Hráč, trenér, nebo rozhodčí? Vše záleží na Porubě, přibližuje svou budoucnost Tomáš Káňa

René Chyla, Adam Bagar, 11.08.2017
V porubském klubu je zatím jen krátce, i přesto ale naskočil již do dvou zápasů, v nichž se prezentoval více než dobrým dojmem, když zejména v tom druhém se výrazně podepsal pod porubský triumf. Tomáši Káňovi, který má za sebou angažmá v NHL, ale i Kazachstánu, Rumunsku či Německu, mimořádně sedla formace s Vladimírem Lukou a Jiřím Zdeňkem. Byla totiž nejen u dvou branek, ale plno dalších šancí neproměnila. „Myslím, že jsme je docela přehrávali,“ hlásí po výhře 6:2 nad polskou Osvětimí, která znamená postup do finále turnaje a možnost obhajoby loňského triumfu.

STATISTIKY & FAKTA: TOMÁŠ KÁŇA #9
Věk: 29 let, narozen 29. listopad 1987 Výška: 183 cm Váha: 93 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC Vítkovice Ridera Další kluby: BK Mladá Boleslav (2006-2007), HC Slovan Ústí nad Labem (2007-2008), Alaska Aces/ECHL (2007-2010), Peoria Rivermen/AHL (2008-2009), Columbus Blue Jackets (2009-2010), Syracuse Crunch/AHL (2009-2010), Springfield Falcons/AHL (2010-2011), HC Energie Karlovy Vary (2012-2013), Piráti Chomutov (2012-2013), H Orlová (2013-2014), Arystan Temirtau (2013-2014), LHK Jestřábi Prostějov (2014-2015), EHC Klostersee (2014-2015), MsHK Žilina (2014-2015), Swindon Wildcats (2014-2015), HC Frýdek-Místek (2015-2017), HC Oceláři Třinec (2015-2016), SC Csíkszereda (2016-2017) Úspěchy: draft NHL (2006), postup do WSM ligy (2016), stříbro SC Csíkszereda (2017)

Porubský kádr se sice zúžil v předchozím týdnu o pár jmen, jedno nové ale přeci jen přišlo. Tomáš Káňa ještě před dvěma lety pomáhal k postupu do první ligy Frýdku-Místku, nyní je však na testech v ostravské Porubě. Zda ale v červenobílých barvách zůstane, sám neví. „Vůbec netuším, co bude dále. S panem manažerem jsme mluvili zatím jen krátce, ale vypadá to, že zájem by byl oboustranný. Uvidíme, s čím pan Hinner přijde, a pokud to bude nabídka dobrá, tak rád zůstanu a pomůžu k postupu. Zatím mám z klubu jen dobré dojmy,“ přibližuje své působení v porubském klubu.

Odchovanec Vítkovic ale nejde až tak úplně do neznámého, alespoň co se hokejistů v A-mužstvu týče. „Jsem vůbec rád, že mám možnost zde trénovat s klukama, kteří jsou opravdu skvělí. Se spoustou z nich se znám, ať už jsme spolu hráli nebo také z dětství. Doufám, že jsem v tomto zápase alespoň trochu pomohl, a uvidíme, co bude v sobotu,“ pokračuje Tomáš Káňa s tím, že pokud by angažmá v Porubě nevyšlo, má v plánu i záložní varianty. „Určitě bych zůstal raději někde, kde to budu mít blíže domovu. Nechci říkat, že ten vrchol mám už za sebou, jelikož to už bych hokej hrát ani nemohl, ale bude mi už třicet let, takže priority jsou trochu jinačí než dříve. Mám jak trenérskou, tak licenci pro rozhodčího, takže bych to pomalu chtěl zamířit i jiným směrem. Stačí už jen koupit věci na rozhodčího a můžu pískat,“ směje se devětadvacetiletý útočník.

„Vše se bude odvíjet od toho, zda tady zůstanu, nebo ne. Nemyslím si, že by pro mě druhá liga byla malá, protože jak říkám, priority už jsou jiné, a navíc je nesmyslné se za stejné peníze honit někde v první lize, která tím, že je aktuálně uzavřená, ztratila na kvalitě. Tohle byla opravdu hloupost,“ naráží na nedávnou revoluci ve WSM lize, kterou před dvěma lety vybojoval Frýdku-Místku. Tomáš Káňa toho ale má za sebou mnohem více, než je česká první liga.

Tomáš Káňa v porubském dresu.

V roce 2006 byl totiž ve druhém kolem draftován týmem St. Louis Blues, za ně ale nikdy nenastoupil, a příležitost tak dostal až v dresu Columbusu. „Na něco podobného každý hokejista určitě rád vzpomíná, je to sen každého dostat se až do NHL. Zápasy mám dokonce i na videu, sice na ně nekoukám, ale vzpomínám určitě rád,“ osvěžuje si své více než sedm let staré vzpomínky. Po několika letech v zámoří ale zvolil cestu zpátky do mateřských Vítkovic, s nimiž si zahrál i na slavném Spengler Cupu. „Velký zlom v kariéře bylo zranění, které jsem si přivodil v Americe. To mě hodilo ze hry asi na deset měsíců, a tak jsem se vrátil do Vítkovic, což byla asi velká chyba, jelikož jsem tam nedostal tolik prostoru, kolik bych chtěl,“ mrzí opavského rodáka.

Po Vítkovicích tak vyzkoušel také zázemí Karlových Varů, Chomutova nebo Orlové, nicméně pak už se Tomáši Káňovi rozjela další zahraniční štace. Tu nastartovalo angažmá v Kazachstánu, dále v Německu, na Slovensku, ve Velké Británii a naposledy také v Rumunsku. Tam se dostal až loni po dvouročním působení v již zmiňovaném Frýdku-Místku, kdy mu nedaleký klub oznámil po zranění, že s ním již dále nepočítá. „Vracel jsem se tehdy do Frýdku-Místku, ale tam jsem se dozvěděl, že se mnou již nepočítají. Těžko říct tedy, čím to je, že tak cestuju, možná je to mnou samým, ale rozhodně ničeho nelituju,“ má jasno.

„S mým týmem jsme hráli především maďarskou ligu a musím říct, že ta liga má až překvapivě dobrou úroveň,“ dodává ke své životní etapě v Rumunsku. Tomáš Káňa byl hodně vidět ve druhém zápase turnaje, kdy jeden gól dal a na druhý přihrál. V utkání tak k výhře pomohl poměrně výrazně, když nejprve sice trefil za stavu 1:1 tyčku, o čtyři minuty později ale už připravil vedoucí gól pro Vladimíra Luku. Poruba se s Osvětimí dlouho trápila, dvě slepené branky ke konci druhé třetiny ale rozhodly. Hokejisté HC RT TORAX nakonec vyhráli jasně 6:2 a nyní mohou regenerovat na sobotní finále. „Myslím, že jsme je docela přehrávali. Je pravda, že v některých chvílích šlo vidět, že máme v nohách dva zápasy ve dvou dnech, ale i tak jsme dle mého byli lepší,“ těší porubského forvarda na závěr.

Tomáš Káňa v souboji před brankou.