Poruba má zastoupení nejen v NHL, především však v Tipsport extralize

Lukáš Bajgar, 15.04.2020
HC RT TORAX Poruba 2011 navazuje na dlouholetou historii místního hokeje a stále se může těšit ze svých slavných odchovanců. Aktuálně nejslavnějším jménem zůstává řízný bek Dallas Stars, Roman Polák. Ale nejen on dělá čest místním barvám, pojďme si tedy připomenout ty nejslavnější, stále však aktivní.

Roman Polák – Dallas Stars

Urostlý zadák Roman Polák kroutí v NHL svou čtrnáctou sezónu, a ač je NHL jako jedna z mála zatím jen přerušena, nasbíral ve 41 utkáních 4 kanadské body, vše za asistence. V nejslavnější kanadsko-americké soutěži naskočil tak již k 879 zápasům a pyšní se 144 body!

Patrik Demel – American International College

Dalším bekem porubské školy, hrajícím za „Velkou louží“, je Patrik Demel, ve svých čtyřiadvaceti letech již pátým rokem hájí barvy univerzitních soutěží, kde si postupně svými výkony získal respekt a řadí se mezi taháky celé soutěže. V ročníku 2019/2020 naskočil ke 34 utkáním s bilancí 2 + 19 v nejvyšší americké univerzitní lize NCAA.

Ondřej Roman – HC VÍTKOVICE RIDERA

Foto: Petr Kotala

Vrátíme-li se zpět do Evropy, resp. do české Tipsport extraligy, nalezneme v ní několik zajímavých jmen. Prvním z nich je bezesporu tahoun Vítkovic, Ondřej Roman. 47 utkání zakončil s bilancí 14 + 19, ve své desáté vítkovické sezóně se tak dosti přiblížil metě 450 mačů v extralize.

Rostislav Olesz – HC Olomouc

V létě se představil v utkání HC RT TORAX Poruba 2011, aby se přesunul do hanácké metropole, kde po tříletém kapitánování ve Vítkovicích nasbíral 19 bodů s bilancí 8 + 11 v 52 zápasech, nevynechal tedy jediný boj.

Lukáš Klimek – HC Olomouc

Druhým zástupcem ZŠ Dětská, potažmo porubského hokeje v dresu Olomouce je Lukáš Klimek. Šest let strávil ve Spartě Praha, před letošním ligovým ročníkem se přesunul do Olomouce, kde zazářil v 52 utkáních 28 body za bilanci 11 + 17.

Vojtěch Střondala – HC Kometa Brno

Šikovný forvard Vojtěch Střondala nastupoval za Litoměřice v projektu Dukla, přesto se měl ukázat v druhé polovině soutěže právě v domovském HC RT TORAX. Nakonec chytil šanci za pačesy a připsal si 15 startů v extraligové Kometě s bilancí 1 + 1.

Tomáš Voráček – HC Dynamo Pardubice

Ještě v dorostu Poruby patřil mezi vytáhlé beky s tvrdou střelou, letos si Tomáš Voráček připsal třináctou extraligovou sezónu, postupně za Hradec Králové, Plzeň a nakonec Pardubice, kde strávil většinu soutěže. Celkově naskočil ke 45 zápasům s bilancí 0 + 3.

Klára Peslarová – MODO Hockey

Jedinou držitelkou Zlaté hokejky z Poruby je brankářka Klára Peslarová, která druhým rokem hájí kasu švédského MODO, patří mezi deset nejvytíženějších gólmanek ligy a s procentuální úspěšností 90,8 skončila na 10. Místě soutěže.

Jiří Klimíček – Briançon

Ze Švédska se přesuneme do francouzské nejvyšší soutěže, kde mezi beky reprezentoval Porubu Jiří Klimíček. Mladý obránce nastoupil do 33 utkání s bilancí 2 + 11 a po MHL či EBEL dokončil čtvrtý ročník právě ve Francii.

Petr Janečka – Montpellier II

Petr Janečka reprezentoval dlouhé roky Montpellier v nižších francouzských soutěžích, kde stabilně patřil mezi vůdčí borce soutěže. Letošní rok strávil v druhém týmu s bilancí 5 utkání a 4 + 3 KB. Kariéru ukončil definitivně před sezónou, ale přeci jej zasvrběly ruce a na pár utkání se divákům představil.

Michael Hranoš – Rozhodčí Českého hokeje

Nejen mezi hráče lze zaznamenat Porubany, čestnou výjimkou je Michael Hranoš, jehož pozorné oko spatřilo v roli čárového sudího Chance ligy i během utkání HC RT TORAX Poruba 2011. Připsal si 24 odpískaných mačů druhé nejvyšší ligy a již jen čeká na možnost vyzkoušet si extraligu…