Květoslav Foltýn hodnotí uplynulou sezónu mladších žáků – 7. ročníku

Romana Opatová, 17.04.2020
Také hráči 7. třídy nestihli vzhledem k nákazové situaci a přijatým opatřením odehrát všechny zápasy ve své soutěži „Liga mladších žáků C“. Z 28 plánovaných zápasů odehráli 25. V polovině března musela být soutěž stejně jako všechny tréninkové jednotky ukončena.

Tým HC RT TORAX se postupně utkával celkem 4krát se sedmi dalšími týmy z Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje a polského výběru. Z pohledu výsledků se v kvalitativně velmi silné soutěži v průběhu celé sezóny střídaly úspěchy i neúspěchy. Konkrétní výsledky a hodnocení dílčích utkání mohli čtenáři sledovat na www stránkách po celou sezónu v měsíční periodě.

Hlavním trenérem ročníku byl v této sezóně Karel Suchánek, asistentem Květoslav Foltýn. Tato sehraná trenérská dvojice vedla v tomto roce také starší žáky – 9. třídu. Mají tedy možnost porovnávat úspěchy i kvalitu mezi oběma ročníky. O hodnocení 7. třídy jsme požádali trenéra Květoslava Foltýna.

Jak hodnotíte uplynulou sezónu očima trenéra?
Začátkem měsíce května 2019 jsme přebrali spolu s trenérem Karlem Suchánkem ročník 2007. Tento ročník se po předešlé sezóně nejevil v dobrém světle. A to jak po stránce fyzické, tak také bruslařské a herní. V neposlední řadě nepanovaly mezi kluky ani dobré vztahy v kabině. Na tyto problémy jsme se chtěli v nastávající sezóně soustředit.
Už po celou dobu letní přípravy jsme se na tyto nedostatky zaměřili. Kluci absolvovali náročnou přípravu na suchu doplněnou dvěma tréninky v týdnu na ledě a celý cyklus jsme zakončili týdenním soustředěním v Jeseníkách. Z našeho pohledu se už první zlepšení projevilo na domácím turnaji v závěru měsíce srpna, kdy jsme v konkurenci šesti silných týmů obsadili čtvrté místo.
Co se týká samotné soutěže, shodli jsme se s trenérem Suchánkem na tom, že tato zkrácená verze vůbec nedopadla pro tento ročník špatně. Nechci hodnotit sezónu podle výsledků a umístění, protože to pro tento ročník není myslím to podstatné, i když jsme na tom letos byli bodově lépe než v ročníku minulém. Bylo znát zlepšení v herní činnosti, bojovnosti, i fyzické připravenosti odehrát zápas celých 60 minut, i když jsme se v některých zápasech nevyhnuli herním výpadkům.

Co považujete v týmu za největší úspěch, překvapení či naopak zklamání?
Za největší úspěch, který se týká dosaženého hokejového výsledku, považujeme vítězství na Vánočním turnaji v Hronově při konkurenci šesti týmů. Pokud jde o ostatní dosažené úspěchy, tak pozitiva vidíme hlavně v tom, že jsme už dokázali být rovnocenným soupeřem týmům jako jsou Třinec, Vítkovice, Olomouc, Frýdek-Místek a odehrát s těmito kluby vyrovnané zápasy. Také zlepšení atmosféry v kabině, kdy kluci pochopili, že jsou jeden tým, a tak i po celou sezónu v zápasech vystupovali.
Co se týká překvapení, tak asi za zmínku stojí progres a zlepšení některých hráčů, u kterých se to až tak nepředpokládalo. Na druhou stranu je tady zklamání z přístupu některých jedinců k tréninkovým jednotkám.

7. třída patří k nejméně početnému ročníku v klubu HC RT TORAX. Odráží se tato skutečnost do výkonosti týmů či výsledků utkání?
Ano, to máte bohužel pravdu. S tímto problémem se tento ročník potýká už třetí sezónu. Od toho se pak odráží kvalita tréninků, výkonnost hráčů, chybí konkurence, samozřejmě herní projev a v neposlední řadě i výsledky zápasů.
Naštěstí z kraje uplynulé sezóny došlo k doplnění hráčů na všech postech. Přišli k nám kluci z Krnova, Českého Těšína, Polska, Ukrajiny a Nového Jičína. Tím došlo ke zvýšení konkurence, zkvalitnily se tréninkové jednotky, a to celé se pak projevilo jak v soutěžních utkáních, tak na chodu celé kabiny.
Velkou zásluhu na doplnění kádru má právě trenér Suchánek, který využil své dlouholeté trenérské praxe a kontaktů ku prospěchu tohoto ročníku.
Doufáme, že tito hráči budou chtít nadále za náš klub hrát, a popřípadě se k nim přidají i další.

Hráče čeká příští sezónu soutěž již v kategorii starších žáků. Jaký vnímáte rozdíl mezi těmito kategoriemi?
Rozdíl mezi těmito kategoriemi určitě je. Bude se týkat hlavně fyzického nasazení, rychlosti, individuálních schopností, herních kombinací. Kluci se budou muset také vyrovnat s hrou do těla, která ještě v kategorii mladších žáků, až na výjimky, není povolena. To vše se taky bude odvíjet od mentálního vývoje těchto dětí.
Na druhou stranu, všechna mužstva jsou na stejné startovní čáře, bude jen záležet, jak tyto kluky na přechod do starší kategorie připravíme, a to jak po stránce fyzické, tak mentální.
Za mě jen doufám, že následující sezóna proběhne bez omezení a že se ve zdraví všichni sejdeme opět jak na hřištích, tak v tělocvičnách i na ledě, a to v brzké době.