Další posila do obrany, Poruba se opře o zkušenosti Ctirada Ovčačíka!

René Chyla, Lukáš Bajgar, 19.07.2018
Bronz z mistrovství světa do 18 let v roce 2002, stříbro z české extraligy nebo zápasy v Lize mistrů či na tradičním švýcarském turnaji Spengler Cupu. Přesně tak zní jasná a výstižná vizitka třiatřicetiletého beka Ctirada Ovčačíka, který má za sebou dlouhých čtrnáct sezon v nejvyšší české soutěži. Hokejista, který se naposledy ukázal v dresu prvoligového Frýdku-Místku a slovenských Košic, hlásí svůj třetí návrat do porubského klubu, ve kterém již působil v sezónách 2007/2008 a 2008/2009 v rámci hostování z Vítkovic. A o hostování se jedná i nyní, po deseti letech se tedy Ctirad Ovčačík představí v dresu HC RT TORAX! (foto: bkboleslav.cz)

Poruba se s příchodem nových hráčů nemazlí a pilně zbrojí na WSM ligu. Teď se v hledáčku vedení porubského klubu objevil Ctirad Ovčačík, který neváhal a minimálně v následující sezoně pomůže obraně. „Minulý rok jsem byl ve Frýdku-Místku, asi mě tam vedení Poruby sledovalo, zalíbil jsem se a jsem tady. Poruba jako nováček by se měla vrátit do pozice, ve kterých byla už před několika lety. Mohla by hrát střed tabulky, o playoff, tohle je klubový cíl. Máme dostatečně kvalitní kádr na to, abychom jej naplnili. Očekávám ovšem hektickou sezonu, pro některé kluky to bude úplně jiný hokej, více cestování. Jsem rád, že jsem v Porubě a mohu přispět kvalitou,“ říká po svém návratu.

„Pár kluků tady znám. S bratry Káňovými jsem hrál ve Vítkovicích, s Jiřím Zdeňkem zase v Havířově. Musím říct, že jsem Porubu loni hodně sledoval, kdo tam je a kdo se podílel na tom vítězném tažení,“ kvituje otázku, zda má o Porubě ještě vůbec nějaké povědomí. HC RT TORAX ovšem kvůli rekonstrukci střechy musí využít azyl ve Vítkovicích, formu červenobílých to ale dle něj neovlivní. „Myslím, že nás to nijak neovlivní. Každý bude čekat, co předvedeme, možná nás někdy soupeř i podcení. Pro nás je to jen impuls dávat si pozor, protože nic jednoduchého nás určitě nečeká. Když se někde podaří uloupit body, může nás to jen povzbudit,“ předvídá třiatřicetiletý bek.

Jedním z vrcholů pro porubské borce bude jistě fakt, že se postaví hvězdnému Jaromíru Jágrovi. Jaké na něj má vzpomínky právě staronový nováček v ostravském dresu? „Už v době výluky jsem proti němu hrál, když jsem byl v Třinci. Těžko říct, v jaké nastoupí fazoně, u něj navíc speciálně hraje roli somatotyp hokejisty. Je velký, má dlouhé ruce, těžko se dostává k mantinelu. Obránci si na něj neustále dávají pozor, rychle se otáčí doprava, doleva, má zkušenosti. Zpočátku bude mít určitě hodně sil, pak se ale asi věk už projeví, otázkou jen je, jestli bude zdravý celou sezonu. Očekávat můžeme herní styl, který se u něj nemění, má jej odnepaměti. Umí si k sobě vybrat hráče, kteří mu připraví góly,“ má jasno Ctirad Ovčačík.

Bude tak pro něj další konfrontace s dlouholetou ikonou NHL i po těch letech nějakým způsobem speciální? „Nevím, jak to budou brát ostatní. Než se jde na buly, tak se určitě podívám, kdo hraje, ale neberu to nějak. A pokud by se stalo něco jako loni, kdy jej někdo přišpendlí na mantinel, tak by to vyplynulo zase jen ze hry. Letos si dá určitě více pozor, bude mít bodyguardy,“ směje se loňská opora Frýdku-Místku a stálice extraligových vod. Z nich občas utekl i na hostování, před deseti lety se tedy z Vítkovic mihl i v porubském stánku, kde odehrál několik desítek zápasů.

„Určitě se mi vybaví soupeři a hráči, které jsem dlouho neviděl. Co si pamatuji, tak chodilo na Porubu docela dost lidí, stadion je menší, takže když přijde 2500-3000 diváků, tak je hned parádní atmosféra. A také se mi vybavuje jeden gól, respektive řečeno vítězný nájezd a tuším, že byl dokonce první a také jediný proměněný v zápase proti Benátkám,“ uzavírá bronzový medailista z mistrovství světa do 18 let z roku 2002, který tehdy při své premiéře v Porubě rozhodl zápas v samostatných nájezdech.

STATISTIKY & FAKTA: CTIRAD OVČAČÍK
Věk: 33 let, narozen 18. října 1984 Výška: 182 cm Váha: 89 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC VÍTKOVICE RIDERA Další kluby: Bílí tygři Liberec (2002-2007), HC Berounští Medvědi (2003-2006), AZ Havířov (2006-2007), HC Sareza Ostrava (2007-2009), HC Kometa Brno (2009-2010), HC Oceláři Třinec (2012-2013), HC Olomouc (2013-2014), BK Mladá Boleslav (2013-2016), HC Dynamo Pardubice (2016-2017), HC Frýdek-Místek (2017-2018), HC Košice (2017-2018) Úspěchy: účast v reprezentaci do 17, 18 a 20 let (2000-2004), bronz MS U18 (2002), stříbro ELJ (2011), účast na Spengler Cupu (2012), účast v Lize mistrů (2016)