Byla to laxnost toho hráče, že puk nezvedl, říká k jednomu ze svých zákroků Jakub Čech

Jan Škarpa, 30.11.2006
Po vítězném zápase v Třebíči byli Jakub Čech, Marek Badžo i Milan Baranyk rádi, že se Sareze podařilo vrátit domácím hokejistům porážku z prvního střetnutí, které se hrálo v Ostravě. Milan Baranyk otevřel v přesilové hře skóre, když před ním otřel puk pouze o tyč Marek Badžo. Mnoha skvělými zákroky se v zápase blýskl Jakub Čech, který se vyznamenal hlavně při zákroku proti brankové příležitosti třebíčského Bučka.
Po bezbrankové první třetině hrála Sareza v prostřední části přesilovou hru, při které otevřel skóre Milan Baranyk. Ostravský střelec si byl po utkání vědom hodnoty vítězství, Sareza se totiž právě Třebíči přiblížila po polovině odehraných utkání na jediný bod. „Bylo to jedno z nejcennějších vítězství, kdybychom dneska prohráli, tak by nám Třebíč odskočila na sedm bodů,“ říká po utkání spokojený střelec. Doma Sareza Třebíči podlehla 2:0 a i když na ledě soupeře vyhrála o tři góly, vítězství se nerodilo zcela jednoduše. „Je to tady hrozně těžké, protože oni hrají takový defenzivní styl,“ říká Milan Baranyk a hned dodává: „Myslím, že jsme je dneska k ničemu moc nepustili.“ V bráně Sarezy se po několik utkáních představil opět Jakub Čech, který přiváděl domácí střelce často k zoufalství. Ve třetí třetině navíc proti Martinu Bučkovi vytáhl zákrok z kategorie snů a tak Milan Baranyk neměl těžké hledat jeden z klíčových okamžiků zápasu: „Rozhodl zákrok Kuby do prázdné branky, kdyby to bylo 1:1, tak by byl zápas ještě těžký, ale tak jsme to měli myslím pod kontrolou.“ Na početní výhodu dvou mužů každý trenér posílá nejčastěji svůj první útok a tak byl Milan Baranyk rád za nabídnutou šanci zahrát si tuto přesilovku: „Jsem rád, že nás tam trenér pustil, protože to většinou hraje první lajna. My to dnes na tréninku s Badžíkem a Gilisem (pozn. redakce - Marek Badžo a Libor Gelačák) cvičili.“ Otevřít skóre mohl již Marek Badžo, jenže ten potvrdil smůlu posledních zápasů a trefil tyč. „Bylo to sehrané na Badžíka, on už měl dávat gól, takže já jsem měl vlastně štěstí, že se to ke mě dostalo. Šlo to vlastně od tyčky a já dával gól do prázdné,“ popisuje první střelec utkání svou trefu a zakončuje: „Jsem rád, že jsme to dali, protože tahle přesilovka pět na tři se nám zrovna nedařila.“

Marek Badžo mohl otevřít skóre, nakonec „pouze“ asistoval spoluhráči na první gól. Jak viděl ostravský útočník zápas? „Šli jsme do utkání s tím, že chceme odčinit tři body, které nám vzali u nás doma. Podařilo se nám to, hráli jsme všechny čtyři lajny vyrovnaně, jsem rád, že to tak dopadlo,“ říká Marek Badžo. Na svém kontě má útočník, jenž si vyzkoušel slovenskou extraligu zatím čtyři góly, avšak při trošce štěstí mohl svůj gólový účet slušně rozšířit: „Dal jsem daleko více tyček než gólů, dal jsem jich tak sedm,“ Kde hledat příčinu neúspěchů? „Ještě nemám v hokejce takovou pohodu, jakou jsem měl třeba v přípravě, říká Marek Badžo a dodává: „Je půlka sezóny, doufám že to v té druhé bude lepší.“ Pozorný divák si na třebíčském stadionu všiml, že mnoha hráčům často uskakoval puk z hokejek, což bylo do velké míry zapříčiněno ne zrovna kvalitním ledem: „Je tady docela velká zima, takže ten led rychleji praská. Určitě není led tak kvalitní jako u nás doma.“ V posledních zápasech chybí ostravskému útočníkovi ke spokojenosti snad jen větší produktivita. Kde vidí Marek Badžo hlavní důvod letošní formy? „Začal jsem na sobě trošku víc pracovat, pan trenér mi říkal co mám dělat a já to začal dělat. Určitě se to vyplácí,“ říká spokojeně spoluhráč Milana Baranyka a Libora Gelačáka ze třetího útoku v zápase v Třebíči.

V zápase pochytal mnoho velkých šancí Třebíče, udržel čisté konto. Jakub Čech měl hned po utkání jasno, k čemu se mu má gratulovat nejvíce: „Určitě ke třem bodům, ty jsou nejdůležitější.“ Jak vypadal zápas v Třebíči z pohledu muže v brankovišti? „Dneska jsme hráli dobře ze zadu, puky jsme odpalovali ze třetiny nejjednodušeji, jak to šlo. Takhle jsme se snažili, aby měli co nejméně šancí,“ hodnotí zápas gólman extraligového Zlína. Jakub Čech byl stejně jako jeho spoluhráči velmi rád, že se Sareze podařilo vrátit svému soupeři domácí porážku: „Potřebovali jsme jim to vrátit, oni si vzali body od nás, tak my je potřebovali od nich.“ Jedním z rozhodujících momentů utkání byla neproměněná šance Martina Čech, který chvíli před druhým gólem Sarezy dával puk do prázdné brány. Ostravský brankář ale stál v cestě vyrovnávacímu gólu a puk ukryl k překvapení všech třebíčských diváků, kteří již zvedali ruce, do lapačky: „Už to bylo takové doufání, ležel jsem a on to mohl dávat do prázdné brány. Řekl bych, že to byla laxnost toho hráče, že puk nezvedl.“