Favorizuji náš tým, usmívá se Petr Fabián

Lukáš Bajgar, 19.03.2007
Sareza Ostrava podlehla v prvním čtvrtfinálovém utkání v Hradci Králové 3:1. Tiskové konference se krom trenérů obou celků zúčastnil ostravský gólman Jakub Štěpánek a východočeský střelec poslední branky mače Jaroslav Roubík. Po nepřehledné situaci při jediné trefě Ostravy určil hlasatel za střelce gólu Adama Červenku, pro něhož by to byla také premiérová trefa v první lize, avšak skutečným autorem byl Marek Badžo, ale i tak hráč Nového Jičína povykládal o svém prvním play-off druhé nejvyšší ligy.

Adam Červenka okamžitě popřel autorství branky a určil pravého střelce: „Gól jsem nedával já, ale to Badžik. Byl jsem u mantinelu, posunul na něj, Marek puk nahodil a padlo to tam.“ Hráč s dvanáctkou na zádech strávil většinu letošní sezony v dresu Nového Jičína, přesto si prvně vyzkoušel play-off I. ligy. „První utkání play-off první ligy bylo asi takové, jaké jsem čekal. Jako každý zápas play-off vyhecovaný. Obě mužstva do toho dávají víc než v celé sezoně, ale bohužel se nám nepodařilo vyhrát. Máme ale ještě další zápasy a snad to půjde,“ věří Červenka v minimálně potrápení soupeře. Zatímco v druhé nejvyšší soutěži vyřazovací boje začínají, v té II. již vrcholí a pro mnohé týmy již skončily, jako kupříkladu Novému Jičínu: „V Novém Jičíně se odehrála dobrá sezona. Pro mě byla výborná, protože jsem se probojoval do Sarezy. Z hledisku klubu si myslím, že jsme splnili očekávání, dostali jsme se do play-off. Bohužel Brno bylo nad naše síly a po třech zápasech se to skončilo.

Na tiskové konferenci všechny zajímala inkasovaná branka Jakuba Štěpánka na 2:1 pro domácí. „Hráč normálně vystřelil ze středního pásma a já jsem byl moc vyjetý, trefil se hodně vysoko do plexi. Chtěl jsem se vrátit, otočil jsem se a trefilo mě to do hlavy. Takovou branku jsem ještě nezažil,“ přiznává hostující brankář kuriozitu gólové situace. „Byl to klíčový gól a myslím si, že jsme měli dost šancí na to, abychom vyrovnali a nedopustili prohru 3:1,“ uzavřel Štěpánek téma šťastné trefy Jaroslava Komy.

Královéhradecký kapitán Jaroslav Roubík únikem z předposlední minuty definitivně rozhodl o vítězství domácího výběru: „Určitě jsme konec utkání nehráli dle našich představ, zbytečně jsme ztráceli puk, nechávali jsme hrát Ostravu. Vzal jsem puk, chtěl jsem jej vyhodit ze třetiny, ale beci se dobře rozestoupili, zkusil jsem mezi ně vletět a vystřelit. A povedlo se.“ I přesto sám uznal, že Ostrava nebyla snadným soustem pro první celek základní části. „Ostrava nás překvapila dobrým bruslením, cítili šanci, my jsme dali brzo gól, oni odpověděli. Druhou třetinu jsme nehráli dobře, málo jsme stříleli. Ke konci jsme síly neztráceli, zbytečně jsme ztráceli puky, naopak Ostrava je získávala. Tím pádem nás přehrávala, z toho se musíme poučit, odehrát lépe takticky na konci zápas.

Kouč domácího týmu Vladimír Jeřábek musel být s výhrou spokojen: „Očekávali jsme, že zápas bude dramatický. Byli jsme nervózní, ale dorazila perfektní návštěva. Ostrava se bude chtít vytáhnout, nemá co ztratit, já nebudu hodnotit zápasy, ale až celou sérii. Udělali jsme důležitý krok tím, že jsme vyhráli. Klukům chci poděkovat za odvedenou práci a za odmakanou a takticky odehranou třetí třetinu. Saša nás v bráně opět podržel.“

To že na ledě nebude až tolik znát rozdíl mezi prvním a osmým týmem tabulky, nečekal snad nikdo, trenér Sarezy Petr Fabián na úvod pochválil výkon jeho svěřenců: „Chci soupeři pogratulovat k prvnímu bodu. Všichni viděli, že jsme zápas nedali lacino, bojovali jsme do poslední minuty, abychom zvrátili stav 2:1. V první polovině utkání můžu říct, že Hradec byl lepším týmem, měli trochu lépe zvládnuté střední pásmo a přechody do útoku. Pak jsme na tom zapracovali, začali jim narušovat hru a jsem přesvědčený, že jsme v poslední třetině byli lepším týmem. Měli jsme řadu šancí, které jsme neproměnili a to nás dneska stálo vítězství.“ I přes porážku překvapil přítomné novináře okamžitou odpovědí na favorita postupu do extraligy. „Samozřejmě favorizuji náš tým,“ pousmál se a mírně znejistil dotazujícího se muže. Ihned však pokračoval: „V podstatě první pětka byla celou soutěž hodně vyrovnaná a bude se rozhodovat mezi ní. Hradec nemá náhodou tolik bodů, měl vyrovnané výkony, skončil první a my jsme bohužel narazili na ně,“ uznal kvality soupeře ostravský kouč.