Na hattrick jsem nemyslel, hlavní jsou tři body, míní dvoubrankový Stach

René Chyla, 12.11.2016
Sedm zápasů, čtyři asistence. Ne příliš lichotivou statistikou se mohl před pátečním zápasem chlubit porubský útočník Jakub Stach. Vše ale změnil až zápas proti Uherskému Brodu, kdy se dvěma výstavními trefami výrazně podepsal po výhru 6:2. „Trenér byl hlavně spokojen, že se prosadily i ostatní lajny,“ říká dvoubrankový střelec, jehož zejména první gól by mohl spolehlivě konkurovat akcím ve Zlaté helmě.
STATISTIKY & FAKTA: JAKUB STACH #14
Věk: 17 let, narozen 10. prosince 1998 Výška: 181 cm Váha: 71 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA Úspěchy: postup do ELMD (2014)

Porubská juniorka měla v pátek na programu již pátý zápas v řadě na venkovním ledě, tentokrát ji ligový los přisoudil uherskobrodský Spartak. Ačkoliv byli domácí předposlední a RT TORAX atakuje příčky nejvyšší, museli se mít Bahníkovi svěřenci na pozoru. Nejenže první letošní vzájemné utkání rozhodli až tři vteřiny před koncem, v loňské sezoně dokonce na ledě Spartaku padli a tím se postarali o snad největší překvapení uplynulého ročníku. „Trenér nám dal před zápasem jasný úkol. Měli jsme si vytvořit náskok alespoň o tří góly, hrát pak s klidem a vyhrát,“ prozrazuje Jakub Stach.

Začátek ale úplně ideální nebyl, ač Porubští vedli po první třetině 1:0. „Do utkání jsme nastoupili laxně, jelikož jsme dovolili domácím střílet z velmi nebezpečných pozic, naši svatyni ale uhlídal famózní Honza Zavadil,“ chválí jedničku v porubském brankovišti. Nutno říci, že Spartak už ve čtvrté minutě sahal po úvodní brance, Bařinkova teč ale skončila pouze na tyči. „Chyby plynuly zejména z toho, že jsme se nevraceli do obranného pásma a špatně jsme si rozebírali hráče. Tím jsme si dělali hru obtížnější,“ ví dvoubrankový střelec pátečního večera.

STACH DVĚMA GÓLY SRAZIL UHERSKÝ BROD, FERLEŤJÁK SLAVÍ V JUNIORCE PREMIÉROVOU TREFU »

Druhá třetina už byla ale jasně v režii Porubských. „Utkání se lámalo ve druhé třetině, kdy už jsme si řekli, že se musí něco změnit. Nastoupili jsme jako jiný tým a snažili jsme se hrát jednodušeji a dodržovat taktiku, což se nám nakonec povedlo, my dokázali třikrát skórovat a uklidnili se,“ vypráví porubský útočník, který ve 38. minutě vstřelil svůj první gól v Lize juniorů a byla to hned trefa, za kterou by se nemusel stydět ani kdejaký mazák z extraligy či NHL. „Ondra Veselý mně zkušeně nahrál na levou stranu. Byl už jsem poměrně v ostrém úhlu a soupeři mě ani nenapadali, tak jsem to zkusil a vyšlo to,“ líčí situaci u své premiérové trefy, která byla na milimetr přesná a puk zaplul nekontrolovatelně s pomocí tyče do levého horního růžku.

Jakub Stach tak po právu sklidil u střídačky slova chvály, a jelikož do pauzy zamířil do černého ještě Jan Bernát, o vítězi byl prakticky rozhodnuto. „I když našeho tahouna Patrika Golu vyloučili na deset minut, tak nás to nezastavilo a dokázali jsme si vytvořit od Brodu gólový odstup. Trenér byl hlavně spokojen, že se prosadily i ostatní lajny,“ libuje si sedmnáctiletý sympaťák. Uherský Brod se ale nevzchopil ani po druhé přestávce a to byla další šance pro ostravské borce. „Ve třetí třetině jsme částečně navázali na tu druhou, ale v posledních pěti minutách jsme několikrát dovolili soupeři ujet. Stalo se tak po hrubých chybách, kdy jsme nechali Brodu moc prostoru na rozehrávku,“ uvědomuje si.

Ještě než Uherský Brod dvakrát udeřil ve třech minutách, premiérovou trefu zaznamenala také nová akvizice porubské juniorky. Ve svém druhém zápase skóroval pod taktovkou Miroslava Bahníka také David Ferleťják. „David se s ničím nepáral a z první prostřelil brankáře. Byla to radost něco takového sledovat. Snad bude trenérovi zapadat do koncepce a vydrží u nás.“ Spartak pak v krátkém sledu dokázal dvakrát skórovat, pokazit Zavadilovi čisté konto a snížit na 2:5. Po devíti vteřinách od domácí druhé branky však Jakub Stach zaúřadoval podruhé a stal se tak hlavním mužem zápasu.

„Druhý gól padl i díky pomoci rozhodčího,“ přemítá v hlavě. „Před vhazováním na mě mrkl Peťa Ščurek, ať si najedu mezi obránce. Já tak učinil a puk se mi šťastně odrazil od sudího na hůl. Pak už to bylo jen mezi mnou a brankářem. Vystřelil jsem pod pravou paži, což se nakonec ukázalo jako dobrý tah,“ těší porubského mladíka. „Na hattrick jsem nemyslel, hlavní je, že jsou tři body a dobrý pocit ze hry. Už takhle mě to přijde draho,“ směje se.

Jakub Stach tak čekal na první gól v mistrovském utkání Ligy juniorů dlouhých třináct kol. „Kdybych proměňoval šance, ve kterých se ocitnu v zápase, tak jich mám na kontě už daleko více. Trenér už mi to několikrát vyčítal, že góly nedávám, protože se na to nesoustředím. Jsem ale rád, že jsem to střelecké zakletí prolomil. Snad na to navážu a bude to tam padat,“ doufá. Další možnost bude mít již v neděli, kdy do RT TORAX ARENY dorazí poslední Boskovice, které ještě nezískaly ani bod, průměrně inkasují deset gólů v každém zápase a již nyní se postaraly o nejhorší vstup do ligy v historii.