Když bouchla hala, tak to bylo jasné, usmívá se Tadeáš Jaroš. Nebyl za dřeváka

René Chyla, 11.04.2018
Čtyřicet minut nic, pak velkolepá jízda, pět branek v jablonecké síti, výhra 6:3 a tři body do tabulky. HC RT TORAX se oproti prvnímu zápasu s Vlky pořádně nadřel a stoprocentní bilanci v kvalifikaci si pojistil až v poslední třetině. Přitom nebylo daleko od senzace a Jablonec mohl porubskou mašinu vykolejit a zapsat za poslední tři roky v kvalifikaci teprve druhé vítězství. Nestalo se, Vlky zlomila branka domácích ve 42. minutě z hole Marka Haase na 2:3, pak už se Severočeši sesypali jako domeček z karet. „Jsem rád, že jsme se semkli a ukázali, co v nás je,“ ulevil si krátce po zápase Tadeáš Jaroš.

PORUBA JE PO DALŠÍM OBRATU KRŮČEK OD WSM LIGY, ROZHODLA HAASOVA FORMACE »

Porubští ale nezačali vůbec špatně a v první třetině se dostali do vedení po trefě Jana Káni. Jenže pak přišla křeč, rozklepané hokejky a s tím spojená jablonecká jednoduchost znamenala vedení Vlků 1:3. „Nevím, jestli jsme byli tak svázáni, nebo nervózní, ale Jablonec se dostal třemi góly do hry, byl na koni. Nejsou to žádní nazdárci, kvalifikaci hrají potřetí v řadě, mají tam výborné hokejisty a zkušené borce, takže jsem rád, že jsme se takhle semkli a ukázali, co v nás je,“ hledá příčiny výpadku Tadeáš Jaroš.

„První dvě třetiny určitě nebyly z naší strany kdovíjaké, nehráli jsme to, na čem jsme se domluvili, a Jablonec se dostal do vedení 3:1. Po druhé třetině byl v kabině trochu vítr, řekli jsme, že celou sezonu podáváme dobré výkony a že si to posledním domácím zápasem nepoděláme už jen kvůli fanouškům, kterých přišlo opravdu hodně. Zapnuli jsme do plných a každý potom viděl, že jsme je ve třetí třetině přejeli, tohle už byl náš hokej. Takhle ale musíme hrát šedesát minut a ne jenom dvacet,“ velí před zřejmě rozhodujícím zápase v Havlíčkově Brodě.

Jablonec Ostravany trápil a trápil. Co se změnilo oproti zápasu na severu Čech, kde HC RT TORAX hru dirigoval i přesto, že Jablonec těžil z výhody malého kluziště? Přišlo podcenění soupeře a myšlenka, že to půjde „samo“? „Podcenění v tom určitě nebylo, každý tady ví, o co hrajeme, máme od začátku sezony jasný cíl, se kterým jsme do každého utkání vstupovali. Možná trochu nervozita, ale třetí třetina byla naší vizitkou, jsou to výborné tři body do tabulky,“ váží si veledůležitého vítězství útočník, který už je jednou nohou ve vodách WSM ligy.

Poruba má v tuto chvíli devět bodů po třech utkáních, stále ale ještě nemá vyhráno. Hodně bude záležet na tom, jak si povedou Bruslaři v Jablonci, už tam se může rozhodnout o porubském postupu, stačí totiž, aby Vlci uhráli remízu po základní hrací době, Porubu by pak už nikdo nedohnal. Nebýt ale skvělé poslední třetiny, hráli by Flašarovi svěřenci v neděli o všechno. „Když jsme dali na 2:3, tak to bylo asi rozhodující. Vzali jsme jim vítr z plachet a pak už se to sypalo. Dali jsme na 3:3, na 4:3 a už to jelo. Závěr jsme si už poté zkušeně pohlídali,“ hlásí Tadeáš Jaroš, který přidal uklidňující branku na 5:3, po které už každý věřil, že to domácí dotáhnou.

„Já těch branek moc nedávám,“ směje se, „ale Flin (Lukáš Finsterle, pozn. red.) vybojoval puk v rohu, dal mi to před branku, ale trefil jsem z první jen spojnici. V tu chvíli mi hlavou problesklo, jaký jsem dřevák zase, ale naštěstí jsem si najel zpátky a Olle (Samuel Ollender, pozn. red.) mě tam krásně našel, takže jsem do toho pořádně praštil i podruhé. Jak to začalo cinkat, tak jsem ani nevěděl, jestli je to vůbec gól, ale když bouchla ta hala, tak to bylo jasné, měl jsem ohromnou radost,“ usmívá se. Ten pak gól oslavoval tak, jak by jej to naučil jeden z bratří Káňů. „Nic domluveného to není. V tu chvíli jsem ani nevěděl, co mám udělat, byla to improvizace. Měl jsem radost, ale důležité jsou hlavně ty tři body, gól je už jen taková třešnička.“

Pokud by šlo vše dle papírových předpokladů, v neděli čeká druhou ligu zápas roku. Zápas, v němž Porubě stačí bod. Bod, který bude znamenat návrat do první ligy. „Uvidíme, jak dopadne páteční zápas. My se ale budeme plně připravovat na utkání v Havlíčkově Brodu, jedeme tam s jasným cílem – vyhrát za tři body. Chceme postoupit a uděláme pro to vše,“ burcuje. „Taky tam mají zkušené frajery, ale myslím si, že máme kvalitnější mužstvo, dobrou partu, a když budeme hrát srdíčkem a tak, jako jsme hráli proti Jablonci poslední třetinu a budeme hrát to, co chceme hrát a budeme plnit pokyny trenérů, tak půjdeme do první ligy my,“ dodává na závěr.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Slavia Praha