Porubský odchovanec Martin Prusek bude opět hájit dres Vítkovic, Jakub Štěpánek míří do ruského Petrohradu

Adam Bagar, 08.06.2010
Na předposledním mistrovství světa se oba představili v brance českého národního týmu. Řeč je o porubském odchovanci Martinu Pruskovi a gólmanovi, jenž v Porubě nastartoval svou velkou hokejovou kariéru, Jakubu Štěpánkovi. V posledním hokejovém ročníku byl o deset let starší Prusek na očích fanouškům prestižní KHL, naopak Štěpánek předváděl své umění v české extralize. Nyní si role vymění. Čerstvý mistr světa z Německa dolaďuje odchod do ruského Petrohradu, Martin Prusek místo něj zaujme pozici jedničky ve Vítkovicích, kde podepsal tříletý kontrakt. Oběma přejeme do následující sezóny hodně štěstí a zdraví.
MARTIN PRUSEK - narodil se 11. prosince 1975 v Ostravě. Tento zkušený čtyřiatřicetiletý gólman vyrůstal v Porubě, když hrál za Hutní Montáže Ostrava, což byl dávný název porubského klubu. Ještě v mládežnickém věku odešel do nedalekých Vítkovic. Tam chytal prakticky pravidelně až do sezóny 2000/2001. V roce 1999 si jej všimli také reprezentační trenéři, v témže roce byl draftován kanadským týmem Ottawa Senators. Po dlouhé době, kdy působil ve vítkovickém dresu, zamířil na dva roky do zámoří, kde střídavě hrál v NHL i AHL. Představil se v dresu Ottawy Senators, ale také v celcích Grand Rapids Griffins a Binghampton Senators. Následoval návrat do české extraligy a hájení branky Vítkovic, ale také Znojemských Orlů. Po ročním působení v české nejvyšší soutěži zamířil zpět do Ameriky. Prestižní NHL si opět příliš neužil, v dresu Columbusu Blue Jackets nastoupil pouze k osmi zápasům. Alespoň v AHL si zachytal, a to v týmu Syracuse Crunch. Neustálé přesuny nebraly u Pruska konců. Sezónu 2006/2007 strávil v ruské nejvyšší soutěži v týmu SKA St. Petersburg. V Petrohradu odchytal dvaadvacet zápasů a hned další sezónu působil opět jinde. Vrátil se totiž zpět do Vítkovic. Tam plnil roli jedničky a vypadalo to tak, že i v sezóně 2008/2009 bude ve Vítkovicích společně s Markem Pincem působit. Nakonec Prusek odešel do ruské Kontinentální hokejové ligy. V KHL předváděl velice solidní výkony, a to jak v týmu Spartak Moskva, tak i Dinamo Riga a vybojoval si tak možnost zachytat si na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Uplynulou sezónu strávil v lotyšském hlavním městě, kde hájil barvy celku HC Dinamo Riga. V sezóně 2010/2011 již bude stát v kleci Vítkovic, které tak rychle sehnaly náhradu za Jakuba Štěpánka.

JAKUB ŠTĚPÁNEK - narodil se 20. června 1986. S hokejem začal na Valašsku, konkrétně ve Vsetíně, který měl v jeho mládežnických dobách po celé republice věhlasné jméno. V patnácti letech byl ze Vsetína vyhozen, když mu navíc nepředpovídali žádnou budoucnost. Zamířil tedy do celku HC Sareza Ostrava. Nastupoval téměř pravidelně jak za dorost, tak později i v juniorce. Do první ligy poprvé nahlédl ve svých osmnácti letech. Šest zápasů v základní části a dokonce tři v play off byly pro mladičkého gólmana skvělým nabráním nových zkušeností. V sezóně 2005/2006 již odehrál v první lize zápasů dvanáct, nadále také hájil branku juniorky v pozici jasné jedničky. Sezónu nato si jeho výkonů všimly také Vítkovice, ve kterých nastoupil k pěti utkáním. K těmto pěti startům v nejvyšší soutěži přidal dalších jednadvacet v lize první. Štěpánek dostával stále více a více prostoru a tím se také zlepšovaly neskutečným způsobem jeho výkony. Sezóna 2007/2008 se nesla rovněž ve stejném duchu, a to v „pendlování“ mezi Vítkovicemi a Porubou. V první lize měl v základní části průměr branek na zápas na čísle 2,17, třikrát nastoupil také k utkání play off, sedmkrát pak do branky extraligových Vítkovic. Na sezónu 2008/2009 bude zajisté vždy vzpomínat nejradši. Ještě před sezónou to vypadalo tak, že ve Vítkovicích bude krýt záda zkušené dvojici Prusek - Pinc a tudíž bude nastupovat především v první lize za Porubu. Jenže Prusek odešel do KHL a Pince postupně Štěpánek svými fantastickými výkony postavil do role dvojky v týmu. Za Porubu tak nastoupil pouze v pěti případech, naopak do branky Vítkovic se dostal v základní části hned třicetkrát a jeho statistiky byly nejlepší v rámci celé extraligy. K tomu když se přidá skvěle odchytané play off, tak nám vyjde povolání trenérem Růžičky do reprezentačního týmu. V přípravě si zajistil svými výkony letenku na MS do Švýcarska, kde si na nedostatečné vytěžování opravdu nemohl stěžovat. V uplynulé sezóně hájil v pozici jasné jedničky branku Vítkovic, se kterými se probojoval až do finále. Tam již ostravský klub nestačil na suverénní pardubický Eaton. Svými statistikami se řadil ve všech ohledech k nejlepším brankářům nejvyšší soutěže. Odcestoval dokonce i na nedávný šampionát do Německa, kde plnil roli trojky. To jej však nemuselo vůbec mrzet, protože po finálovém utkání mu byla předána zlatá medaile. Nyní s největší pravděpodobností opouští Vítkovice a míří do ruské KHL, kde bude hájit dres Petrohradu.