Peslar měl speciální motivaci. Jsem rád, že mi to tam padá, hlásí

René Chyla, Adam Bagar, 01.03.2017
Ani ve třetím čtvrtfinálovém zápase nebylo nouze o pořádně infarktové momenty. Nový Jičín se stejně jako v předchozích dvou utkáních ujal vedení, to ale znovu ztratil. „Nechci samozřejmě nic zakřiknout, ale z toho můžeme vycházet i v dalších zápasech, že máme dostatek sil na to, abychom utkání otočili,“ ví porubský odchovanec, který se znovu na domácím ledě trefil do černého a přispěl tak k vydřené výhře 3:2.

STATISTIKY & FAKTA: JAKUB PESLAR #11
Věk: 24 let, narozen 30. června 1992 Výška: 175 cm Váha: 84 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX PORUBA Další kluby: AZ Havířov (2010-2011, 2015-2016), HC Kometa Brno (2011-2013), HC Lvi Břeclav (2012-2013), JKH GKS Jastrzebie (2016-2017) Úspěchy: účast na univerziádě (2015), 3. místo II. liga (2014, 2015)

Porubští borci se i ve třetím duelu čtvrtfinálové série pořádně nadřeli. Díky trefě z poslední sekundy ale na poslední chvíli překlopili utkání na svou stranu, zvítězili 3:2 a v sérii se tak ujali vedení 2:1 na zápasy. „Lehký zápas to určitě nebyl, na výhru jsme se nadřeli. Hodně si to ale komplikujeme našim stylem hry a zejména neproměňováním šancí,“Jakub Peslar. Začátek zápasu přitom ale tak slavný nebyl, RT TORAX se prakticky k ničemu nedostal, navíc inkasoval gól v šestnácté minutě po parádně sehrané akci Lukáše Irgla s Vítem Christovem.

„Nemyslím si, že bychom začínali hůře než oni, ale Novému Jičínu tam vždycky něco spadne. Pro nás je dobré to, že se umíme zvednout a s výsledkem vždy ještě něco udělat. To je to hlavní a podstatné. Nechci samozřejmě nic zakřiknout, ale z toho můžeme vycházet i v dalších zápasech, že máme dostatek sil na to, abychom utkání otočili,“ připomíná fakt, že Ostravané ještě v této sérii nedokázali otevřít gólový účet utkání, přesto ale vždy dokázali skóre překlopit na svou stranu. První pauza tak byla v kabině poněkud bouřlivá. „Něco jsme si samozřejmě řekli, ale tohle by mělo zůstat v kabině,“ odmítá přiblížit dění v šatně po dvaceti odehraných minutách.

PORUBA DÍKY BRANCE V POSLEDNÍ VTEŘINĚ OTOČILA SÉRII, ROZHODL ZACHAR »

RT TORAX poté srovnal z hole Michala Sztefka, hosté se ale dlouho s rozhodčími dohadovali, leč nebylo jim to nic platné. Hlavní rozhodčí sice branku nejprve neuznal, po poradě s brankovým však svůj verdikt změnil a signalizoval tak gól. „Ten gól jsem neviděl. Navíc ze střídačky se to těžko posuzuje. Kluci, kteří byli na ledě, tak říkali, že minimálně deset čísel za brankovou čárou puk byl, navíc brankový rozhodčí také rozsvítil světlo, takže asi gól platit měl, ale jak říkám, ze střídačky podobné situace vidět nejdou,“ krčí rameny porubský odchovanec.

Minutu po emotivním vyrovnání skóre domácí borci otočili. Jakub Peslar posílal nahrávku na druhou stranu kluziště, místo toho ale trefil brusle Přemysla Vašuta, od nichž se puk odrazil za zmateného Iláše. „Pokud zrovna hraju, tak jsem moc rád, že mi to tam padá. Ale je jedno, kdo ty góly dá, hlavní je, že je někdo vůbec dá. Musíme být rádi, že se nám to tam odráží, protože ze tří zápasů jsme nedali žádný hezký gól. Jednou to tečuje obránce, pak se to odrazí od nohy, a tak podobně,“ vzpomíná. „Speciální motivací ale byla v tomto utkání návštěva Davida Mocka, který se přijel na mě podívat až z Prahy,“ usmívá se.

Jakub Peslar v zápase na ledě Draků.

Jakub Peslar se trefil ve čtvrtfinále již podruhé a ani jeho první gól by se zřejmě do ankety o Zlatou helmu nevešel. Porubský bek totiž od modré trefil jen zadní mantinel, odkud se odrazil do brankoviště, kde si jej gólman nešťastně srazil za svá záda. Nový Jičín měl zanedlouho ideální možnost ke srovnání, jelikož Vít Christov v oslabení ujel ostravské defenzívě, v rozhodující chvíli byl ale Jakubem Peslarem faulován a hlavní sudí nařídil nekompromisně trestné střílení. „Když si tu situaci přehrávám zpětně, tak jsem ji zřejmě špatně vyřešil a možná jsem mohl zkusit ještě toho hráče dobruslit, ale naštěstí gólman to pak vychytal,“ oddechl si.

Porubský obránce se v poslední třetině za stavu 2:2 zapsal ještě do statistik, když po naprosto čistém hitu musel usednout za katr. „Hodně emocí jsem vyjádřil už na ledě, ale rozhodčí to posoudil tak, jak to posoudil. Aby byl hráč za něco podobného vyloučen, tak s tím jsem se ještě nesetkal, ale tomu se teď můžu už jen zasmát,“ směje se. Domácí ale oslabení ustáli a zápas byl již jednou nohu v prodloužení, když David Zachar nahodil z rohu puk do brankoviště, kde si jej novojičínský brankář srazil za brankovou čáru. Na světelné tabuli v tu chvíli svítil čas 59:59.

„V podstatě jsme se už pomalu soustředili na prodloužení, ale hokej se zkrátka hraje šedesát minut, a když jsme šli naposledy na led, tak jsme si říkali, že se to pokusíme všechno nacpat do brány. Naštěstí nám to tam padlo,“ těší porubského beka. Nový Jičín ale hraje zodpovědně z obrany, a tak budou vysoké výhry porubského celku spíše výjimkou. „Jsou výborní v defenzívě, navíc tam jsou kluci, kteří mají zkušenosti i z vyšších lig. Sice máme asi ty pětky více našlapanější, ale oni jsou neskuteční bojovníci, kteří mohou v sérii jen překvapit. Tohle jim zřejmě dodává křídla, a tak budou bojovat do poslední chvíle. Jejich hráči poleví maximálně v případě, že povedeme o tři čtyři góly a ten zápas bude v podstatě již na naší straně. Dokud ale budou na kontakt, tak se budou rvát, budou dohrávat souboje, a to je možná také to, co nám trochu chybí. Kdybychom my ještě v tomhle přidali, dohrávali souboje, lehali do střel, tak bychom se tím i nakopli. Stačí, aby jeden hráč trefil někoho na ledě, to může nakopnout celou lajnu a celá lajna nakopne celou střídačku,“ uzavírá s odhodláním do dalších zápasů.

Jakub Peslar se vrátil z polského Jastrzebie a v obraně doslova řádí.