Po Endálově gólu jsem si říkal, že jsem dřevák, culí se žolík Andreas Kubáň

Lukáš Bajgar, 16.04.2018
V základní části převážně kryl záda Hynku Kůdelovi, v playoff si nezachytal vůbec, přesto dostal důvěru a zápas roku odchytal z pozice jedničky. O kom je řeč? O fantómu porubské kasy, Andreasi Kubáňovi, jenž rok co rok předvádí ve vypjatých utkáních v závěru sezóny neskutečné zákroky. Pochytat šestatřicet střeleckých pokusů nabuzených Rebelů z Havlíčkova Brodu zaslouží pořádný klobouček! „Pro mě je to fantazie!“ raduje se stálice v bráně HC RT TORAX.

Sázkové kanceláře před nedělní bitvou mírně favorizovaly domácí celek, vždyť Kotlina je známá nejen svou parádní atmosférou, ale také týmem, který se podruhé v řadě snaží dostat zpátky mezi prvoligovou elitu. Měla to být bitva jako hrom. A taky že byla… „Myslím si, že utkání bylo parádním vyvrcholením sezóny, jednalo se opravdu o zapás o vše. Bylo vidět, že oba mančafty jdou na krev, navíc skvělá atmosféra, pro mě asi nejpříjemnějsí porážka v karíéře,“ směje se radostně šestadvacetiletý brankář HC RT TORAX, Andreas Kubáň.

Celé playoff krýt záda neohrozitelné jedničce, Hynku Kůdelovi, více než polovinu kvalifikace v tomto trendu pokračovat, ale pak naskočit na půlku utkání s Vlky a na celý, navíc nejdůležitější z celého letošního ročníku, proti domácímu Havlíčkovu Brodu, to musí s sebou nést trému – postavit se mezi tři tyče a vědět, že za sebou už nikdo jiný není. „Jednoduché to určitě nebylo, myslím si, že nervózní byli úplně všichni, včetně mě. Ale byla to taková ta zdravá nervozita vzhledem k důležitosti utkání,“ poodkrývá taje nedělního naskočení do kasy. Kdy se vlastně Andreas Kubáň nominaci na utkání dozvěděl? „Nějaké náznaky od spoluhráčů jsem měl už po utkání doma s Jabloncem, které jsem dochytával. Cítil jsem, že by kluci chtěli, abych chytal. Holt máme stěstí, že má na to trenér cit, jak sám říká,“ vypráví muž za sklolaminátovou maskou v dobrém rozmaru.

„Upřímně nevím proč, příznám se, že jsem to nečekal, když mě celou sezónu v uvozovkách přehlíželi, odpovídá gólman HC RT TORAX na dotaz, proč se do brány dostal právě on, a pokračuje, „ale to je prostě playoff, snažil jsem se kvalitně trénovat a být připravený na to, že se může stát cokoliv. Jak říkal Honza Fišera: Kdo je připraven, není překvapen.“

Třetí třetina sotva začala a Lukáš Endál běsnil radostí, šikovnou střelou poslal Havlíčkův Brod do průběžného vedení 3:1 a Poruba rázem spadla z prvoligové lopaty. „Mám-li být upřímný, když jsme na začátku třetí třetiny dostali gól na 3:1, říkal jsem si, že jsem dřevák a nemám v té bráně co dělat. Pak už jen zbývalo věřit spoluhráčům, že tam něco dorvou a že už další gól nedostaneme. Velké díky a klobouk dolů klukům za to, jak zápas odjezdili,“ sklání největší poklony všem šestnácti mužům, kteří před ním bojovali o každý coul ledu.

Poruba vstřelila dvě branky, utkání prohrála, ale slavila. Takový scénář se asi zapíše do kroniky havlíčskobrodského hokeje temným písmem, možná se z kroniky klubu zápas navždy vytrhne a nechá se zapomenout. Pro hosty se jednalo však o nejsladší porážku v dějinách, který moment byl v utkání tím klíčovým? „Těžko říct, asi gól Jirky Zdeňka samozřejmě. Celkově bylo super, že jsme si soupeře nenechali odskočit a vždycky jsme parádně zareagovali na obdrženou branku.“ Vychytat 36 střel domácího celku a zajistit postup do WSM Ligy, co se Andreasi honilo hlavou jako první? „Je to fantazie, pro mě osobně uřčitě, přiznám se, že to je asi nejvíc vybojovat postup v týmu, který vás vychoval a naučil hrát hokej. Pořád jsem cítil, že mám tady nějaký dluh, který je třeba splatit, že jsem prostě neukázal, nebo nedostal možnost ukázat naplno, co ve mně je.“

„Chytal jsem už celkem dost podobně těžkých zápasů, ať už ve Vítkovicích v juniorce, kde jsme vyhráli titul, ve Frýdku, když jsme byli třetinu od toho, abychom vyřadili tehdy suverénní Prostějov, nebo loni ve finále se Vsetínem, ale tohle bylo přece jenom něco jiného, šlo o jediný zápas a nebylo kam uhnout, takže mám obrovskou radost, že to takhle vyšlo,“ hodnotí již s klidem na duši talentovaný brankář ostravské školy. Nelze než jen souhlasit a přát tomuto muži spoustu úspěchů v lapání kotoučů.

STATISTIKY & FAKTA: ANDREAS KUBÁŇ #33
Věk: 26 let, narozen 19. července 1991 Výška: 178 cm Váha: 78 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2009-2013), HK Nový Jičín (2011-2012), HC Frýdek-Místek (2013-2015) a AZ Havířov (2015-2016) Úspěchy: 1. místo ELJ (2013), 2. místo II. liga sk. Východ (2017)

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Slavia Praha