Letní seriál: Hokejové osobnosti z Poruby, díl V.

Gabriela Juříková, 24.06.2016
Od pondělí 20. června je čerstvým třicátníkem, a kdyby od patnácti let neoblékal dres Poruby, do velkého hokeje by talentovaný gólman vstoupil z mateřského klubu VHK Vsetín. Má čtyři starty na MS s bilancí zlata z roku 2010 a dvou bronzů z následujících dvou let. Je vicemistrem České republiky ze sezóny 2008-09 a s týmem KHL vyhrál první místo ve Spenglerově poháru. Ještě nevíte, o kom je tento díl? Následující informace Vám už jistě napoví. Je úřadujícím mistrem švýcarské NLA.

Jakub Štěpánek

Gólman z Valašska, který se v patnácti letech (polovina sezóny 2001-02, pozn. red.) objevil v porubském dorostu, za nějž v další sezóně odchytal 47 zápasů. Následující ročník stál v bráně porubské juniorky a jedno utkání odchytal v reprezentačním drese osmnáctky. Pak už šla Jakubova kariéra strmě nahoru, protože další rok začal nastupovat už i za prvoligové muže, tehdy HC SAREZA Poruba.
V sezóně 2005-06 se kromě porubské juniorky a áčkového týmu, třikrát postavil mezi tři tyče reprezentační dvacítky a od následující sezóny byl pětkrát v bráně extraligových Vítkovic.

Rok na to se ve Vítkovicích objevil sedmkrát a od sezóny 2008-09 se starty v obou týmech otočily. Porubskou bránu hájil jen pětkrát oproti 31 zápasů v drese Vítkovic s průměrem 2,15 gólů. V playoff pak odchytal 10 utkání s průměrem 1,85 gólů na zápas a dostal se s týmem až do finále, kde Vítkovice prohrály s Pardubicemi 4:0 na zápasy. Jakuba Štěpánka, který navíc nastoupil k devíti zápasům za reprezentaci, z toho pět na MS, čeští hokejoví experti vyhlásili „Nováčkem roku 2009.“

Ve druhé reprezentační sezóně 2009-10 aktivně odchytal jen dvě utkání a na MS v Německu jako třetí gólman za Vokounem a Pavelcem získal titul Mistra světa. První zahraniční angažmá na sebe nenechalo dlouho čekat a z Vítkovic se stěhoval do SKA St. Petersburg. S tímto týmem KHL vybojoval na konci roku 2010 prvenství v 84. ročníku Spenglerova poháru. I v reprezentačním drese se Jakubu Štěpánkovi v sezóně 2010-11 dařilo. Odehrál dvanáct utkání s průměrem 2,85 branky na zápas. Jako druhý gólman na MS kryl záda Ondřeji Pavelcovi a s týmem vybojovali bronzové medaile.

Přestože si držel vyrovnané výkony, jedničkou se nestal ani při čtvrtém startu na MS v roce 2012, kde byl druhým brankářem za Jakubem Kovářem. V pěti odchytaných utkáních měl průměr 1,49 gólu na utkání, čímž přispěl k obhajobě třetího místa a zisku bronzových medailí. V průběhu sezóny 2012-13 změnil v rámci KHL Štěpánek dres a ze St. Petersburgu odešel do týmu Lev Praha.
Od podzimu roku 2013 je hráčem Severstal Cherepovets, který jej v prosinci roku 2015 uvolnil na hostování do švýcarského Bernu, kterému svými skvělými výkony dopomohl v playoff postupně vyřadit vítěze základní části Curych, druhý tým Davos a ve finále vybojoval titul Mistra švýcarské NLA v zápasech s Luganem.

Po skvěle zakončené sezóně se začalo proslýchat, že by Jakub Štěpánek měl v nadcházející sezóně oblékat dres dalšího švýcarského hokejového týmu EHC Kloten, který má na soupisce prozatím jediného gólmana.

K nedávným narozeninám přeje redakce HC Poruba Jakubu Štěpánkovi hodně zdraví, štěstí, pohody a ještě spoustu neméně vydařených sezón, jako byla ta uplynulá.