Příprava A-týmu: skalp Zubrů, vicemistra Polska a brambora z turnaje

René Chyla, 08.09.2018
Porubské A-mužstvo má za sebou celé přípravné období a počínaje sobotou 8. září pro ni začíná po deseti letech restart v první hokejové lize. Restart, který ovšem narušila rekonstrukce porubského stánku, a tak bude muset HC RT TORAX bojovat zpočátku na vítkovickém ledě. Příprava A-mužstva ale proběhla ještě tradičně v Porubě, netradičně však v Kooperativa aréně, kde hokejisté hráli přípravné zápasy jen v kritických situacích. Porubští hokejisté mají na programu v přípravě zpravidla nejvíce přípravných duelů ze všech týmů napříč všemi soutěžemi a letos tomu nebylo jinak, Porubu předčilo pouze pár klubů.

BRANKOVIŠTĚ

Jediný post, kde se porubští fanoušci dočkali změn minimálních, je branka. Tam i v této sezoně bude moci trenérské duo spoléhat na Andrease Kubáně s Hynkem Kůdelou, které doplní talent z Chomutova Tadeáš Dvořák. Tuto trojici bude ještě z Vítkovic občas podporovat extraligový brankář Daniel Dolejš. Ten sice do žádného přípravného utkání nezasáhl, nicméně je velmi nepravděpodobné, že by plnil i na zápasech Poruby roli nepopulární „dvojky“. Ze dříve uvedené trojice se však k nejlepší úspěšnosti zákroků propracoval Hynek Kůdela, jenž se může chlubit úspěšností 91,95 procent, k tomuto úctyhodnému číslu mu pomohly zejména heroické výkony v domácím zápase proti Vsetínu či Frýdku-Místku. Na druhém místě je s 89,29 procenty Tadeáš Dvořák, Andreas Kubáň se drží v těsném závěsu, nicméně příležitost dostal v přípravě pouze v prvním zápase proti Jastrzebie, které HC RT TORAX porazil 5:4 brankou z času 59:55.

OBRANNÉ ŘADY

Zemětřesení o škále 5. Opory z loňského postupového kádru už oporami v první lize nebudou. Ze základu kádru minulé sezony přesvědčili o svých schopnostech pouze dlouholeté akvizice týmu HC RT TORAX – Marek Slavík, odchovanec Jan Puškár a Luboš Adam. Právě po loňském playoff nepříliš viditelný pražský rodák v přípravě najednou příjemně překvapil a se třemi body ovládl spolu se zkušenou posilou Ctiradem Ovčačíkem kanadské bodování mezi obránci. Právě Ctirad Ovčačík navíc se sedmi plusovými body ve statistice +/- dominoval a byl tak nejužitečnějším bekem na ledě. Obraně bude vždy vypomáhat také hráč či hráči ze Zlína. Po odchodu Oldřicha Horáka budou fanoušci včetně hráčů spoléhat na talentovaného Daniela Gazdu nebo zkušeného Martina Matějíčka. Dalším klenotem pak bude nově příchozí obránce Patrik Urbanec nebo sedmý nejlepší bek loňské WSM ligy Filip Dundáček. Možné i nemožné se také čeká od obětavého Litevce Domantase Čypase, vypomáhat bekům bude také Daniel Krenželok z Vítkovic. Na zkoušce pak neuspěli David Stark, David Janiczek, Jaroslav Janeba a Marek Karoch.

ÚTOK

Zemětřesení o škále 8. Poruba přivedla do svého kádru ze druhé ligy Michala Vymazala. Asi málokdo čekal, že druholigový hokejista se stane předností porubského útoku a vybojuje si v týmu HC RT TORAX smlouvu. Michal Vymazal ovládl po zásluze bodování ostravského týmu a s devíti body se vyhřívá na výsluní bodovací tabulky. V těsném závěsu se pak drží vítkovické duo Jakub Illéš – Jan Hudeček, které porubské publikum přesvědčilo o své sehranosti už na začátku přípravy, ostravští hokejisté se parádními akcemi blýskli zejména proti ambicióznímu Přerovu. Velkým překvapením je ale také Josef Fojtík, který sice zpravidla nastupuje až ve čtvrté lajně, po boku Jozefa Baláže, Samuela Ollendera nebo Radima Tomana nasbíral v osmi duelech sedm bodů, přičemž tito dravci ukázali, že i s nimi budou muset soupeři počítat, jelikož v zápase s Katovicemi, kde se ostatní lajny spíše trápily, právě tato pětka pod vedením Josefa Fojtíka zazářila a v podstatě sama zápas otočila a rozhodla. Velkým tahounem by pak podle předpokladů měl být vytáhlý útočník Tomáš Jáchym, z Vítkovic navíc mohou Porubští spoléhat na občasné služby Šimona Stránského nebo Patrika Zdráhala.

PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY: SKALP PŘEROVA, VYROVNANÉ PARTIE S PARŤÁKY Z LIGY A ZÁŘEZ POLSKÉHO VICEMISTRA

Porubští hokejisté zahájili přípravu netradičně už na konci července, kdy se omlazený výběr postavil tradičnímu polskému extraligistovi. I dravé a průbojné mládí ale na Poláky znovu stačilo a porazilo je brankou v čase 59:55 těsně 5:4. Následně dostali příležitost zkušenější borci, kteří měli změřit síly s našlapaným Vsetínem, který stále pomýšlí na příčky nejvyšší a případný návrat mezi elitu. Poruba hrála se Vsetínem 1:1, pak hosté rozhodli v prodloužení. Excelovali oba brankáři, Porubští v prodloužení doplatili na svou nedisciplinovanost. Omlazený kádr poté dobyl Šumperk, v konfrontaci s dalším účastníkem Chance ligy navíc zase zkušenější tým rozmetal děravý Přerov vysoko 7:3. Poruba pak nečekaně padla v prvním zápase na turnaji v odvetě s Jastrzebie, přičemž rozhodl vlastní gól a Poláky tentokrát nezkrotilo ani téměř čtyřicet střel. Na finále nestačila ani výhra nad maďarským Debrecínem, protože ten prohrál i druhý zápas a na Flašarovy borce zůstala „jen“ bitva o bronz, kam se nečekaně kvalifikoval i adept na finále Frýdek-Místek. Ten nakonec Porubu pokořil v nájezdech a Ostravané se letos museli smířit s bramborovou plackou. Ostravané pak padli v derby s Vítkovicemi 2:6, aby o dva dny později zase srazili na kolena polské vicemistry z Katovic. Generálka už ale tolik radosti nepřinesla, Vsetín využil rozespalosti Poruby v první třetině a nakonec vyhrál právě díky tříbrankové první periodě 5:3.

Porubavs.Jastrzebie5:4
Porubavs.Vsetín1:2 pr.
Šumperkvs.Poruba3:4
Porubavs.Přerov7:3