Gól, rybička a plavání na ledě. Obrovská úleva, teď to jedeme ukončit, hlásí hrdina Jan Káňa

Adam Bagar, 19.03.2018
Třetí semifinále mezi Porubou a Valašským Meziříčím rozhodně nebylo pro slabé povahy. RT TORAX v důležité bitvě ztrácel ještě deset minut před třetí sirénou dva góly, ale infarktovým závěrem otočil skóre a slavil vydřenou výhru 4:3 v prodloužení. Drama rozsekl v čase 67:19 porubský střelec Jan Káňa. „Obrovská úleva! Konečně jsme doma porazili Valmez a navlékli druhý korálek na šňůrku,“ usmívá se hrdina nedělního souboje.

„Začalo to jejich chybou, dva hráči tam propadli v našem pásmu a my tak ujeli do situace tři na dva. Posunul jsem kotouč na Hrycu (Michala Hryciowa, pozn. red.) a bylo trošku štěstí, že mi to nevypíchli. Ale naštěstí jsem to prohodil, on pak výborně vystřelil na beton a já už měl lehkou práci dopravit puk do brány,“ popisuje rozhodující akci celého zápasu.

Porubská RT TORAX Arena vybuchla nadšením, Jan Káňa si chvíle po vstřelené brance také užíval a na ledě si dokonce elegantně zaplaval. „Nevěděl jsem, co udělat, tak jsem tam hodil rybičku a zaplaval si. Potom mě kluci zalehli, tak jsem byl chvilku bez dechu a volal, ať mi donesou kyslíkovou bombu,“ směje se zanedlouho osmadvacetiletý útočník.

Netradiční gólovou oslavu použil teprve podruhé v kariéře. „Udělal jsem to akorát v dorostu, tehdy jsem taky rozhodl v prodloužení, tak jsem si na to vzpomněl a zkusil to znovu,“ dodává Káňa, který se společně se svými spoluhráči radoval z branky už o 38 sekund dříve. Hlavní arbitři ale trefu neuznali pro údajné postavení útočícího hráče v brankovišti.

„Jsem si stoprocentně jistý, že jsem v brankovišti nebyl. Jejich obránce tam do mě vletěl, já se pak zapřel a on letěl do gólmana. Byl jsem tak metr před brankovištěm. Co rozhodčí předvádějí, to nemá obdoby,“ kroutí hlavou. „Už ve Valašském Meziříčí to byl vrchol. Viděl jsem hada chcát, koně blít, ale to, co tam předvedli, ještě ne,“ dodává nasupeně.

Nechybělo mnoho a Poruba by teď měla nůž na krku, vždyť s Bobry ještě deset minut před třetí sirénou ztrácela dva góly. „Už v prvním zápase jsme prohrávali 0:3 a manko smazali. Teď jsme zase věřili, že to otočíme. Moc nám pomohl gól na 2:3. Zase se ukázala síla tohoto týmu. Když hrajeme disciplinovaně, tak nás nikdo neporazí,“ věří opora ofenzivy.

Jenže právě disciplína zatím RT TORAX hodně sráží a mnohdy dostává Bobry na koně. „Je to tak, jsme pořád na trestné. Při hře pět na pět nás nepřehrávají. V úterý musíme udržet nervy na uzdě a nesmíme dát rozhodčím žádnou šanci, aby nás vylučovali,“ říká před pokračováním dramatické série, která napíše čtvrtý díl na Valašsku se začátkem v 18 hodin.

Tým trenérů Aleše Flašara a Tomáše Sršně vede 2:1 na zápasy a sérii už může ukončit. „Oni budou stoprocentně nahlodaní, protože nás měli na lopatě a ještě to ztratili. Půjdeme si za výhrou, je tady obrovské odhodlání to ukončit a postoupit do finále,“ zakončuje odhodlaně porubský forvard, který začal letošní sezonu ve francouzském Brestu.