Bylo těžké překonat obrannou hru Sarezy, konstatoval Svatopluk Číhal

Lukáš Bajgar, Jan Škarpa, 25.09.2005
Sareze Ostrava hra s Kometou v brněnském Rondu nesvědčí. Naposledy se Ostravští radovali 21. 9. 2002 vítězstvím 4:3 v prodloužení ještě v druholigovém klání a následně 2. 11. 2002 rovněž výhrou 4:3 - jenže zápas byl tehdy v náš neprospěch kontumován. V sobotním duelu Sareza střelecky nezahálela, a přestože vyslala na soupeře úctyhodných 44 střel, Kometě stačilo vyslat o čtyři pokusy méně ke třem bodům.

Zklamání z nulového přírůstku bodů neskrýval asistent trenéra Jaroslav Vlk. „Rozhodlo se ve druhé třetině, kdy jsme neproměnili šance. A když se hraje venku a ještě s těžkým soupeřem, tak se musí dát víc jak tři góly. Šance se musí proměňovat, jestli chceme uspět. V závěrečné třetině jsme ani chyby neudělali, ale Brno mělo tlak, diváci je hnali kupředu, byla pěkná kulisa. Rozhodla druhá třetina, kdy jsme měli šance a byli jsme lepší. Dostali jsme i jeden nešťastný gól při dorážce, jak to gólman (Štěpánek) vyrazil před sebe, ale to se stává. Jeli jsme tady nejméně pro bod, hodně jsme si věřili, já s trenérem Halouzkou. Myslím, že i hráči, že tady budeme bodovat. Bohužel vyhráli lepší – dali 4 góly a my jen 3.“

To jeho protějšek Svatopluk Číhal hýřil dobrou náladou, aby ne. Kometa dvakrát prohrávala, přesto zápas otočila a zvítězila. „Máme radost ze tří bodů. Dvojnásobnou, protože když jsme neprohráli poslední dva zápasy, byly to remízy, ale další remíza by sice byla neprohra, ale bodové ztráty to jsou. V každém případě bylo utkání velmi těžké. Soupeř má dobré mužstvo, zorganizované, nakonec bylo vidět, že po dvě třetiny to byl urputný boj, a hodně nám to dalo síly a snahy nějak překonat jejich obrannou hru, ale bylo to těžké. Myslím si, že za stavu 1:1 jsme měli pěkné dvě takřka gólové šance, ty jsme neproměnily. Soupeř šel znovu do vedení a musím poděkovat hráčům, že za stavu 1:2 odehráli třetí třetinu nejlépe. Kdybychom začali hrát rovnou třetí třetiny, bylo by to rychlejší (smích). Jsme rádi za tři body. Já si toho vážím, protože to bylo těžce vydřené a je vidět, že srdíčko v mužstvu je.“ Sareza dobře napadala, nedávala Kometě příliš prostoru tvořit hru, jak se s tím tým vyrovnával? „Dvě třetiny jsme se snažili vysvětlit hráčům, že to nejde překonat, protože oni mají obranný systém ve středním pásmu velmi dobrý a v podstatě jsme jezdili do plných. Ztráceli jsme puky, až kluci pochopili, že musí nastřelit puk na branku - brankář to přidrží a je z toho buly. Kdežto první dvě třetiny jsme měli hodně puků na útočné modré.“

První pětka Ostravy nastřádala plný počet možných kanadských bodů, jaký u třech vstřelených branek jen lze, tedy 9. Dvěma góly z přesilových her se může pyšnit Aleš Pazdera: „Dnes to vyšlo. Je to smůla. Mohli jsme dát před koncem góly. Měli jsme celý zápas šance, neproměnili jsme je a vlastními chybami jsme se zapříčinili, že jsme přišli o vedení a dostali jsme 2 nebo 3 góly z dorážek. Na tom musíme zapracovat.“ Na ztrátě bodů se jistě podílela druhá využitá přesilová hra Komety, díky níž se stav srovnal na 2:2 a domácí popadli druhý dech. „Dnes jsme dostáli dva góly v oslabení. Musíme je hrát jednoduše a tak, abychom nedostali gól. Hlavně nedělat špatné fauly. Děláme hloupé fauly v útočném pásmu - ten faul nic neřeší a je to špatné.“ V pondělí Sarezu čeká Kadaň, je jiný cíl, než zisk tří bodů? „Toto neřešíme, dva body nebo jeden. Chceme vyhrát, hrajeme doma, hrajeme s Kadaní. Musíme vyhrát, protože musíme tuto porážku zase odčinit, aby diváci šli na hokej a viděli dobrý hokej.“

Předloni vystřílel Sareze baráž o I. ligu, před letošní sezónou vyměnil ostravský dres za brněnský, Dušan Bařica, stejně jako trenér Číhal, rozdával úsměvy na všechny strany. „Myslím si, že to byl těžký zápas. Všechny zápasy jsou těžké. Bohužel máme v zápasech vždy nějaký výpadek a pak to dotahujeme a zaplaťpánbůh máme vždy to štěstí a daří se nám to otočit. Teď jsme prohrávali v Boleslavi 4:2 a otočili jsme to, dnes jsme taky prohrávali a jsme rádi, že jsme to udrželi a že máme 3 body.“ Změnil se kádr Sarezy oproti loňské sezóně? Kam až může v celkovém umístění pomýšlet? „Těžko říct, mančaft je úplně jiný. Zůstali, myslím, tři útočníci, jeden dva beci, prostě málo hráčů. Je to úplně jiný mančaft - já je vůbec neznám, já je viděl dnes poprvé a tak nemůžu vůbec porovnávat, jakou mají sílu. Z jednoho zápasu se to nedá usuzovat. Myslím si, že svou kvalitu svoji a že budou dobří.“