Podražení nebylo, tak mi to přišlo správné, hlásí po fairplay gestu Marek Kaluža

R. Chyla, L. Bajgar, 06.04.2018
Porubští hokejisté jsou v laufu. V prvním kole kvalifikace o WSM ligu dokázali zvítězit na ledě vítěze západní skupiny druhé ligy z Jablonce nad Nisou, čímž zapsali už pátou výhru v řadě, a po triumfu 6:3 na ledě kousavých Vlků brali první tři body do kvalifikační tabulky. Hokejisty HC RT TORAX zdobila v úvodním duelu poslední části sezony zejména obětavost, parádním gestem se pak vyšvihl ve třetí třetině Marek Kaluža, který odvolal údajný faul soupeře. „Podle mě to faul nebyl, takže bylo dle mého názoru fér ten faul odvolat,“ hlásí čtyřiadvacetiletý mladík, který si tímto vysloužil pochvalu všech přítomných na zimním stadionu.

PORUBA VYMETLA DOUPĚ JABLONECKÝCH VLKŮ, ZACHAROVA LAJNA BYLA U POLOVINY BRANEK »

Poruba jako celek mířila ve své historii na sever Čech do Jablonce vůbec poprvé a prakticky vůbec nevěděla, do čeho jde. I kvůli toho odcestovala do více než tří set kilometrů vzdálené destinace o den dříve, aby se mohla na úvodní kvalifikační bitvu řádně připravit. „Pro některé kluky to až tak neznámý soupeř nebyl, jelikož loni proti nim už hráli. Chtěli jsme ale od začátku hrát hlavně ze zabezpečené obrany, což se více méně dařilo,“ těší Marka Kalužu bezprostředně krátce po vyhraném zápase, HC RT TORAX zvítězil totiž u Vlků 6:3.

„No v prvé řadě jsme rádi za tři body. Nesmíme se ale nechat ukolébat, ještě jsou před námi tři velmi těžké zápasy. Musíme jít zápas od zápasu,“ hlásí vytáhlý bek, který první tři body nijak nepřeceňuje. Poruba v zápase rychle vedla 2:0, pak ale domácím stačila minuta a rázem byl stav opět vyrovnaný. Co se s porubskou mašinou zničehonic stalo? „Sám opravdu nevím, co se tam stalo. Seběhlo se to tak rychle, že na to nedokážu odpovědět,“ směje se. Důvod k radosti byl oprávněný, slepené trefy Jablonce totiž Flašarův a Sršňův výběr vůbec nerozhodily a domácí se k ničemu až do konce druhé třetiny už nedostali.

Marek Kaluža sám první gól zařídil, když pro Tomáše Káňu puk naservíroval a doslova naporcoval mezi kruhy. „Někdo mi to hodil za modrou čáru, takže jsem jel podpořit útok. Na takovém kluzišti je to docela kousek od mantinelu k brance, takže jsem se pokusil vystřelit, pak se to ale ke mně odrazilo zase zpátky a v tu chvíli jsem už viděl najíždějícího Kaňku (Tomáš Káňa, pozn.red.) a ten už to pak hezky trefil,“ chválí ostravského snajpra. Vlci se dostali zejména ve druhé třetině pod drtivý tlak, Poruba z něj ale vytěžila jen dvě branky, a když Jablonec ve 42. minutě snížil na 3:5, drama bylo na světě.

„Určitě jsme čekali těžkou bitvu, zejména kvůli tomu malému hřišti, které v Jablonci mají, tak to bylo takové, že jsme nevěděli moc, co čekat. Vlci jsou v kvalifikaci navíc už potřetí za sebou, což náhoda asi nebude, takže žádní nazdárci to určitě nejsou. Ale pečlivá příprava přinesla úspěch,“ neskrývá radost. HC RT TORAX ve druhém kole stojí, v pondělí ale už přivítá většího adepta na postup – Havlíčkův Brod. „Musíme a chceme hrát stále svou hru. Nemůžeme jít rozhodně do zápasu s tím, že bychom soupeře nějak podcenili, ale důležité je, abychom se soustředili jen sami na sebe a svou hru. Připravíme se na ně, jak nejlépe můžeme a pak už to nějak dopadne.“

„Jak jsem již říkal, v Jablonci je velmi malé hřiště, takže, jestli jsme něco alespoň trochu čekali, tak to, že budou hlavně puky nahazovat a že budou hrozit z protiútoků, což se naprosto potvrdilo. Dokázali jsme se ale dostat do vedení a zbytek zápasu už byl spíše o tom, že jsme výsledek hlídali. Rozdíl v těch kluzištích je dost výrazný, v Jablonci je to specificky malé, takže se hrálo v rychlém tempu,“ pokračuje. Poruba tedy vyhrála na severu Čech 6:3, několik hráčů si ale ze zápasu odneslo krvavé šrámy. „Bylo to spíše asi tou obětavostí. Hráli jsme jeden za druhého, padáním do střel pomáháme hlavně gólmanovi a doufám, že se nám tato obětavost vrátí,“ doufá Marek Kaluža.

Porubský bek se ale spíše než asistencí u prvního gólu zapsal do paměti jabloneckému publiku, hráčům i všem ostatním přítomným situací ze třetí třetiny. Jablonec hrál přesilovku, Marek Kaluža se snažil za svou branku vybojovat puk, jenže upadl a rozhodčí neváhal ani chvíli. Vlci měli o svou výhodu faulem za podražení přijít a po krátké hře čtyři na čtyři měla následovat dle původního rozhodnutí krátká početní převaha porubských borců. Ovšem nestalo se. Porubský obránce totiž ihned přiznal, že se o faul nejednalo, za což sklidil po zásluze ovace. „Podle mě to faul nebyl. Dojížděl jsem kotouč, věděl jsem, že mám hráče za sebou, pak mi ale podjela brusle a byla to moje chyba a ne, že by mě jejich hráč podrazil. Myslím, že bylo fér ten faul odvolat,“ říká skromně na závěr.

STATISTIKY & FAKTA: MAREK KALUŽA
Věk: 24 let, narozen 12. října 1993 Výška: 190 cm Váha: 75 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: LHK Jestřábi Prostějov Další kluby: HC Olomouc (2011-2012), HC Bobři Valašské Meziříčí (2014-2016), HC Technika Brno (2016) Úspěchy: postup do WSM ligy (2014)