Jakub Štěpánek s Jakubem Čechem patřili mezi hlavní postavy svých celků

Adam Bagar, 29.07.2011
Ve čtvrtečním podvečeru se v královéhradecké ČEZ aréně sehrálo velmi zajímavé přátelské utkání. Domácí výběr totiž přivítal ruský velkoklub SKA Petrohrad. Na brankářských postech se dokonce objevili bývalí porubští gólmani. Na jedné straně zneškodňoval petrohradské šance Jakub Čech, na druhé si zase hradečtí hokejisté lámali zuby na Jakubu Štěpánkovi. Oba pětadvacetiletí pohodáři mohli být se svými výkony maximálně spokojeni. Před téměř čtyřmi tisícovkami diváků se nakonec radoval z těsného vítězství 0:2 ruský velkoklub. Krátké rozhovory s oběma exporubskými gólmany a fotografie z utkání naleznete v těle článku.

HC VCES Hradec Králové – SKA Petrohrad 0 : 2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 29. Thoresen (Afinogenov, Průcha), 42. Vorobjev (Korolev, Něprjajev).
Rozhodčí: Hribik - Kis, Barvíř.
Vyloučení: 5:6.
Bez využití. V oslabení: 0:0.
Diváci: 3771.
Střely na branku: 32:43.

Ze startu mám rád hodně střeleckých pokusů, říká Jakub Štěpánek

Hradečtí hokejisté sehráli velmi dobré utkání a byli po většinu času hvězdami nabitému Petrohradu vyrovnaným soupeřem. „Určitě nás Hradec překvapil, vletěli do toho a hodně stříleli, ale pro gólmana je to jen dobře. Mám rád, když hned ze startu jde na mě několik střeleckých pokusů,“ prozrazuje reprezentační brankář Jakub Štěpánek.

Ten již druhým rokem obléká dres ruského Petrohradu, kde si vede velmi dobře, a to nejen po hokejové stránce. „Ve všech směrech jsem v Petrohradu spokojen. Město je krásné, řekl bych nejhezčí v Rusku, takže si rozhodně nemám nač stěžovat,“ hovoří o svém momentálním působišti teprve pětadvacetiletý sympatický gólman.

Brankář SKA Petrohrad Jakub Štěpánek

Fanoušci ledního hokeje si jej určitě pamatují také v dresu extraligových Vítkovic, a tak Kouba, jak bývá často označován, může tyto dvě zcela odlišné soutěže porovnat. „Myslím si, že ruští hokejisté hodně bruslí. V KHL se scházejí nejlepší hráči Evropy, takže kvalita soutěže je asi vyšší, ale samozřejmě i česká extraliga je na hodně vysoké úrovni.“

V České republice se poslední měsíce často skloňuje jméno mohutného forvarda Jevgenije Arťuchina, kterého také velmi slušně zaplněný hradecký stadion přivítal silným pískotem. Jaká je ve skutečnosti petrohradská čtyřiačtyřicítka? „V šatně se chová úplně normálně. Řekl bych, že je to úplně normální kluk,“ říká Štěpánek.

Již před utkáním se předpokládalo, že se proti sobě postaví bývalí porubští gólmani Jakub Štěpánek a Jakub Čech. „Před zápasem jsme se s Kubou Čechem bavili, ale nijak jsme se nehecovali. Mezi oběma mančafty je velký rozdíl, takže to ani moc nejde se vzájemně hecovat,“ objasňuje petrohradská jednička, která odchytala úvodní dvě periody střetnutí.

V následujícím týdnu čeká hokejisty SKA Petrohrad náročnější program. Představí se totiž na horké půdě brněnské Komety a v Přerově sehrají utkání s mistrovským Třincem. „Oba zápasy budou stejně těžké. Na Kometě budou tradičně výborní diváci a Třinec je vlastně českým mistrem, takže to budeme mít těžké a určitě se budeme muset zlepšit,“ zdůrazňuje.

A co říká oblíbenec porubského publika na znovuzrození porubského seniorského hokeje? „Samozřejmě jsem o tom četl, viděl jsem i na porubských stránkách nějaké fotky. Je to určitě super, myslím si, že si Poruba a její fanoušci zaslouží i první ligu, tak snad se jim to v určitém časovém horizontu vyplní,“ přeje si na závěr rozhovoru Jakub Štěpánek.

Utkání jsme zvládli na výbornou, říká Jakub Čech

Spokojen musel být po zápase, i přes porážku 0:2, také domácí gólman Jakub Čech. „Utkání jsme zvládli na výbornou, klobouk dolů před klukama, že po tak náročném týdnu dokázali vzdorovat takto kvalitnímu týmu,“ chválí své spoluhráče v poli.

Jenže právě on byl hlavním strůjcem kvalitního výsledku, když pochytal celkem 41 střeleckých pokusů, za záda propustil pouhé dva puky a prezentoval se několika famózními zákroky, čímž si několikrát vysloužil skandování svého jména z úst hradeckých fanoušků. „Byl to moc příjemný pocit, bylo by super, kdyby to vydrželo i do dalších přípravných zápasů,“ přeje si Čech.

Brankář HC VCES Hradec Králové Jakub Čech

Ten měl původně přestoupit do Znojma a zahrát si tak rakouskou EBEL, jenže vše je nakonec jinak a zamířil na východ Čech do Hradce Králové. „Je pravda, že ve Znojmě jsem byl již domluvený, ale neměl jsem stále podepsanou smlouvu. Navíc jsme tam byli tři gólmani, kdežto Hradci se zranil Luňák a další brankář odjel do Ameriky, tudíž rázem neměli ani jednoho gólmana, tak se mi ozvali,“ objasňuje svůj přesun.

V sezóně 2010/2011 hájil barvy prvoligového Tábora, jenže poslední dobou se řada hokejových klubů potýká s finanční krizí, která postihla také Jihočechy. „Bylo to sice hezké...(zarazí se)...ale bohužel se špatným koncem. Nevím, co bych k tomu více řekl. Hráli jsme, bojovali, ale bylo nám to prd platné,“ hodnotí zcela stručně a jasně situaci loňské sezóny.

Pětadvacetiletý gólman se netěšil pouze na Petrohrad, ale především na svého kamaráda Jakuba Štěpánka. „Dlouho jsem Kubu neviděl, takže jsem se na něj těšil a nastoupit proti sobě bylo určitě moc příjemné,“ říká.

Stejně jako Kuba Štěpánek nadále sleduje také situaci v Porubě. „Slyšel jsem o tom, že se porubský hokej zase rozjíždí a že se vrací několik bývalých hráčů jako třeba Pavel Šebesta. Moc to klukům přeju,“ vzkazuje na dálku a jedním dechem dodává. „Vlastně budou hrát s Havířovem, Orlovou, Opavou, Frýdkem – Místkem, což je řada derby, takže určitě bude mít soutěž velký náboj,“ myslí si hradecká posila.

Fotografie z utkání HC VCES Hradec Králové – SKA Petrohrad