Přes svátky kluci makali, hodnotí vánoční pauzu Jan Vavrečka

Vladimír Vronka, 01.01.2008
Na závěr roku sehráli hráči mužů a juniorky Sarezy přípravné utkání. Trenéři obou výběrů vytvořili navzájem promíchané celky, navíc doplněné o hráče, kteří byli v Ostravě na zkoušku. Trenér Sarezy Jan Vavrečka byl po utkání spokojen s přístupem hráčů. Navíc pro spoustu z nich byl rok 2007 postupem v kariéře, Michal Novák se napodruhé prosadil do prvoligového týmu. Ivo Jelšík jej načal v dorostu, přípravu na suchu absolvoval s muži a nyní válčí stabilně v juniorce. A nakonec gólman Michal Gleich, jenž ještě v lednu kryl záda Ilášovi v juniorech, a nakonec se dostal i do ligového utkání Áčka Sarezy.

Po vánočních svátcích sehrála Sareza utkání, ve kterém se z juniorského a mužského týmu, a několika nových tváří vytvořily dva týmy. Trenér mužů Jan Vavrečka tak mohl sledovat případné hráče pro „A“ tým. „Nedívali jsme se na naše hráče, ale sledovali jsme hráče, kteří zde byli na zkoušku a také jsme sledovali naše juniory.“ Z tribuny nevypadalo utkání exhibičně, spousta soubojů u mantinelů i mimo něj byla borci dohrávána. „Hrálo se ve vánočním nasazení, každopádně zápas svůj účel splnil. Situace je taková, že potřebujeme hráče a všichni chtěli ukázat, že na to mají, což je dobře,“ byl ostravský trenér po utkání spokojen s nasazením hráčů. Vánoce jsou svátky klidu, jsou to však také svátky, při kterých na stůl patří kapr, bramborový salát, cukroví a nebo také husa. „Přes svátky kluci makali. Tréninky byly těžší než obvykle. Šestadvacátého měli za sebou všechny kapry a husy,“ dodává lodivod Sarezy s úsměvem na tváři.

Jedním z hráčů, pro které byl rok 2007 úspěšný, je brankář juniorky Michal Gleich. Od začátku roku 2007 byl dvojkou v juniorském týmu, kde kryl záda Davidu Ilášovi. V přípravě na sezónu 2007/2008 nastoupil do brány ke třem zápasům, ve kterých odchytal 90 minut. „Pro mě to byl úspěšný rok, i když jsem ze začátku nechytal. Na začátku nové sezóny se nám s juniorkou nedařilo. Ke konci roku přišly posily a výkony juniorky i mé se zvedly, myslím si, že jsem dokázal tým podržet.“ Michal má za sebou také jeden prvoligový start, v Jihlavě nastoupil na poslední třetinu. „Pro mě to byla velká zkušenost, ale zápas byl špatně rozjetý. Jihlava dala šest gólů za dvě třetiny. Naskočil jsem do třetí třetiny, kdy se s výsledkem asi mnoho dělat nedalo, ale jsem rád, že jsem odchytal třetinu, dalo mi to hodně,“ říká o zápase, který Sareza vysoko prohrála. Michal ze začátku roku nechytal, pak se však zapojil do přípravy s muži. „Půl roku jsem nechytal, ale po psychické stránce mi pomohla příprava s muži. Trénuji s muži, což mi také hodně pomáhá. Mé výkony se zlepšují, snad mi forma vydrží,“ vyslovil na závěr gólman ostravské juniorky přání pro nový rok.

Podruhé se Michal Novák zapojil do přípravy Sarezy, loni se mu do prvoligového týmu prosadit nepodařilo, letos již válčí v první lize. „Rok 2007 nebyl po sportovní stránce moc dobrý, protože nestřílím góly, nedaří se mi. Ale na druhou stranu mohu být spokojen s tím, že jsem se prosadil do první ligy, ale v ní se mi letos nedaří. Snad bude příští rok o poznání lepší,“ naznačil ostravský forvard, že se mu letošní rok nevydařil podle představ. Útočník se však nezajímá jen o počet kanadských bodů, výkony se hodnotí i podle jiných kritérií. „Snažím se odvést na ledě maximum a pomoci týmu. Hraji třetí, čtvrtou řadu, takže se také snažím o to, abychom góly nedostávali,“ naznačil jaká byla jeho úloha v týmu. Zda se to řadě s Michalem Novákem daří lze posoudit ze statistiky +/- bodů, kde má ostravský útočník zapsáno +1.

Pokud bychom hledali hráče, který prožil v roce 2007 největší skok, byl by Ivo Jelšík jedním z kandidátů. Na začátku roku válčil v dorostu, na konci sezóny 2006/2007 již bojoval v juniorce. Sezónu zahájil letní přípravou s muži. „Končící rok byl zvláštní. Na konci loňské sezóny jsem naskočil do juniorů. Bylo na mě vidět, že přechod z dorostu do juniorky je těžký, ale letos už je to dobré,“ naznačil, že není jednoduché se vyrovnat s přechodem z dorostu do juniorky. Mezi muži byl na tréninku jednoznačně nejmladší. Oproti juniorským tréninkům jsou mužské asi těžší. „To bylo opravdu hrozné. Mezi námi byl velký věkový rozdíl, já jsem si s nimi neměl co říci. Byl jsem taková tichá myška. Juniorské tréninky jsou více o bězích, mužské jsou více o posilování, a to jsem potřeboval více, protože jsem potřeboval zesílit. Jsem rád, že jsem v létě trénoval s muži,“ vyjádřil spokojenost a radost nad tím, že mohl s muži naskočit do letní přípravy. Sezónu tráví v juniorce, které se příliš nedaří, ale její výkony jdou nahoru. „Máme to těžké. Jako každý rok, ale snad to bude lepší, posílili jsme, máme nového trenéra, snad půjdeme nahoru. V Ostravě je to těžké, máme dva týmy v extralize a několik dalších v okolí, což znamená spoustu hráčů, ale po příchodu starších hráčů z Vítkovic, kteří přijdou pomoci, se tým zvedne.“ Juniorská soutěž má v letošní sezóně nový model, kdy týmy cestují ke dvěma zápasům ve dvou dnech. „Je to náročné, když jsme ze začátku jezdili třeba do Karlových Varů či Plzně, tak jsme přijeli, odehráli jsme zápas a pak nebyl ani den na regeneraci a hráli jsme znovu,“ naznačil, že dva zápasy ve dvou dnech jsou velmi náročné. Další změnou je také to, že týmy musejí nocovat na hotelu. „Já jsem většinou spal. Přijdu, lehnu a hned usnu. Pro mě není problém spát dvanáct hodin v kuse. Vstal jsem a jeli jsme na zápas,“ nastínil s úsměvem od ucha k uchu Ivo Jelšík, jak trávil čas na hotelu mezi zápasy.