Dáme do toho srdce a favorita potrápíme, hlásí Tomáš Sršeň

Dáme do toho srdce a favorita potrápíme, hlásí Tomáš Sršeň

René Chyla, 22.03.2017
Zažil zlatou éru vsetínského hokeje, má za sebou angažmá v Německu, Norsku, Dánsku i Itálii. Ve dvou zápasech si také vyzkoušel atmosféru NHL v dresu Edmonton Oilers, nyní však již pátým rokem velí porubské střídačce, s níž dokonce letos dokázal proklouznout do vytouženého finále. Tomáš Sršeň vyřadil se svými hráči Šumperk v pěti zápasech, nyní se ale postaví gigantovi ze Vsetína, kterému rozhodně nedá nic zadarmo. „Porazit se dá každý,“ uvědomuje si kouč porubské střídačky.

STATISTIKY & FAKTA: TOMÁŠ SRŠEŇ
Věk: 50 let, narozen 25. srpna 1966 Výška: 183 cm Váha: 90 kg Bývalý post: útočník, hokejku držel nalevo Mateřský klub: HC Olomouc Další kluby: HC Kometa Brno (1985-1990), HC Dukla Jihlava (1988-1989), Edmonton Oilers (1990-1991), Cape Breton Oilers (1990-1992), Leksands IF (1992-1993), Rögle BK (1993-1995), VHK ROBE Vsetín (1994-1999), Moskitos Essen (1999-2000), AZ Havířov (2000-2004), HC VÍTKOVICE RIDERA (2000-2001), Meran/Merano (2001-2002), EHC Wolfsburg (2001-2002), Lillehammer (2003-2006), Frederikshavn White Hawks (2006-2007), HC Uničov (2007-2011) Úspěchy: nejlepší střelec SHL (1994), 1. místo TELH (1995, 1996, 1997, 1998, 1999), 3. místo TELH (2001) Trenérská kariéra: HC Uničov (2010-2011), LHK Jestřábi Prostějov (2012-2013 a 2014-2015), HC RT TORAX Poruba (2012-2017)

Porubští hokejisté v pondělí dokonali předsezónní cíl a po velkém boji nakonec postoupili do finále, když vyřadili Šumperk 3:2 na zápasy. „Poslední zápas bývá vždycky velmi těžký, nicméně ta série nebyla vůbec jednoduchá, jelikož Šumperk předváděl během sezony výborné výkony. Nás porazil například hned ve čtyřech případech, takže i toto na nás trochu leželo. Nakonec jsme to ale zvládli hlavně díky tomu, že máme pořádně natrénováno,“ oddechl si krátce po zápase, který Porubští vyhráli 4:1.

PORUBA PROLOMILA DLOUHOLETÉ PROKLETÍ, DRAKY SRAZILA 4:1 A JE VE FINÁLE! »

RT TORAX mohl však slavit již o několik dní dříve, jelikož Ostravané měli k dispozici dva mečboly, Draci ale následně loupili v Porubě a doma vydřeli další výhru. „Urvali jsme to hlavně vůlí, přeci jen jsme vedli na zápasy 2:0, doma jsme ale dostali laciné branky a už jsme to nedokázali otočit, protože v sériích s mužstvy, jakým Šumperk bezesporu je, nemůžeme počítat s tím, že budeme každý zápas otáčet. Na jejich led jsme jeli už jasně s tím, že to ukončíme, ale bohužel ten zápas byl takový, jak byl, k tomu bych se opravdu nerad více vyjadřoval. Poslední utkání jsme ale naštěstí i přes velké nervy dokázali zvládnout a myslím si, že zaslouženě jsme postoupili,“ hodnotí hlavní lodivod semifinálovou sérii.

Tomáš Sršeň s Alešem Flašarem po skončení semifinálové série.

Ta se tak nakonec zapsala do historie, když zlomila dlouholetou tradici v konci před branami finále. „Určitě jsme to prokletí v hlavách s trenéry měli, ale nikdy jsme také nevedli 2:0 v semifinále, takže jsme se snažili ten třetí bod urvat, což se podařilo,“ těší porubského trenéra. Po pátém duelu panovala spokojenost i s rozhodčími, což se zejména o prvním a čtvrtém zápase série rozhodně říci nedalo. „Chtěl bych opravdu pochválit i rozhodčí, protože zápas byl velmi dobře odpískaný a hráči se tak nedostali k nějakému simulování či skákání. Byla to rovina na obě strany a jsme jen rádi, že ten zápas dopadl pro nás dobře,“ chválí Tomáš Sršeň muže v pruhovaném.

Na pondělní utkání se Šumperkem si našlo cestu na stadion 1 224 diváků. „Doufám, že i na finále přijde co nejvíce lidí, protože zápas jsme vyhráli i díky fanouškům a věřím, že přijdou v ještě větším počtu,“ doufá kouč porubského mančaftu. RT TORAX tak podle prvotních předpokladů narazí ve finále druhé ligy na našlapaný Vsetín a je jasné, kdo bude tentokrát horkým favoritem na postup do závěrečné kvalifikace, v níž se pak postupující popere o WSM ligu s dalšími dvěma celky. „Za finále jsme opravdu rádi, ale nejhorší by bylo, kdybychom si mysleli, že máme splněno, to v žádném případě. Uděláme všechno proto, abychom to velkému favoritovi znepříjemnili. Porazit se dá určitě každý, jen je potřeba do toho dát opravdu srdce,“ ví pětinásobný český šampion, který vybojoval tituly v letech 1995-1999 právě se Vsetínem.

Kouč porubské střídačky Tomáš Sršeň v utkání proti Valašskému Meziříčí.

„Byla to určitě hezká léta, ale to je už dávno pryč. Jsem teď v Porubě, za kterou dýchám, mám zde svůj mančaft, se kterým bych rád udělal co největší úspěch,“ říká Tomáš Sršeň, který ale zároveň přiznává, že zapomenout na zlatou éru se rozhodně nedá. „Samozřejmě na ni si vzpomene každý, hlavně je krásná ta jejich hymna. Když nastupují hráči na led, tak mně vždy běhá mráz po zádech. Tím to ale končí,“ dodává. Zlatou éru vsetínského hokeje ale nepamatuje pouze porubský trenér, nýbrž i ten vsetínský. Jiří Dopita byl dokonce tehdy v poslední mistrovské sezoně kapitánem celého týmu. Nějaká hecování ale probíhat prý nebudou. „Žádná hecování probíhat nebudou, každý máme svých starostí dost,“ směje se. „Já bych to tak už vůbec nebral. Nehraje Dopita, Janáček ani já, ale kluci na ledě. Všichni se samozřejmě budeme snažit o to, abychom kluky připravili na postup,“ pokračuje.

Porubským hokejistům by navíc mohl pomoci i fakt, že nebudou tentokrát favoritem a nebude na ně vyvíjet takový tlak, jako tomu jistě bude ve Vsetíně. „Před sezonou jsme si stanovili nějaké cíle, za kterými si jdeme. Vsetín bude určitě favorit, ale jak říkám, porazit se dá opravdu každý. Teď je navíc na jejich hráčích, aby se s tím srovnali a pokud tomu tak nebude, bude to pro nás jen výhoda,“ kvituje kouč porubského kádru. Vsetín postoupil přes Hodonín ve čtyřech zápasech, když hned v prvním utkání zaváhal, pak ale opět dominoval. „Druhou sérii jsem nesledoval. Kdybychom však hráli kratší dobu, tak bych se určitě jel podívat, ale tento případ to nebyl. Nějaké informace máme, víme, jak hrají a podle toho se uvidí. Nerad bych ale veřejně prohlašoval, čím můžeme Vsetín zaskočit,“ uzavírá Tomáš Sršeň.

Tomáš Sršeň se svými kolegy na porubské střídačce.