Potřebujeme štěstí, a to přeje jen připravenému, myslí si Josef Halouzka

Vladimír Vronka, 20.12.2005
Sareza sehrála utkání s Kadaní vítězně. Tým táhla především první formace, která dala první dva velmi důležité góly a měla ještě řadu dalších příležitostí. Oba góly vsítila křídla první formace Pavel Šebesta a Milan Baranyk. K týmu v pondělí přidal osmnáctiletý Richard Lelkeš, který přišel z Dukly Trenčín na měsíční hostování.

Trenér Ostravy Josef Halouzka mohl být s bodovým ziskem spokojen. Jak se tři body na ledě rodily?„Na začátku utkání, až do prvního gólu, jsme se trochu hledali. Poté jsme začali hrát svoji hru, měli jsme problém s tím, abychom se udrželi ve středním pásmu směrem dozadu, tam nám ujížděla křídla, ale to jsme si o přestávce vyříkali. Druhou a třetí třetinu jsme odehráli dobře až na ten konec. Bohužel jsou někteří rozhodčí pískají všechno a někteří nepískne nic. Včera tam byly evidentní fauly, které by jiní sudí odpískali i v tom power play, kde to rozhodčí nepískl. Ve třetí třetině jsme udělali jednu chybu a z té jsme dostali gól. Starší hráči jako jsou Polášek, Sochorek, Šebesta dokáží ten zápas dohrát dokonce. Do zápasu jsme šli s tím, že musíme udělat tři body. Pod tlakem se vždycky špatně hraje. Navíc mi někteří hráči připadají unavení. Holík se nám zranil, Tesařík se nám zranil a Holuša měl problémy s bruslemi, takže jsme to museli stáhnou na tři pětky.“

V pondělí se k týmu přidal osmnáctiletý talent ze Slovenska Richard Lelkeš. Trenér jeho výkon jistě bedlivě sledoval. „Ríša byl poprvé s námi. Jo to určitě velký talent slovenského hokeje. Odehrál dvě třetiny, musí se ještě najít. Ukáže co v něm je až v dalších zápasech. Přišel v pondělí na rozbruslení, takže ty taktické věci neměl zažité, protože na Slovensku hrál jiný hokej. Měl by být platným hráčem. V úterý bude hrát za juniorku. Já se na něj přijdu podívat, měl by se ukázat v jiném světle. Tam měl být vidět.“ Blíží se Vánoce, které jsou svátky klidu. Bude tomu tak i pro hokejisty Sarezy? „Odpočívat moc nemůžeme. Soutěž je tak složitá, po novém roce je tam spousta zápasů, budeme hrát pomalu co třetí den, takže odpočívat moc nebudeme. Dáme si ve čtvrtek lehčí trénink. Přes svátky si dáme volno, ale 26. prosince už budeme normálně trénovat a pak dvoufázově. Přes Silvestra budeme mít jen dva dny volno, jinak to ale nejde. Jsme profesionálové a musíme to tak brát. Musíme se připravit, protože chceme být do osmého místa. K tomu potřebujeme štěstí, a to přeje jen připravenému.“ Sareza si vyměnila pořadatelství s Horáckou Slavii Třebíč. Proto odehrajeme následující čtyři utkání venku a v posledních kolech naopak čtyři utkání v řadě doma. „Uvidí až na konci soutěže, jestli to bude výhoda či nevýhoda. Jelikož v sezóně děláme většinu bodů doma, tak by to měla být výhoda. Doufám, že se nám podaří přivést něco z venku, což je něco navíc. Když z venku něco přivezeme a zvládneme domácí zápasy tak bychom měli v klidu uhrát tu osmičku.

Po utkání mohl Milan Baranyk zářit spokojeností. Druhou branku vsítil a první připravil pro Pavla Šebestu. „Chtěli jsme uhrát tři body. Po pokaženém zapase s Hradcem jsme si řekli, že se pokusíme uhrát z dalších zápasů co nejvíce bodů. Zatím jich máme šest a uvidíme co v Prostějově.“ Jeho gól patřil k nejhezčím momentům v zápase. „Bylo to v přesilovce. Byl to signál. Stejně jsem dostal puk ještě jednou, ale to jsem již neproměnil, kdybych to zvedl výše, tak to byl gól. První řada to tak hrála, když tam byl Martin Janeček. Milan nyní nastupuje v první formaci s Pavlem Šebestou a Daliborem Sochorkem. „Mě je celkem jedno, ve které řadě hraji. Když mě trenér zařadil do první lajny, tak to bylo jeho rozhodnutí. Dalibor Sochorek s Pavlem Šebestou byli zraněni a teď se do toho pomalu dostávají. Já jsem měl taky menší krizi, snad se to prolomila a bude nám to teď šlapat.“

V pondělí přijel do Ostravy Richard Lelkeš, který s týmem absolvoval dopolední rozbruslení a pak již odehrál utkání proti Kadani. Tento talent slovenského hokeje má již, ve svých osmnácti letech, řadu zkušeností. Startoval na dvou mistrovstvích světa „18“ a připsal si již 42 zápasů ve slovenské extralize. „Bylo to můj první zápas. Jsem zde na měsíc a půl a poté se mám rozhodnout co dál. Tým je zatím úplně v pohodě.“ Naskočil na led aniž by mohl poznat spoluhráče. Jak byl sám se sebou spokojen? „Nebyl to z mojí stran bůhví jaký výkon, ale snažil jsem se. Myslím se, že to bude jen lepší.“ Trenér Halouzka chce zjistit co v Richardovi je, a proto jej nechá hrát v úterním zápase juniorky s Karlovými Vary. „Uvidíme, nevím co mám od toho očekávat. Jsem zvědavý jaká je úroveň juniorské extraligy.“

Domácí kapitán Pavel Šebesta ví o náročnosti první ligy své.„Zápasů je strašně moc. Je to utrápené. S Brnem se nám dařilo i střelecky a byl to pohledný hokej, ale když se vrátím zpět, tak s Hradcem Králové to byl utrápený hokej, vedli jsme 2:1 a prohráli jsme zápas. S Kadaní jsme to dotáhli do konce. Zápasů je hodně a nechci říct, že to není dobré, ale ubírá to hokeji. Fyzicky se strašně opotřebováváme, když se podíváme na extraligu, tak tam se po nějaké přestávce hrají první kola ve vysokém tempu a pak to tempo opadá.“ Většinu zápasů sehrála první formace ve složení Šebesta – Sochorek – Janeček. Martina Janečka vystřídal Milan Baranyk a s Kadaní byl tento útok na ledě hodně vidět. „S Milanem jsme nehráli od začátku sezóny. Minule to šlo druhé pětce, teď to šlo nám. Nedělám v tom rozdíly, hlavně že se vyhrálo, bude klid před Vánocemi a pojedeme s čistou hlavou do Prostějova. Beru to tak, že jednou je člověk nahoře a jednou dole a jestli to potáhne dneska první a zítra druhá lajna a pozítří čtvrtá lajna to je mi úplně jedno, hlavně ať vyhrajeme.“