Hokejová B7 – inspirace známým Beskydským Ultra trailem

Gabriela Juříková, 28.06.2016
Protože nejen hokejem živ je malý hokejista, zrodil se v hlavách rodičů nápad. Po občasných společných cyklo výletech a výstupech dvakrát do roka na Lysou horu, byl čas trochu obohatit turistický jídelníček porubských malých talentů. Ultra závod B7 byl velkou inspirací, a tak vznikla mapa, domluvily se termíny výstupů a vznikl z toho nádherný projekt HOKEJOVÁ B7.

Začalo se výstupem na starou známou kouzelnou královnu Beskyd – Lysou horu. A potom se postupovalo už podle mapy klasického ultra závodu: Velký Javorový, Ropice, Travný, Smrk, Čertův mlýn, Radhošť a Javorník. Jediným v seznamu pokořených vrcholů zatím schází Velký Javorník, ale brzy bude taktéž pokořen a tím hrstka vytrvalých splní, a v budoucnu ještě překročí, své cíle.

„Nápad byl adresován vedoucím týmů všem žákovským kategoriím porubského hokejového klubu, tedy 5. - 8. třídě. Kdy a kam se vlakem jede, přeposílají vedoucí ostatním rodičům a kdo na smluvený sraz dorazí, ten dorazí. Jenže už po dřívějších zkušenostech, se těchto akcí účastní stále stejný vzorek kluků a rodičů. Takže nakonec se to smrsklo na aktivní rodiče hlavně ročníku 2003. Což nás drobátko mrzí, ale co se dá dělat,“ posteskla si hlavní organizátorka nápadu paní Kateřina Harabišová.

„Výletů se účastní Tomáš Harabiš ročník 2005, Jan Harabiš ročník 2003, Tomáš Petruška 2004, Matěj Halata 2003, často Pavel Chovanec 2003, Kryštof Krčmarský 2003, občas Václav Přeček 2004, Ondřej Krčmarský 2005, Filip Hlaváč 2003. Všechny výstupy absolvovaly jen tři děti: Matěj Halata, Tomáš Harabiš a Tomáš Petruška,“ vyjmenovává tvůrkyně mnoha dalších aktivit.

Za výstupy žádné materiální odměny kluci nedostávají. Kde jsou pohostinská zařízení, tam si každý rodič řeší své dítě, kde nejsou, jako je Travný nebo Smrk, bylo odměnou v prvním případě opékání buřtů nebo na druhém zmíněném vrcholu řízkobraní. Ale po dosažení poslední hory, což je Velký Javorník, chystají rodiče menší oslavu. Budou létat rychlé špunty. „Otevřeme dětské i dospělácké šampusy a pro nejaktivnější kluky máme připraveny medaile,“ říká usměvavá paní Harabišová a hned dodává „je to jen taková legrace, ať nesedíme doma na gauči a kluci u počítače a jelikož nerada jezdím po výletech sama, své nápady přepošlu emailem a vždy se někdo přidá.“

Vrcholy byly zdolány:
Velký Javorový 16. dubna
Ropice 16. dubna
Travný 23. dubna
Lysá hora 3. dubna
Smrk 21. května
Čertův mlýn 5. června
Pustevny (Radhošť) 5. června

Mezi aktivity kluků ročníků 2002-2005, tedy i jejich rodičů patří také poměrně časté cyklo výlety. Těch se účastní již početnější skupinka a jezdí společně na Závadu na pstruhy, na koupaliště do Bolatic, na snídani do Dobré, na dny NATO anebo si dokonce zkusili sjet divokou Orlici.
V hlavách rodičů se rodí spousta dalších nápadů. Na podzim a jaro plánují expedici: S hokejem na Mont Blanc. Vrchol vysoký 4809m hokejoví turisti zdolají výstupy na další beskydské kopce – Kněhyně, Slavíč, Prašivá, Ostrý a zakončí cyklo výletem do Klimkovic na Mexiko, aby byla metrážově splněna nadmořská výška nejvyšší hory Alp, resp. Evropy.

Těší nás, redakci, že můžeme širokou veřejnost informovat, jak úžasné nápady aktivní rodiče porubského klubu přetváří ve skutečnost a stojí to jen málo. Chuť, nadšení a radost z pohybu. Více ve fotografiích.