Posila jako hrom! Útočné řady HC RT TORAX vyšperkuje extraligový Jan Káňa

Redakce, 18.12.2017
Těsně před uzavřením přestupního období se porubskému vedení podařilo přivést do druholigového kádru ještě jednu velkou posilu. Tou není nikdo jiný než ještě nedávný klenot vítkovického extraligového mančaftu i fanoušky oblíbený sympaťák Jan Káňa. Vítkovický odchovanec navíc ještě v letní přípravě dostal možnost zabojovat o místo v základní sestavě výběru Jakuba Petra, po neúspěchu ovšem zamířil do francouzského Brestu, aby se po třech měsících vrátil a v pátek 15. prosince, kdy se dotáhly všechny potřebné formality, upsal týmu HC RT TORAX PORUBA 2011!

Tři účasti na švýcarském turnaji Spengler Cup, deset startů v Lize mistrů, zlato z extraligy staršího dorostu i extraligy juniorů, či vicemistr seniorské extraligy. Toť úctyhodná vizitka ostravského sedmadvacetiletého rodáka, jehož veškeré dosavadní úspěchy jsou prozatím spjaty pouze s jedním klubem – HC Vítkovice Ridera. Kvalitu nejvyšší české soutěže okusil ostravský patriot už v šestnácti letech a v průběhu pár let se propracoval až do základního kádru Vítkovic, s nimiž v roce 2011 slavil po zásluze extraligové stříbro a následně byl vyhlášen také jako Nováček sezony. Právě v této sezoně a i ročníku nadcházejícím prožil Jan Káňa v extralize svá nejlepší léta, když za dva roky stihl nasbírat úctyhodných 77 kanadských bodů.

V extraligovém týmu Vítkovic se jako jeden z mála udržel s výjimkou roční odmlky, kdy si odskočil odehrát sezonu do kanadskoamerické juniorské soutěže QMJHL, dlouhých devět let. V sezoně 2015-2016 už ale přišla krátkodobá hostování do Havířova nebo do Šumperka, aby o rok později zamířil do WSM ligy natrvalo, tentokrát oblékal dres prvoligového Prostějova. Za moravský celek ale stačil odehrát pouhých jedenáct zápasů, a tak se v letní přípravě pokoušel vrátit zpět do svého mateřského celku. V něm ale nakonec šanci nedostal, a tak se bývalý extraligový útočník rozhodl podruhé pro zahraniční angažmá – francouzský Brest. O jeho služby ovšem začala na konci listopadu a začátku prosince, kdy byl Jan Káňa z Francie uvolněn, projevovat silný zájem ambiciózní Poruba, které se nakonec těsně před koncem přestupního období upsal.

Jan Káňa pravidelně také reprezentoval svou zemi na tradičních mezinárodních turnajích, nechyběl ve výběrech do 16, 17 ani 18 let, na větší akci se však v této kategorii nedostal. Průlom nastal až v juniorce, v níž byl pozván hned dvakrát po sobě na světový šampionát dvacítek, podruhé navíc plnil dokonce roli asistenta a ve dvanácti zápasech obou šampionátů si připsal parádních šestnáct kanadských bodů. Aktuálně již porubský útočník se po šesti letech objeví ve stejném týmu jako jeho bratr Tomáš, naposledy se tak stalo v sezoně 2011-2012 ve Vítkovicích. Jan Káňa, který si ke svému pátečnímu podpisu smlouvy nadělil také narození své druhé dcery Viktorky, nastoupí v porubském dresu již ve středu 20. prosince na ledě šumperských Draků. Doma jej pak fanoušci mohou vidět poprvé v sobotu 6. ledna 2018 proti Novému Jičínu.

STATISTIKY & FAKTA: JAN KÁŇA
Věk: 27 let, narozen 22. března 1990 Výška: 172 cm Váha: 94 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC Vítkovice Ridera (do 2015) Další kluby: Prince Edward Island Rocket (2007-2008), HC RT TORAX Poruba (2008-2009), SK Horácká Slavia Třebíč (2009-2010), HC Slovan Ústí nad Labem (2011-2012), AZ Havířov (2015-2016), Draci Šumperk (2015-2016), LHK Jestřábi Prostějov (2016-2017), Brest (2017) Úspěchy: účast v reprezentaci do 16, 17, 18 a 20 let, zlato ELSD (2006), zlato ELJ (2009), stříbro ELH (2011)