil a poté zavěsil mazácky pod víko. „Nemyslím, že jsem si počínal jako nějaký mazák, ale děkuji. Ještě teď se klepu. Kluci mě pochválili, že byl hezký. Doufám, že mi to tak bude padat dál,“ doufá útočník, který také čas od času nastoupí za extraligové Vítkovice. „Extraliga je trošku zkušenější, ale Chance liga zase náročnější. Hraje se většinou pondělí, středa, sobota, kdežto v extralize pátek, neděle. Zápasů je tady více,“ pokračuje Radim Toman. Na nájezdy přitom ale vůbec dojít nemuselo. Porubská obrana byla trpělivá a veškerou snahu Havířova likvidovala. A co prošlo, likvidoval zase fantastický Daniel Dolejš.

Gólman ale vynikal také na druhé straně a derby tak hledalo střelce až do přesilovky ve třetí třetině, kdy se prosadil Jakub Illéš. Ostravská radost ovšem dlouhého trvání neměla a záhy bylo ze stejné herní situace na druhé straně srovnáno. „To byla škoda, že jsme hned dostali gól. My jsme dali z přesilovky, Havířov dal z přesilovky, ale vyhráli jsme 2:1, takže spokojenost,“ vypráví třetí nejproduktivnější hráč porubského týmu. Poruba ztrácí aktuálně na osmičku osm bodů, čeká ji ale ještě s dohrávkou s Prostějovem dvanáct zápasů.

„Stále je v hře přes třicet bodů. Uděláme šňůru pěti šesti výher a jsme zpátky. Věřím, že to vybojujeme. Náš jediný cíl je osmička, za tím si jdeme a nezastaví nás nic. To slibuju fanouškům, všem, my si pro to jdeme a uděláme pro to všechno,“ velí. O tom, že Poruba má stále o co hrát, není rozhodně pochyb. HC RT TORAX je po výměně trenérů po Vsetínu, Frýdku-Místku a Litoměřicích týmem s nejlepší formou. A jak vidí změny v Porubě Radim Toman? „Miloš Holaň? Určitě byl impulsem do kabiny. Nastaly určité změny jak v kabině, tak v systému. Nový trenér, nový impuls, super, jsme spokojeni,“ uzavírá.