Letní seriál: Hokejové osobnosti z Poruby, díl I.

Gabriela Juříková, 22.05.2016
První část letní přípravy je v plném proudu a fotky z ní můžete vidět na našich sociálních sítích, ale chceme vás bavit i slovem, proto přicházíme s „Letním seriálem“ o hokejových osobnostech, které vzešly z porubského klubu nebo jím alespoň významně prošly. Možná se sami budete divit, že ten či onen hokejista se poprvé postavil na brusle v Porubě nebo v jejím dresu odehrál nějaká ta utkání.

MARTIN PRUSEK

Hokejové krůčky začal dělat takřka za svým domem! Na porubském zimním stadionu (tehdy Hutní Montáže Poruba) pod vedením trenéra Pavla Duhana, odkud až v juniorském věku přešel do extraligových Vítkovic, kde působil sedm sezón (1994/1995 – 2000/2001) a stal se vicemistrem republiky, dvakrát bral s týmem bronz.

V roce 1999 jej draftoval v 6. kole tým Ottawa Senators jako 164 hráče. Ale za mořem se začal prosazovat až v sezóně 2001/2002. Zprvu se rozkoukával na farmě Grand Rapids Griffins, kde odehrál 33 zápasů a jen na jeden se podíval do hlavního týmu Ottawy. Druhý rok pendloval mezi A – týmem (18 zápasů) a Binghamton Senators (4 utkání) a třetí rok pobytu za mořem byl již stálým členem Senátorské kabiny. S odchytanými 29 zápasy dopomohl k vítězství v základní části.

Při výluce v NHL hrál za Vítkovice Steel a Znojemské Orly, a když se vrátil zpět za moře, oblékl k 9 utkáním dres Columbusu Blue Jackets a 23 zápasů odchytal na farmě Syracuse Crunch.
Sezóna 2006/2007 nastartovala jeho ruskou misi. V týmu SKA St. Petersburg stál mezi třemi tyčemi celkem 22 krát. Po roce stráveném ve Vítkovicích, kde byl ve 43 zápasech jasnou jedničkou, se opět vrátil na ruskou půdu. Jeho služby v roce 2008/2009 využíval Spartak Moskva a posléze Dinamo Riga, s níž v sezóně 2009/2010 v play-off nepřešel přes čtvrtfinále a navíc vážně onemocněl.

Po léčbě zánětu srdečního svalu se pokoušel vrátit do branky, ale nemoc mu umožnila pouhých sedm utkání. Dvě s Vítkem na prsou a pět za tehdy prvoligovou Olomouc. Na krk si přesto pověsil druhou stříbrnou medaili vicemistra extraligy. Poté ukončil hokejovou kariéru a stal se trenérem vítkovických gólmanů. V roce 2012/2013 začal trénovat i reprezentace. Začínal u šestnáctiletých hráčů, které trénoval i další rok (U17) a poté se stal také členem realizačního týmu u A-týmu, jehož součástí byl do loňského MS.

V těchto dnech jej můžete opět potkávat na porubské ledové ploše při trénincích vítkovických gólmanů všech věkových kategorii.
Největší úspěchy: dvě stříbra, stejný počet bronzů v extralize, k tomu se může Martin Prusek pyšnit i titulem mistra světa z Norska roku 1999 a dvěma bronzy z MS z let 1997 (Finsko) a 1998 (Švýcarsko). Na všech třech mistrovstvích dělal trojku Hniličkovi a Čechmánkovi. V AHL (2000/2001) se stal brankářem s nejnižším průměrem obdržených branek a navíc členem All Stars Teamu.