Marek Pavlačka: Sareza potrápí i Ústí, jestli postoupí do vyřazovacích bojů

Lukáš Bajgar, Vladimír Vronka, 18.02.2007
Před vánočními svátky opustila Sarezu Ostrava hned trojice hráčů, která zamířila za hranice severního souseda. Dva z nich - Marek Pavlačka (na snímku) a Dušan Brincko - do stejného celku, JKH Czarne Jastrzębie, který je od Ostravy vzdálen, kam by člověk kamenem dohodil. V sobotním utkání I. polské ligy Jastrzębie hostilo MMKS Podhale Nowy Targ. Oba kluby spojuje jediný fakt: domácí jsou druzí v tabulce, hosté druzí od jejího konce a konečný účet zápasu 8:1 hovořil za vše.

„Černým Jestřábům“ úvod utkání nevyšel dle představ, nejenže s předvedenou hrou nemohli být spokojeni, navíc se po brance Maćka Sulky dostali do jednobrankového manka, které smazali až šest vteřin před závěrem prvé části. „Dnes byla povinnost vyhrát, Nowy Targ je předposlední. Navíc my chceme postoupit, i když první třetina tak nevypadala. Potom jsme dali góly a bylo to už dobré,“ spokojeně přikyvuje Marek Pavlačka nad ziskem dalších prvoligových bodů, k tomu si v utkání připsal dva kanadské body za branku a asistenci. „Do zápasu jsme nastupovali, jako bychom je podcenili. Mluvilo se, že se musí vyhrát a že jim musíme dát pět, osm. Nastřílet góly. Hrají zde mladí kluci, kteří si to v podvědomí vezmou, podle toho také první třetina vypadala.“

Diváka navyklého na řadu osobních soubojů či dohrávání akcí u mantinelu by možná překvapila takřka fair play hra, do srovnání s českou druhou nejvyšší ligou se centr se sedmadvacítkou na zádech přesto nikterak nepouští: „Určitě je nějaký rozdíl, když hrajeme s Katowicemi nebo Polonii Bytom, není tak zřetelný. Ale zápasy s Nowym Targem, Opolem nebo s polskou osmnáctkou, který jsme hráli, se srovnat nedají. Nechci špatně mluvit na polský hokej, ale myslím si, že nelze srovnat s první ligou. Uvidíme ale v play-off při těžších zápasech.“

Město Jastrzębie-Zdrój se může pochlubit nádhernou moderní halou v mnohém podobnou Buly Areně v Kravařích. „Hala je dva roky nová, zázemí je pěkné. Ze začátku jsem byl trochu vykulený, nejen z hokeje, ale už jsem si zvykl. Jsem celkem spokojený,“ pochvaluje si Pavlačka. Jen s atmosférou ve stadioně je to hodně na bodu mrazu, jen občasné zatleskání vyrušilo ostatní z klidu. „Když jsme hráli s Bytomí, tak trošku fandili, ale není to ono. Já jsem si taky myslel, že to bude lepší,“ kroutí hlavou porubský odchovanec, přitom návštěva několika set diváků by dávala tušit přesný opak.

„Tlak vedení, že by chodili přímo do šatny, nebo že bychom měli nějaké setkání, že musíme, to není. Tlak vytváří trenér, chce postoupit. Vedení nás sem s Dušanem Brinckem bralo s tím, že chtějí, abychom jim v tom pomohli,“ vyvrací domněnku postupu za každou cenu.

„Samozřejmě, že fandím Sareze, vždyť jsem za ní hrál tolik roků a bylo by špatné, kdybych jí nefandil. Na utkání se nechodím dívat, protože se mi kryjí s odpoledními tréninky nebo v sobotu či v neděli se zápasy. V pondělí mi to ovšem vyjde a já doufám, že vyhrají, navíc přijdou lidé. Jestli Sareza postoupí do play-off, potrápí i Ústí,“ věští úspěšné působení ostravského klubu ve vyřazovacích bojích.

Dušan Brincko trefou od modré ze 27. minuty navýšil účet zápasu na průběžných 3:1, místy si na ledě dělal co chtěl a nebylo až tak zvláštní, když místo pravého obránce zaujímal roli forvarda. „Hrál jsem proti ním poprvé, říkali mi, že je to lehký soupeř. Je jen dobře, že jsme vyhráli. Tady se hraje trochu volněji, protože nás trenér nesvazuje nějakou taktikou a když je slabý soupeř, tak si může člověk více dovolit,“ kvituje trochu volnější úlohu v týmu okořeněnou technickými finesami před hostujícími gólmany.

„Liga je neporovnatelná s první českou ligou, je jako druhá česká, některá družstva možná ještě horší. Ale když se hraje v Katowicích, kde jsou lepší hráči, je to úplně o něčem jiném. Do týmu přišlo deset nebo třináct hráčů, kteří nebyli zvyklí s námi hrát a dnes jsme hráli poprvé na čtyři pětky, což jsme předtím nehrávali. I mladí junioři se ukázali - praktický celý týden už trénovali v téměř podobném složení a hráli velmi dobře, plnili taktické pokyny trenéra, které jim udal na trénincích. Umí si nahrát a dnes to potvrdili. Dali dva nebo tři góly po pěkných nahrávkách či akcích,“ dokáže robustní bek porovnat úroveň tamní soutěže, neopomněl ale pochválit parádní výkon Jastrzębského mládí.

I přes již téměř dvouměsíční hostování v prvoligovém mančaftu stále nepoznal zákoutí polského města: „S Markem jezdíme jen na tréninky, ve městě jsem ještě nebyl. Krom bytových jednotek, kolem kterých chodíme, jsem neviděl nic.“ Stejně jako Marek Pavlačka si zázemí týmu spíše vychvaluje. „Je tady celkem pěkně. Ještě by se mohlo změnit něco v šatně, visí v ní ribana, a ta by viset nemusela. Je to trochu jiné než v například Čechách. Ve Francii jsem toto za pět let taky nezažil, tam jsme si nosili ribana, ponožky nebo mokré ručníky domů.“ Jen s diváky je to prozatím co se týče povzbuzování na štíru a ví to také Brincko: „Dnes byli úplně ticho. Když jsme hráli proti Bytomi, bylo jich více a i povzbuzovali, takže to asi závisí i od mužstva, které hraje proti nám.“

Statistiky z utkání

JKH Czarne Jastrzębie – MMKS Nowy Targ 8:1 (1:1; 4:0; 3:0)

Branky a nahrávky: 20. Zubek (Kwiatek), 22. Kwiatek, 27. Brincko, 33. Zubek (Kwiatek), 39. Kulas (Mackiewicz, Kąkol), 47. Pavlačka (Bigos), 50. Mackiewicz (Bryk, Kulas), 51. Bigos (Pavlačka) – 13. Sulka (Iskrzycki)

Střely: 37:16, Diváků: 700.

Zimní stadion ve městě Jastrzębie - Zdrój
Hlavní tribuna je jen k sezení, ostatně krom sektorů hostí celý stadion tak je
Pohled na hlavní tribunu haly
MMKS Nowy Targ