Karel Suchánek hodnotí uplynulou sezónu starších žáků – 9. ročníku

Romana Opatová, 24.04.2020
Celkem odehráli dvacet pět utkání, tři další díky mimořádnému stavu k epidemii COVID-19 odehrát nestihli. Ve své soutěži „Liga starších žáků A“ se potkávali se sedmi dalšími soupeři z Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje a polského výběru. To je základní statistika sezóny 2019/2020 pro starší žáky, hráče 9. třídy.

Jejich výsledky mohli čtenáři po celou sezónu sledovat na www stránkách v měsíční periodě. Na závěr sezóny dejme prostor k hodnocení trenéru Karlovi Suchánkovi, který společně se svým asistentem Květoslavem Foltýnem věnoval klukům stovky hodin tréninkových jednotek.

Z pohledu čisté statistiky jste se svými hochy ve více než tři čtvrtě utkání zvítězili nebo uhráli se soupeři nerozhodný výsledek. Jak celou sezónu hodnotíte z pohledu trenéra?
Uplynulá sezóna byla pro mě zpočátku jedna velká neznámá vzhledem ke změně pravidel soutěže, kdy 9. třída letos nově patřila do kategorie Starších žáků. Přestože jsme zprvu nevěděli, do čeho jdeme, musím říct, že hráči po celou sezónu podávali velmi slušné výkony a odehráli spoustu vyrovnaných utkání, ať už s Třincem, Vítkovicemi či jinými kluby.

Co považujete v týmu za největší úspěch, překvapení nebo naopak zklamání?
Za největší úspěch považuji, že celý ročník fungoval výborně jak kázeňsky, tak i trenérsky. Na trénincích jsme měli vždy téměř devadesáti devíti procentní účast. Kluci jsou pohodoví hráči, mají výborný kolektiv. Těší mě rovněž výborná spolupráce s trenérem Květošem Foltýnem a také všemi rodiči, kterým bych chtěl poděkovat za to, jak hráče podporují.
Nehráli jsme na žádné tabulky ani na žádná umístění. Hráči odehráli výtečná utkání a jediným nedostatkem, se kterým jsme se potýkali, byla nemocnost hráčů v měsíci lednu. Po Novém roce jsme odehráli jen dva zápasy. Měli jsme mít ještě dohrávky v březnu, ale k těm kvůli přerušení sezóny bohužel nedošlo.
Sestava týmu se skládala z velmi kvalitních hráčů. Sedm hráčů od Vánoc stabilně trénovalo s dorostem a dva až tři hráči v této kategorii hráli utkání, což byl pro ně určitě veliký posun.
Tři naši hráči – Ilja Kovalčík, Tadeáš Kalužík a Maxim Vehovský – byli nominováni do týmu Moravskoslezského kraje pro IX. Olympiádu dětí a mládeže, kde tento tým zvítězil. Čtvrtým hráčem na Olympiádě byl bývalý porubský Michal Činčala, který po Vánocích odešel do Vítkovic. V individuálních dovednostech zde závodil Dominik Konečný, a to v kategorii rychlobruslení. Další hráčka ročníku Adéla Wojnarová reprezentovala Českou republiku na turnaji U16 ve Švýcarsku.

Jak byste porovnal přístup trenérů HC RT TORAX k výchově mládeže oproti okolním klubům, se kterými se v soutěži setkáváte?
Toto asi nejde detailně srovnávat. Všichni hráči u nás mají pro sportovní činnost velice dobré podmínky. Kluci měli v týdnu čtyři samostatné tréninky na ledě, což považuji za velké plus, neboť to tak běžně v okolních klubech nebývá.

9. třída letos nově patřila do kategorie Starších žáků, v minulých ročnících by tito hráči patřili již do kategorie dorostu a potkávali by se se staršími spoluhráči. Jak tuto změnu pravidel hodnotíte?
Změnu vnímám pozitivně, neboť někteří kluci nejsou ještě v tomto věku fyzicky připraveni hrát za dorost a museli by s hokejem skončit, což by byla škoda.

Příští rok se již vybraní kluci v kategorii dorostu objeví. Jsou dle Vašeho názoru na tento přechod výkonnostně a z pohledu dovedností připraveni?
Řada hráčů je na dorost připravena, neboť již v této kategorii trénovali a odehráli několik utkání. I když bych to všem přál, všichni asi tento přechod nezvládnou a bude záležet na situaci, kteří z hráčů si tuto šanci vybojují.