Novou hokejku jsem ke gólu vlastně nepotřeboval, směje se Jan Káňa

Lukáš Bajgar, 25.09.2018
Sedmé kolo druhé nejvyšší soutěže přineslo slezské derby, v němž domácí Frýdek-Místek hostil černého koně z Poruby. Ostravský celek po dvou zaváháních nechtěl tratit potřetí a v zápase se střelecky prosadil jako první, a do konce utkání o své vedení definitivně již nepřišel. Úvodní branky dosáhl Jan Káňa, který po zápase zářil štěstím: „Jsme spokojení, vyhráli jsme za tři body!“

PORUBA VYRABOVALA FRÝDEK-MÍSTEK A JE DRUHÁ! ZÁŘIL DOLEJŠ, VÍTĚZSTVÍ PODTRHL ILLÉŠ »

Ostravský kanonýr i v letošním ročníku potvrzuje vlažnější střelecký start do soutěže v dresu HC RT TORAX, stejně jako tomu bylo v minulé sezóně. V sedmém kole Chance ligy však prokletí zlomil a ve 4. minutě poslal hosty prvně do vedení. „Konečně gól, konečně to padlo,“ usmíval se šťastný střelec Jan Káňa a pokračoval, „dostal jsem novou hokejku a ani jsem ji vlastně nepotřeboval. Obránce chtěl puk vyhodit, vystřelil, já do střely najel, trefilo mě to do břicha, odrazilo… A byl gól!“

Osmadvacetiletý snajpr si připsal do statistik celkově dva body za gól a asistenci a v týmovém bodování notně povyskočil nahoru. Přesto Jana Káňu zajímal především týmový výkon: „Jsme spokojeni, že jsme vyhráli za tři body! Hlavní je, že jsme zápas udrželi a nepokazili jako doma proti Litoměřicím.“ Šesté kolo – zmiňované proti Litoměřicím – se vyvíjelo pro Porubské dlouho velmi dobře, až do 56. minuty, kdy hosté nejdříve snížili, aby 14 sekund před závěrečnou sekundou vsítili vítěznou trefu. Což předvedli i několik dní nazpátek proti Frýdku-Místku, to dokonce v čase 59:59! „Chtěli jsme opravdu moc tento zápas vyhrát, protože kdybychom jej prohráli, tak se můžeme dostat do nějaké frustrace. Mohli bychom v našich hlavách klesnout a to by nebylo pro nás dobré, a také bychom klesli v tabulce. A to jsme taky nechtěli.“

Vzpomínky na poslední kolo se oživily v 58. minutě, kdy se Frýdek-Místek dostal na dostřel jediné trefy. „Určitě to všem blýsklo na střídačce. Proto říkám, že jsme rádi, že jsme zápas udrželi, a i když jsme měli na konci jedno oslabení, tak máme tři body.“ Sám Káňa na ledě odehrál poslední vteřiny a nechal na něm skoro duši. Kde byl puk, tam byl i on. Nepustil soka k ničemu. Však zadýchaný je jistě i teď, když čtete tento článek… „Oslabení bylo po celý zápas docela hodně, v podstatě jsme všechna hráli na šest útočníků. Opravdu je to namáhavé,“ odpovídá na dotaz náročnosti této fáze hry.

Zlí jazykové mohli říkat (a některé pokřiky tomu nasvědčovaly), že se na ledě setkaly Vítkovice s Třincem, odvěcí extraligoví rivalové, což porubský sympaťák rázně odmítá: „My jsme Poruba! Hrála Poruba s Frýdkem-Místkem, a i přesto, že víme, že spousta kluků je z Vítkovic, tak ti kluci jdou tady – do Poruby, určitě ne do žádného béčka Vítkovic.“

První trefy sezóny se dočkal také premiant v dresu HC RT TORAX Poruba 2011, Jaromír Pytlík, jak jej hodnotí jeho zkušenější týmový parťák? „Pytlík je určitě šikovný hráč. Popravdě jsem jeho gól neviděl, ale věřím, že se mu pokladník určitě přihlásí,“ dodává mírně záškodnicky. A co lze očekávat v dalším kole na půdě Valachů ze Vsetína? „Publikum požene domácí dopředu, my do Vsetína půjdeme s tou svou hrou, kterou hrajeme, která nás zdobí a se kterou vyhráváme. Budeme se to snažit přenést do zápasu se Vsetínem a budeme se snažit vyhrát za tři body.“

STATISTIKY & FAKTA: JAN KÁŇA #93
Věk: 28 let, narozen 22. března 1990 Výška: 172 cm Váha: 94 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC Vítkovice Ridera (do 2015) Další kluby: Prince Edward Island Rocket (2007-2008), HC RT TORAX Poruba (2008-2009), SK Horácká Slavia Třebíč (2009-2010), HC Slovan Ústí nad Labem (2011-2012), AZ Havířov (2015-2016), Draci Šumperk (2015-2016), LHK Jestřábi Prostějov (2016-2017), Brest (2017) Úspěchy: účast v reprezentaci do 16, 17, 18 a 20 let, zlato ELSD (2006), zlato ELJ (2009), stříbro ELH (2011)