Poruba skončila na domácím turnaji čtvrtá, mistrem Jastrzebie, stříbro bere Toruň

René Chyla, 20.08.2018
Porubští hokejisté na zlatý hattrick na domácím tradičním srpnovém turnaji nedosáhli. Ač v úvodním utkání skupiny A prohráli s Jastrzębie 1:2, jejich naděje na prvenství ve skupině a postup do finále žila ještě v pátek před večerním zápasem mezi Jastrzębie a Toruní, když je ve hře udržela výhra 5:2 nad maďarským celkem z Debrecína. Maďaři hráli houževnatě, nakonec ale prohráli všechny tři zápasy a na turnaji skončili poslední, když nezvládli ani závěrečnou bitvu se slovenskou dvacítkou.

Mnoho fanoušků favorizovalo na porubském turnaji účastníky Chance ligy, které už většina viděla před zahájením ve finále. Poruba si měla poradit s Jastrzębie a nově vzniklým celkem maďarské extraligy DEAC, Frýdek-Místek ve druhé skupině pak se slovenskou dvacítkou a polskou Toruní. Turnaj odstartoval tradičně ve středu v 16 hodin, kde změřily síly týmy Frýdku-Místku a slovenské dvacítky vedené Ernestem Bokrošem. Slováci ale propadli, s třineckou farmou schytali debakl 1:8 a jejich naděje na celkové prvenství rychle pohasla. Večerní zápas obstarala domácí Poruba, která už podruhé vyzvala v letošní přípravě Jastrzębie, nicméně ač se Porubským proti tomuto soupeři vždy zadařilo, letos přišla první prohra s tímto soupeřem vůbec. Polský extraligový celek zvítězil nad Porubou 2:1 i díky vlastní brance porubského celku.

O den později hráli znovu Slováci, kteří ve druhém zápase ve dvou dnech museli pořádně zabrat, aby na ně nezbyl neatraktivní duel o páté místo. S polskou Toruní ale Bokrošovi hráči znovu prohráli, tentokrát 2:4 a o jejich osudu bylo rázem rozhodnuto. V tu chvíli bylo jasné, že Slováci budou hrát v sobotu jen o páté místo a že Frýdek-Místek si to v pátek rozdá s Toruní v přímé bitvě o finále. Druhé utkání rozehrál znovu pořádající tým z Poruby, jenž si bez větších problémů poradil s Maďary 5:2 a v této fázi musel čekat na výsledek pátečního večerního zápasu, který musel Debrecín vyhrát maximálně o čtyři branky, aby Porubu poslal do finále.

Pátek je na turnaji tradičně dnem, který uzavírá základní skupiny. Polská Toruň v 16 hodin nastoupila proti našlapanému Frýdku-Místku a ač český výběr vedl díky excelentním přesilovkám na začátku druhé třetiny už 4:1, o zlato si nakonec nezahrál, jelikož Poláci předvedli nevídaný obrat na 5:4 a Frýdecko-místecké poslali k zemi se sklopenými hlavami. Večerní zápas obstaralo Jastrzębie s Debrecínem, který sice na vedoucí gól polského mančaftu zareagoval vyrovnáním, ve zbytku ale nedokázal prolomit obranné řady ani gólmana a prohrál dle papírových předpokladů 1:3, což rozhodlo o tom, že Maďaři budou hrát jen o 5. místo, hráči Jastrzębie ale ryze polské finále.

Účast maďarského celku, ke kterému se v pátek připojil i porubským fanouškům známý Dominik Kafka, nakonec ale na turnaji skončila neúspěchem. Slovenská dvacítka se vzepřela alespoň v posledním utkání a vyhrála nad nováčkem 4:1. Duel o bronz proti sobě svedl Porubu a Frýdek-Místek, které kdekdo tipoval na finále, nicméně nečekaná klopýtnutí s polskými mančafty nakonec odsoudila týmy Chance ligy k malému finále o třetí místo. V něm Poruba rychle srovnala krok, nicméně samostatné nájezdy byly už v režii konkurenta, který udolal Flašarův výběr 2:1. Polské finále pak nabídlo vyrovnanou bitvu od první do poslední minuty, zlatou branku si však připsal Martin Kasperlík ve službách JKH GKS Jastrzębie, který rozhodl ve 24. minutě. Díky jeho dvěma gólům nakonec Jastrzębie přehrálo ve finále Toruň 3:2.

Na závěr turnaje byli ještě vyhlášeni nejlepší týmy a nejlepší hráči turnaje. Top gólmanem byl zvolen Ondřej Raszka, který vychytal jak Porubu, tak Debrecen i Toruň a dovedl svými jistými zákroky Jastrzębie až k titulu mistra. Nejlepším obráncem byl pak zvolen porubský obránce Ctirad Ovčačík, cenu za nejlepšího útočníka převzal Aleksandr Komaristy z Toruně.

Pořadí letošního ročníku turnaje O pohár RT TORAX

mužstvo